Kategoriler: Havadan Sudan

Gözümüzün Önündeki Fark Etmediğimiz 8 Hata

İnsan dünyaya ayak bastığından beri sürekli bir şeyler inşa ediyor bir şeyler yıkıyor ve bir şeyler tasarlıyor. Bütün bunları yaparken de birçoğu mükemmel çalışmalara imza atıp adeta bir şaheser haline getiriyor. Ama bazıları var ki akıl almaz hatalar yapıyorlar. Aslında yapılan bu hataların olması güzel. Çünkü bu hatalar bizi daha hızlı öğrenmeye teşvik ediyor. Teşvik etmesine etsin ama yapılan bu hataların bazıları felaketlerle sonuçlanabiliyor. İşte dünyanın dört bir yanında çoğu kimsenin haberinin bile olmadığı birbirinden ilginç 8 hatalı yapı ve yapımlar.

Kare Pencereler

Üretilen ilk uçaklarda kare pencereler vardı. Bir kazada 56 kişinin yaşamını yitirmesine de yine bu kare pencereler neden oldu. İşin aslı, köşeler yüksek bir yük alıyor ve bu da uçuş sırasında daha da yükseliyordu. Aynı etki, pencerelerinin köşelerinde derin çatlaklar olan eski binalarda da görülebiliyor. Kazadan kısa bir süre sonra hata düzeltildi ve o zamandan beri uçakların pencere kenarları yuvarlatılarak üretilmeye başlandı.

Walt Disney Konser Salonu

Yapı, koridoru ısıdan etkin bir şekilde koruyan ve aynı zamanda yakındaki binaları kavuran kavisli metal plakalardan yapılmıştır. Metal yüzeylerden yansıyan güneş mağazaları eritiyor ve asfaltı 60° C’ye kadar ısıtıyordu. Sorun binanın daha sonra koruyucu bir tabaka ile örtülmesiyle çözülmüştür.

Çılgın At Anıtı

Güney Dakota Black Hills’de bulunan dünyanın en büyük dağ oymacılık eseridir. Efsane, Çılgın At adında bir Kızılderiliye topraklarını istila etmeye gelenler tarafından “Peki sizin topraklarınız nerede?” diye sorulmasıyla başladı. Çılgın At ufuğu işaret ederek, gururla “Benim topraklarım atalarımın gömüldüğü yerlerdir.” diye yanıtladı. Uzun yıllar sonra devlet, ufku işaret eden bir Çılgın At heykeli oyarak bu efsaneyi ölümsüzleştirmeye karar verdi. Bazı söylentilere göre Kızılderili kültüründe bu işaret “Cehenneme git!” anlamına geliyor.

Uçak Gemileri

Uçaklar uçak gemisinden hem iniş hem de kalkış sırasında zorluklar yaşıyorlardı. Bu alan eksikliği uçakların birbirine çarpıp kazalar yapmasına neden oluyordu. Mühendisler dışarıdan küçük bir dokunuş gibi görünen bir işe imza attı ve pistin bir kısmını yan tarafa doğru 9 derece döndürerek sorunu çözdü.

Vikipedi

2007’de, herhangi bir kullanıcının herhangi bir makaleyi düzenlemesine izin veren ansiklopedi Vikipedi’nin yapısında birkaç hata bulundu. Bu eylem web sitesinde vandalizm ve güvensizlik ile sonuçlandı. Görüldüğü üzere sitenin logosu çeşitli alfabe harflerinden oluşan bulmaca parçalarından yapılmış bir küredir. Hataya neden olan şey ise iki semboldü: Yanlış yazım nedeniyle bir Japon hiyeroglifi ve bir Hint karakteri yanlış anlamlara geliyordu. Bunun sebebinin de W harfine benzeyen harfleri seçerken bilgisayardan kaynaklı olduğu söyleniyor.

Leeds’teki Bridgewater Binası

Bir mühendislik hatası nedeniyle bu binanın etrafındaki rüzgar öylesine güçlüdür ki, insanların ayaklarını yerden kesmeye yeter. Rüzgar, bir otoparkta birkaç arabanın devrilmesine neden olduktan sonra, yerin yakınındaki trafik kısıtlandı. 2008 yılında, bina Avrupa’nın en çirkin inşaatına aday gösterildi.

Mona Lisa

Leonardo da Vinci bilmeceleri ve sırları severdi, bu nedenle aşağıdaki hataların gerçek mi ya da hata mı olduğunu söylemek zor. Ünlü resmin isminin bir hata olduğu düşünülmektedir. İtalyanca’da, “Monna”, “hanımefendi” anlamına gelir. Leonardo, bu kelimeyi yalnızca bir “n” ile yazmıştı. X ışını analizi, resmin 3 katmanlı olduğunu ortaya koydu. Sanatçı muhtemelen yeniden boyadı ve birçok kişi kaş eklemeyi unuttuğuna inanıyor. Hanımın sağ eline bakarsanız, bilekte garip bir darbe görürsünüz. Bazıları da Vinci’nin anatomik bir hata yapmış olabileceğini düşünüyor.

Beyaz Saray

Bu hata Beyaz Saray amblemi basıldıktan sonra fark edildi. Hatada bir pencere ve kemer farklı görünüyordu. Bu hata hızla düzeltildi ancak bu sefer de birinci kattaki pencere kemerlerinin yerleri farklıydı. Amblemin uğradığı değişim sürecine buradan bakabilirsiniz.

4 / 5 ( 1 vote )
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce