Kategoriler: Film İncelemeleri

İntikam (The Foreigner) 2017

Ailesinden geriye kalan canından çok sevdiği kızını, Londra’da yanlış yerde yanlış zamanda bulunduğu bir sırada sivilleri hedef alan bir bombalı saldırı sonucunda yitiren, Vietnam göçmeni baba Quan Ngoc Minh (Jackie Chan), eylemi gerçekleştiren söz konusu bombacıların kimliklerini İngiliz yetkililerden kendisine vermelerini ister. Eski bir bomba uzmanı olan ve aynı zamanda Çin lokantası işleten Quan’ın bu talebine başta olumsuz cevap verilir ancak Quan ise kararlı ve bir o kadar da ısrarcıdır. Özellikle İRA bağlantılı politikacı Liam Hennessy’in (Pierce Brosnan) geçmişini bildiği için onu gözüne kestirir. Kızının katillerini bulmak için elinden geleni ardına koymayacaktır.

James Bond: Altın Göz, James Bond: Casino Royale gibi yapımların da yönetmenliğini yapan 74 yaşındaki yönetmen Martin Campbell bu filminde usta oyuncuları da bir araya getirerek bilindik bir senaryo ile izleyicilerin karşısında çıkıyor.

Jackie Chan diğer filmlerinden farklı olarak bu filmde dövüş sanatlarında uzman, gizemli geçmişi olan karmaşık bir yapıya sahip Quan adından bir adamı canlandırıyor. Quan aynı zamanda ailesinden geriye kalan tek kızının üstüne düşen sorumlu bir baba. Film de genel olarak baktığımızda bir babanın kızı için neleri göze alabileceğini anlatıyor. İrlandalı politikacı Liam Hennessy ise İrlandalı Pierce Brosnan canlandırıyor. Yönetmenin bu seçimi oldukça yerinde olmuş. Üstelik filmde Brosnan İrlanda aksanı ile de konuştuğu için karakteri ile mükemmel bir uyum içine girmiş.

Bununla birlikte aksiyon düzeyini belirli bir seviyede tutan yapım politikayla iç içe geçmiş bilindik bir intikam senaryosuna sahip. Her ne kadar durum böyle olsa da yönetmenin ve senaristlerin iş birliği yanında oyuncuların muhteşem performansı ile bu senaryo izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarıyor. Jackie Chan belki aklınızda hep o komik ve uzak doğu dövüş sanatlarına hakim biri olarak aklınızda kaldı ama bu filmde yaşlı bir babayı canlandırıyor. Aslına bakılırsa bu filmi izlemeden önceki tek korkum Jackie Chan’i böylesi bir role verip içindeki cevheri bir kenara atmalarıydı. Neyse ki durum böyle olmamış.

Filmin aksiyon ve gerilim dozu ara ara düşüp yerini sıkıcı politik konuşmalara bırakabiliyor. Bazı izleyiciler bu sahnelerde filmden kopabilirler. Ancak hemen ardından filmin sürükleyiciliği kaldığı yerden devam ediyor. Filmin içeriğinde teröristlerin ve bazı politik dümenlerin olduğunu düşünürsek film uzun bir süredir batı’da hâkim olan belli terör örgütleri yerine biraz daha geçmişe, IRA’nın barışı kabul etmeyen kesimlerine odaklanıyor. Bu yaklaşımıyla film son dönemlerde Müslümanları hedefe alan terörist filmlerinden bıkmış olanlar için iyi bir seçim olacaktır.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

4 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

3 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

3 ay önce