Kategoriler: Film İncelemeleri

Spider-Man: Homecoming (2017)

Avengers ekibi ile yaşadıklarının etkisinden kurtulamayan genç Peter kendini kanıtlayıp değer görme isteğiyle dolup taşan bir gençtir. Fakat yaşından dolayı ona yüklenilen birçok sorumluluğu vardır. Halası May ile birlikte yaşayan Peter aynı zamanda da ona göz kulak olan Demir Adam ile arkadaşlığını ilerletmiştir. Okul hayatına alışma döneminde olan ve sıradan bir genç gibi yaşamaya çalışan Peter suçla savaşıp ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmekten başka bir şey düşünmez. Vulture, yaşadığı şehre geldiğinde ise Peter’a kendini gösterme fırsatı doğacaktır. Ancak değer verdiği herkes de tehdit altında olacaktır.

Jon Watts’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Örümcek Adam Peter Parker karakterini Tobey Maguire ve Andrew Garfield’dan sonra Tom Holland canlandırıyor. John Francis Daley ve Jonathan M. Goldstein’ın ise senaryosunu üstlendikleri yapım Marvel Stüdyolarından karşımıza geliyor.

Bunca örümcek adam filminden sonra sonunda çizgi romandakine yakın bir karakter karşımıza çıktı. Bu seferki fimde örümcek adamı canlandıran Tom Holland liseye giden ve ergenlik çağında bir delikanlı. Dolayısıyla büründüğü süper kahramanda da ergenlik nedeniyle ortaya çıkan davranışlar görünüyor.  Bunları görmek için filmin ilk yarısını izlemek yeterli. Ancak Marvel’in elinden çıkan çizgi romana göre uyarlanmış bu örümcek adamı marvel evreninde yenilmezlerin safına katmak için hikayesini de biraz bilmek gerekiyor. Sanıyorum bu yüzden asıl aksiyon ve gerilim için bizi bu kadar beklettiler. Fakat yine de Peter Parker’ın okuldaki hayatı o kadar da sıkıcı değildi. Filme Tony Stark’ın da dahil olmasıyla gidişat bambaşka bir hal aldı. Beklenti de arttı derken Marvel’in karakterin yanında karakterin kostumüne de el attığını görmüş olduk ki diğerlerine göre çok şekil durmuş diyebilirim. Peter’ın yaptığı da el emeği göz nuru ama onu da belirtmek de fayda var.

Kötü adam rolündeki Vulture ile Örümcek Adam’ın karşılaşması ise oldukça heyecan vericiydi. Çoğu filmde yer alan basmakalıp sahneye yer verileceğini düşünecekken benzer mekanda farklı bir karşılaşma hazırlayan yönetmeni buradan tebrik ediyorum. Olaylar kötü karakterin geçmişteki hayatı ile de çok iyi bir şekilde bağlanmış. Tam anlamıyla bir seri filmin ilk filmi olmuş.

Yapılan yorumlarda gördüğüm kadarıyla bu film diğer örümcek adam filmleriyle karşılaştırılmış. Bunun tamamen yanlış olduğunu anlamak için filmin özetinden sonra yazdığım paragrafı okumanız yeterlidir. Öte yandan ben de filmi izlerken ‘Neden amcası ile ilgili bir sahneye yer verilmemiş? Neden halasıyla arasındaki aşırı korumacı ruh analiz edilmemiş?’ diyecektim. Ancak film bittikten sonra anladım ki serinin sonraki filmlerinde geçmişe döneceğimiz açık. Bu filmlerle de Marvel evrenindeki Yenilmezler ekibinin dayanak olduğu noktaların güçlendirileceğini düşünüyorum.

Filmi izlememek için hiçbir neden yok. Diğer Örümcek Adam filmleriyle karşılaştırıp zamanınızı boşa harcamayın. Onun yerine Örümcek Adam Peter Parker’ı Marvel evrenine katılan yeni bir kahraman gibi -ki zaten öyle- izlerseniz daha fazla keyif alabileceğinizi düşünüyorum.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Parmaklarda Tek Taş Yüzük Işıltısı

Sevdiklerinizle beraber sürdürmek istediğiniz hayata köprü görevi gören pırlanta tek taş yüzük, o özel anı gelecekte de aynı…

1 ay önce

Teflon Kaplama

Kaplamalar ürünlerin daha dayanıklı ve çeşitli dezavantajlarını ortadan kaldırmak için tercih edilen sistemlerin başında gelmektedir.…

2 ay önce

Zoom’da Sesi Kapatma veya Açma

Bu yazıda bir bilgisayarda, telefonda veya tablette bir Zoom toplantısında kendi sesinizi nasıl kapatacağınızı veya…

3 ay önce

Pres Makinesi

Günümüzde artık seri üretime geçildiğinden dolayı insan gücü yetersiz gelmekte ve her sektör farklı makinelerden…

3 ay önce

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

4 ay önce

Pharmaton Nedir?

Fransa'da kurulan ilaç firması olan Sanofi'de yaptığı işlere devam eden Pharmaton, günlük vitamin ve mineral desteği…

4 ay önce