Kategoriler: Film İncelemeleri

Bright (2017)

Netflix‘in en iddialı fantastik film projesi Bright “Orklar aramızda” sloganıyla 21 Aralık 2017 tarihinde çevrimiçi yayın platformu Netflix’te yerini aldı.

Amerika’nın zamanında atlattığı -belki atlatamadığı- ırkçı gerilim Hollywood’da birçok filmde işlenen hala daha popülerliğini devam ettiren bir konu. Özellikle X-Men serisinde adından sıkça bahsettiren bu konu Bright filminde de karşımıza çıkıyor.

Bright, türler arası gerilimin arttığı Los Angeles şehrinde biri insan diğeri ork olan iki polisin korkunç güçlere sahip bir obje bulmasını ve bunun sonucunda kehanetlerin bahsettiği bir savaşın ortasında kalmalarını konu alıyor.

Sinema oyuncuları arasında beğendiğim aktörler arasında ilk sırada olan Will Smith bu filmde başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı için filmin çıkmasını dört gözle bekledim ve bugün çıkış yapar yapmaz izledim. Öncelikle Will Smith burada Daryl Ward adında bir polis memurunu canlandırdığı için akıllara Bad Boys filmindeki performansı geliyor. O filmden bu yana 22 film yıl geçmiş olabilir. Ancak Will Smith bu filmde oyunculuğundan hiçbir şey kaybetmediğini adeta gözler önüne seriyor. Öyle ki bu filmde ailesinin ona değer verdiği bir kocayı, bir babayı ve filmin genelinde gördüğümüz haliyle emekliliğine beş yıl kalmış bir polis memurunu oldukça başarılı bir şekilde oynamış.

Türler arası gerilimden bahsetmişken orkların ve insanların bulunduğu ortamda elflerden bahsetmemek de olmaz şimdi. Filmde yer alan iyi ve kötü elfler var. Romanlardaki, filmlerdeki halleriyle birebir uyumlu olan bu karakterlerden ise kötü elf Leilah’ı canlandıran Noomi Rapace ve bir federal ajanı canlandıran Edgar Ramirez’in oyunculuğunu çok beğendim.

Film Los Angeles’ta geçiyor ve işin içinde polis varsa diğer tarafta azılı suçlular ve gözü dönmüş çetelerin olmaması imkansız oluyor. İki polis memurumuz Ward ve Jakoby filmin genelinde Los Angeles’ın gece hayatına dalıyor, karanlık arka sokaklarını aydınlatan turuncu sokak lambaları altında orklar ve elflerin yanında sokak çeteleri ile çatışmaya giriyorlar.

Bright’ın senaryosu her ne kadar bilindik olsa da film ekibi bunu çok farklı bir şekilde sunarak izleyiciyi büyülemeyi başarmışlar. Aramızda özellikle benim gibi filmi beğenenleriniz varsa güzel bir haber vererek yazımı noktalamak istiyorum. Netflix devam filmine onay verdiğini açıkladı. Joel Edgerton, Noomi Rapace, Edgar Ramírez ve Lucy Fry gibi oyuncuların devam filminde yer alıp almayacağı belirsiz ancak kesinleşen tek isim baş rol oyuncusu Will Smith ve devam filminde Will Smith yine polis olarak yer alacak.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

2 hafta önce

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

3 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

3 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

3 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

4 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

4 ay önce