Project CARS 2 Lisans Sistemi Neleri İçeriyor?

project cars 2

Geçtiğimiz günlerde çıkışını yapan yarış simulasyonu Project CARS 2 serinin ilk oyunundan farklı olarak birçok özellik barındırıyor. Bunlar arasında en çok öne çıkanı ise şüphesiz yarış lisans sistemi ve tabii ki e-spor sistemiyle bütünleşen oyun deneyimi.

Project CARS 2 Yarış Lisansı Nedir?

Project CARS 2 yarış lisansı üç unsuru içinde barındırıyor: sürüş kimliği, kıdem ve yetenek.

Sürüş Kimliği

Sürüş kimliğiniz sizin nasıl bir şoför olduğunuzu gösterir. Kurallara uyuyor musunuz? Agresif bir sürüş tarzınız mı var? Yoksa sakince yolunda gidip ortamın keyfini çıkaranlardan mısınız? Tüm bunlar yarış lisansınızın sınıflandırılmamış kategoriden F, E, D, C, B, A’dan S’ye kadar değişmesini sağlıyor.

Kötüden iyiye doğru lisans sisteminden birkaç örnek:

project cars 2 lisans sistemi

Görsel kaynak: isrtv.com

Sürüş kimliği değerlendirmeniz aşağıdaki etkenlere göre değişiklik gösterir:

 • Rakiplerle yapılan temas
 • Yapay zeka ile yapılan temas
 • Durağan nesnelerle yapılan temas
 • Parkur sınırlarını aşma
 • Aracın kontrolünü kaybetme
 • …ve dahası

Kısaca anlatmak gerekirse kimseye bulaşmadan yol çizgilerine uyarak giderseniz lisansınız gittikçe yükselecektir.

Kıdem

Project CARS 2 yarış lisansının yanında yer alan renkli şerit yarışçının kıdemini ve Project CARS 2’deki tecrübesini belirler. Bu da çevrimiçi ne kadar zaman geçirdiğinize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Tabii ki menüde klavyeden uzak kalmak buna dahil değil.

Beceri

Son olarak da lisansın sahibi kişinin yeteneği çok önemli. Bu durum biraz sürüş kimliğine benzer öğeler barındırıyor. Çünkü bu unsuru etkileyen maddeler şöyle:

 • Yarışın uzunluğu
 • Diğer sürücülerin sayısı
 • Diğer sürücülerin rekabet gücü

Örnek vermek gerekirse daha yüksek bir beceri seviyesine sahip sürücüler karşısında kazanmak, size göre daha düşük bir beceri seviyesine sahip sürücüler karşısında kazanmaktan daha fazla puan kazandıracaktır. Aynı şeyin tersi de daha fazla puan kaybettirecektir. Yarış pisti derecelendirmesi de benzer şekilde çalışır. Çok uzun bir yarışta iki temas, çok kısa bir yarışta iki temas kadar etkili olmayacaktır.

Paylaş

3 Cevaplar

 1. Ayrton Senna da Silva dedi ki:

  iRacing i iRacing yapan sistemi örnek almışlar. Gayet güzel gelişme. Özellikle konsol oyuncuları için. Maalesef oyun konsolları simülasyon fakiri.

  • Furkan Özden dedi ki:

   iRacing’i de denemiştim ancak dolar bazında oyun içerikleri çok pahalı gelmişti. iRacing’te beğendiğim çoğu özelliği eklemişler. Karşılaştırınca 165 lira çok makul bir fiyat gibi geliyor.

 2. eren dedi ki:

  oyunu oynayan varmı tavsiye yani artıları eksileri nelerdir ona göre alıcamda 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...