Kategoriler: Film İncelemeleri

Bas Gaza (Overdrive) 2017

Overdrive, iki hırsızın yeni fırsatlar için Fransa’nın güneyine seyahat edip bir suç şebekesinin patronuyla karşılaştıktan sonra gelişen olayları konu alıyor.

Andrew ve Garrett Foster üvey kardeş olan iki araba hırsızıdır. İşlerinde o kadar iyilerdir ki artık uluslararası alanda ün yapmışlardır. Ancak yeteneklerini kullanarak günün birinde yanlış kişiden bir klasik araba çalarlar. Bunun sonucu olarak şöhretlerinin karşılığını ödemek zorunda kalacaklardır. Yaptıkları hırsızlığın bedelini yine çok özel bir arabayı çalarak ödeyeceklerdir. İki üvey kardeş kendilerine bir ekip kurmalı ve hayatta kalmak için en iyi yaptıkları şeyi yapmalı, araba çalmalıdırlar.

Overdrive, özetinden de anlaşılacağı üzere Hızlı ve Öfkeli serisi ile birçok ortak noktası olan bir yapım. Efsanevi egzotik arabalar, değeri yıllar geçtikçe artan klasik arabalar ve bu arabalarla çekilen aksiyon sahneleri. Tabi bir de olmazsa olmaz ‘aile’ vurgusu var. Hızlı ve Öfkeli’deki kadar olmasa da Bas Gaza filminde yer yer iki üvey kardeşin geçmişi üzerinden aile vurgusu yapılmış. Bu benzerlikler filmin senaristliğini Michael Brandt ve Derek Haas‘ın yaptığını söylediğimde pek de şaşırtıcı gelmeyecektir. Çünkü aynı isimler 2003 yapımı Daha Hızlı ve Daha Öfkeli filminin de senaryosunu yazmışlardı. Yönetmen koltuğunda yer alan isim Antonio Negret de 2012 yılında Transit adlı bir kaçış filmine de imza atmıştı.

Oyuncu kadrosunda pek fazla bilinen oyuncular yer almasa da aynı zamanda Hızlı ve Öfkeli 8 filminde de yer almış Client Eastwood’un oğlu Scott Eastwood ve Blade Runner 2049‘un kadrosunda yer alan Ana de Armas da bu filmde yer alıyor.

Filmin çekildiği mekan olan Fransa’nın Marsilya kentinin filmin çekiciliğinde büyük payı var. Filmin girişinden sonuna kadar çekici arabaların yanında Fransa kıyıları ve Akdeniz coğrafyası ile oldukça etkileyici birçok manzara seyir zevkini güzelleştiren unsurlardan biri. Fakat ne yazık ki görüntü yönetmeni bu güzellikleri sonuna kadar kullanamamış. Ancak filmde mutlu, heyecanlı ve renkli bir hava olduğu kesin. Bunun yanında filmde seyir zevkinizi bozacak çok garip mantık hataları mevcut. Bazen bir filmin ilk dakikalarındaki bir olay veya sahneyle ilgili bağlantıyı filmin sonundaki bir olayla kurar ve mantık hatası olduğunu anlarız. Bunu bazen de filmi izledikten sonra çeşitli okumalar yaparak keşfederiz. İşte Overdrive filminde bu mantık hatalarını görmek için sadece bir sahne geçişi beklemeniz yetiyor. Bu nedenle sinefil olmayan insanların bile gözüne batabilecek bu tip senaryo hataları az da olsa filmde mevcut.

Eğer senaryo ve mantık hatalarına aldırış etmez ve izlediğiniz diğer benzer filmler ile karşılaştırma yapmazsanız Overdrive izlenebilirliği oldukça yüksek ve araba tutkunlarının kaçırmaması gereken çerezlik bir film.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 gün önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce