Piramitler Nasıl Yapıldı?

Gizem çözüldü!

Mısır piramitlerinin nasıl yapıldığına dair özellikle hollywood filmlerinde birçok iddia ortaya atıldı. Çoğu kişinin de kendine göre görüşleri var. Sizce Mısır piramitleri nasıl yapıldı? Hiç düşündünüz mü?

Antik Mısır’da Giza platosundaki Piramitler, birçok kişi tarafından şimdiye kadar yeryüzünde inşa edilmiş en inanılmaz antik yapılar olarak görülüyor. Giza’nin Büyük Piramidi, binlerce yıl önce inşa edilmiş olmasına rağmen, modern araçlar kullanılmadan antik dönemdeki yöneticilerin böyle büyük bir yapıyı nasıl yaptırdıklarına uzmanlar akıl sır erdiremiyor.

Büyük Giza Piramidi ile ilgili şaşırtıcı birkaç özellik mevcut:

  • Radyoaktif kum odaları.
  • Taban alanının yüksekliğine bölümü pi sayısını verir.
  • Yüksekliğinin bir milyar ile çarpımı Güneş’in Dünya’ya uzaklığını verir.

Bunları çoğu insan bilir. Fakat asıl sorumuz: İşçiler böyle kusursuz bir yapı inşa etmeyi nasıl başarıyorlardı? Böyle büyük piramitler yapmanın ardındaki mantık ne idi? İnsanlar binlerce yıl önce, 50 ton ağırlığa sahip dev taş bloklarını taşımayı, kaldırmayı ve yerleştirmeyi nasıl başarabildiler? En köklü uyarlamaların bildirdiği gibi, Piramitler devasa inşaatçı orduları tarafından mı inşa edildi? Tarihte, bu teoriden bahseden ilk kişi, Yunan Felsefecisi ve tarihçi Herodot’tur. Heredot, Giza’daki Piramitlerin, aylarca değişen 100.000 kişilik gruplar tarafından 20 yıllık bir süre içinde üretildiğini iddia etti. Bununla birlikte, bunun gerçek olması için bir blok taşın günde 24 saat 3,5 dakikalık bir konuma getirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Piramidin ağırlığı 5.955.000 ton olarak tahmin edilmektedir. 108 ile çarpılarak, dünyanın kütlesinin makul bir tahmini verilir. Bugün itibariyle, Giza’daki Piramitleri çevreleyen üç temel sorunun cevabını tek bir uzman bile bulamadı. Ancak YouTube’daki bir belgesel, bu şaşırtıcı eserlerin binlerce yıl önce nasıl yapıldığına ışık tutabilir. Belgesel, Piramitleri inşa etmek için kullanılan süreçler hakkında animasyonlarla bilgi veriyor.

İlgili Bağlantılar:

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 hafta önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 hafta önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

3 hafta önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

1 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

1 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

1 ay önce