Kategoriler: Havadan Sudan

Dünya Haritası Gerçek Değil

Belki aramızda bilenler vardır. Hayatımızın her zaman bir yerinde bulunan haritalara çoğu zaman gideceğimiz mesafeyi ölçmek için çoğu zaman ülkelerin veya kıtaların yerlerini bulmak için çeşitli sebeplerden dolayı bakarız. Fakat çok garip bir gerçek var ki baktığımız bu haritaların hiçbiri doğru değil. Tabi ki bazıları doğru ancak günlük yaşamımızda kullandığımız kağıt üzerine silindir projeksiyon yöntemiyle aktarılan haritalar bozulmaların en fazla olduğu haritalardan biri.

İşte bütün bu nedenlerden dolayı bir haritaya baktığımızda Antarktika, Rusya ve Kanada gibi bölgeler gerçekte olduğundan çok daha büyük görünüyor. Örneğin ekvator üzerinde yer alan Afrika kıtasını ele alalım:

Gördüğünüz üzere Afrika çoğu dünya ülkesini kapsayacak kadar büyüklükte bir kıta. Bu da şu şekilde yapılıyor. Düzlem haritada bozulmaların en az olduğu nokta ekvator noktası olduğu için ancak ülkeler buraya çekildiğinde gerçek boyutları görülebiliyor.

Bu görsel de içinde Türkiye’nin bulunduğu farklı bir yerleştirme. 11 numarada bulunan Türkiye’nin de Afrika’da ne kadar yer kapladığını görmüş olduk. Bu bozulmaların sebebi bir bakıma haritadan kaynaklanıyor bir bakıma da Gerardus Mercator olarak bilinen Hollandalı kartograf Geert de Kremer adlı kişiden kaynaklanıyor. Adamımız düşünüp taşınmış Dünya’yı düzleme aktarmanın en etkili yönteminin bu olduğuna karar vermiş. Biraz da olsa haklı. Çünkü diğer yöntemler ya Dünya’nın tamamını gösteremiyor ya da gerçeğe yakın değil.

Genelde karşılaştırmaların çoğu Afrika kıtası üzerinden yapılıyor. Bunun nedeni ise Afrika’nın ekvator üzerinde yer alması ve silindir projeksiyon yöntemiyle aktarılan haritalarda bozulmaların en az olduğu yerin ekvator çizgisi ve çevresi olması. Gelin bir de kuzeyde yer alan Grönland ile Afrika’yı karşılaştıralım.

Peki neden hatalı olmasına rağmen bu harita hâlâ kullanılıyor. Cevap çok basit. Mükemmel bir harita yok. Çünkü Dünya kutuplardan basık ekvatordan şişkin diye tabir edilen geoit şeklinde bir yapıya sahip. Yani sonuç olarak Dünya’yı gerçeğe en yakın görmek istiyorsanız bir dünya küresi almak şart. Eğer siz de ülkeleri bir yerden bir yere sürükleyerek gerçek boyutlarını ölçmek istiyorsanız The True Size Of adlı web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 gün önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce