Kategoriler: Film İncelemeleri

Inferno (2016)

İnsanlık hastalıktır, cehennem de tedavisidir.

İtalya’nın Florensa şehrinde bir hastane odasında uyanan ünlü semboloji uzmanı Robert Langdon‘ın (Tom Hanks) son birkaç günde olanlara dair bir fikri yoktur ve kendini bir anda bir insan avının hedefinde bulur. Dr. Sienna Brooks‘un (Felicity Jones) ve semboloji bilgisinin yardımıyla Dante’yle ilgili ipuçlarını keşfedip bu bulmacayı çözmeyle uğraşırken bir yandan da Avrupa’nın dört bir yanını içine alan zorlu bir yolculuğa çıkarak anılarını geri getirmeye ve dünya nüfusunun büyük kısmını yok edecek bir virüsü yaymak isteyen çılgın bir adamı durdurmaya çalışacaktır.

Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar filmlerinin devamı niteleğinde olan Inferno’da Robert Langdon bu sefer kaçık fikirleri olan bir adamın peşine düşüyor. Aksiyon, gerilim ve gizem üçlüsü bir an olsun azalmazken oyuncuların performansları da filmi ayakta tutmaya yetiyor. Açık konuşmak gerekirse filmin bir kısmının İstanbul’da geçmesi beni filme çeken en büyük unsurdu. ‘Acaba bu filmde nasıl gösterilmişiz?’ sorusunu kendime sormadan edemedim. Film hakkındaki yorumları okurken bir kitaptan uyarlandığını fark ettim ve kitabı okuyan çoğu kişi filmi beğenmemiş fakat kitabı okumadan filmi izleyenlerin memnun kalacağını belirtmiş. Bu görüş film hakkındaki yorumlarımı tam anlamıyla destekler nitelikte. Çünkü aynen dediği gibi bir an bile olsun sıkılmadım ve pür dikkat filmdeki gizemleri filmdeki karakterlerle birlikte çözmeye çalıştım. Filmin bir serinin devam filmi olduğunu da bu yazıyı yazmadan önce yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim.

Tom Hanks ve Felicity Jones ikilisi filme çok iyi uyum sağlamış. Kısa tutulan birkaç kovalamaca sahneleri hariç genel anlamda performanslarından epey etkilendim. Irrfan Khan ve Sidse Babett Knudsen’ın filmde yer alması da filme ayrı bir tat katmış.

Senaryo açısından baktığımızda filme adını veren Inferno, Dante’nin İlahi Komedyası’nda adı geçen cehennemdir. İyi insanlar arafa giderler. Dürüst dinsizler Limbo denen birinci kata gider. Ne ceza vardır ne ödül. 9 kattan oluşan bu oluşumda insanlar eylemlerine göre bir kata mensup olurlar. Filmin genel konusunda da insanlığın kendi içinde bir hastalık olduğunu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine inanan bir milyarder iş adamının düşünceleri peşinde koşan takipçilerinin yardımıyla dünyadaki bütün insanları etkileyen bir eylem hazırlığına karşı koyma durumu ele alınıyor.

Aksiyon dolu sahnelerle bezenmiş gizemli maceraları seviyorsanız Inferno tam sizlik bir film.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Logitech MX518 Legendary Mouse İncelemesi

Artık vakti geldi dedim ve yeni bir mouse almaya karar verdim. Razer Deathadder Classic İncelemesi…

7 saat önce

Outside the Wire (2021) Film İncelemesi

Gelecekte geçen bir filmden daha Merhaba! Yıl 2036. İki deniz piyadesinin ölümünden sonra emre itaatsizlikle…

1 hafta önce

DPI ve CPI Farkı Ne Anlama Geliyor

Satın almak için yeni bir fare arıyorsanız DPI terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. DPI, özellikle oyun oynamak için…

2 hafta önce

2020 Özeti – Yıla Bakış

Uzun zamandır bloğa kişisel yazı girmiyordum. Önce Sezer abinin bloğundan ardından Tahsin Bey'in bloğundan gelen…

3 hafta önce

Resim Paleti ile Boyaların Benzersizliği

Her insan için, en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden bir tanesi de resim yapmaktır. Ruhu dinlendiren…

4 hafta önce

Steam Puan Dükkanı Rehberi

Steam Puan Dükkanı, Steam'in yakın zamanda duyurduğu yeni bir özellik. Steam Puan Dükkanı sayesinde profilinizi…

1 ay önce