Windows Phone Kullanmaya Devam Etmek İçin 6 Neden

Samsung, HTC, Xiaomi veya iPhone marka telefonunuz varsa bu telefonları değiştirmek için çok büyük nedenleriniz olması gerekiyor. Mesela yeni bir model, kullanım tarzınızın değişmesi gibi nedenler. Ancak ne yazık ki Windows Phone kullanıcılarının bu nedenlerden farklı tek bir nedenleri var. Windows geçtiğimiz günlerde Windows Phone desteğini sonlandırdı. Dolayısıyla mağazası can çekişen ve ilerleme kaydedemeyen mobil işletim sistemi Windows Phone bundan sonra ne bir güncelleme alacak ne de yeni bir model çıkaracak. Bu da yetmezmiş gibi çoğu uygulama geliştiricisi mağazadan uygulamalarını çekeceklerini şimdiden duyurdu bile. Yani eğer bir Windows Phone kullanıcısı iseniz ya en kısa zamanda telefonunuzu değiştirmeniz ya da aşağıda listelediğim maddeler dahilinde telefonunuzu kullanmaya devam etmeniz gerekecek.

İşte benim de yaklaşık iki yıllık bir süreçteki Windows Phone maceram sayesinde edindiğim tecrübelere dayanarak eski Windows Phone telefonunuzu kullanmaya devam edebileceğiniz ilginç ve bir o kadar da ekonomik birkaç fikir:

Medya Oynatıcı

Ekranı büyük modeller video izlemek için çok uygun bir alternatif. Özellikle Netflix, Plex gibi veya çevrimdışı Youtube videoları izlemenize olanak sağlayan uygulamalar oldukça işinizi görecektir. Müzik kanadından bakarsak elinizde ekranı kocaman bir MP4 oynatıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu şekilde Spotify veya çeşitli müzik uygulamarı kullanarak müzik dinleyebilirsiniz. Dilerseniz sd kart desteği ile birlikte birçok müziği cihazınızda depolayabilirsiniz.

Oyun Konsolu

Piyasaya çıkan en yeni oyunları oynamak gibi bir arzunuz yoksa eski Windows Phone cihazınızı PSP gibi taşınabilir oyun istasyonu olarak kullanmanız mümkün.

Dijital Fotoğraf Makinesi

Microsoft Lumia modellerini ve diğer Windows Phone işletim sistemli telefon modellerini duyurduğunda en çok öne çıkardığı şeylerden biri de Carl Zeiss objektife sahip kameralardı. İşte burada da eski Windows Phone cihazınızı kullanmak için bir başka sebep ortaya çıkıyor. Fotoğraf makinesi. Bu cihazlar oldukça kaliteli fotoğraf merceklerine sahip. Kullandığınız uygulamaya da bağlı olarak bir sürü özellik ile birlikte fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz.

Dijital Not Defteri ve Ajanda

Windows Phone cihazlarla yapabileceğiniz bir başka şey ise bu telefonları ajanda, alarm ve dijital not defteri niyetine kullanmak. Bu akıllı telefonların ekranları yeterince büyük olduğunda bu işlerinizi rahatça görebilirsiniz.

Yedek Telefon

Eğer çeşitli nedenlerden dolayı çift hat kullanıyorsanız ve elinizdeki telefon çift sim kartı takacak donanıma sahip değilse işte burada yardıma eski Windows Phone telefonunuzu koşuyor. Bu telefonunuza diğer sim kartınızı takarak dilediğiniz sürece kullanabilirsiniz.

Takas

Eğer bu seçeneklerden hiçbiri size hitap etmiyor veya istediğiniz gibi değilse geriyer tek bir çözüm kalıyor. Telefonunuzu takas yoluyla elden çıkarmak. Bu takas da bildiğimiz takas değil. Çeşitli firmaların yaptığı takas kampanyaları. Diğer türlü zaten desteği olmayan bir telefonu kimse almak istemez. Dolayısıyla diğer takas seçeneğinde de telefonunuz adeta ölü fiyatına elinizden çıkmış olacak. Alırken ödediğiniz parayı düşünürsek sanırım bu tercih edebileceğiniz en kötü ve en son seçenek olsa gerek.

Bu şarkı bütün Windows Phone kullanıcılarına gelsin:

Eğer sizin de farklı fikirleriniz varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Furkan Özden @frknzdn

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden @frknzdn
Etiketler: Windows

Son Gönderiler

Blog Gönderileriniz İçin Kullanabileceğiniz 5 Görsel Türü

Stok fotoğrafçılığından grafiklere, çizelgelere ve infografiklere blog gönderilerinizde göstermek için kullanabileceğiniz resim türleri çoktur. Peki hangi gönderi için hangi türü…

4 gün önce

CS:GO Bind Komutları Nasıl Kullanılır?

Counter-Strike: Global Offensive herkesin eğlenebileceği kadar basit aynı zamanda en uzman oyuncuları bile tatmin edecek kadar karmaşık bir oyundur. Oyundaki…

3 hafta önce

The Conjuring Evreni Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Conjuring ve Annabelle filmleri iki farklı sırada izlenebilir. Annabelle Comes Home'un vizyona girmesiyle birlikte The Conjuring evreni toplamda yedi filme…

1 ay önce

Oyuncu Kulaklığı Sektörü

Oyun dünyasındaki gelişimi birçok sektöründe yakından takibinde ve bu alana yönelmesinde öncü olmuş durumda. Günümüzde birçok markanın bilgisayarlarını bu alanda…

1 ay önce

Zombieland 2’den Önce Hatırlamanız Gereken En Önemli 10 Şey

Ölüler ayağa kalktığında eskileri hatırlamak önemlidir! Bu listede uzun zamandır beklenen devam filmi ile ilgili temel gerçekleri ve temel bilgileri…

2 ay önce

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

"Windows'u Etkinleştir" yazısını kaldırmak için internette birçok yöntem mevcut. Çoğunluğunda da Windows'u Etkinleştir yazısı kaldırma işlemi için kayıt defteri düzenlenmesi…

2 ay önce