Kategoriler: Güncel

BMW M5 ile 8 Saatlik Drift Rekoru

BMW tarafından kısa bir video ile tanıtılan bu projenin kamera arkası ve rekor videosu yayınlandı.

Daha önce ABD’de Johan Schwartz tarafından 84,13 kilometre kayde geçen rekor daha sonra 15 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilen bir etkinlikte AVOK (Avrasya Otomobil Sporları Kulübü) davetlisi olarak Samsun’a gelen Harald Müller, sürdüğü arkadan itişli 2.0 Boxer motora ve 200 beygir güce sahip Toyota GT86 ile 3 saat 8 dakika 55 saniyede 235,5 metrelik pistte 144,12 km tur atarak bir rekora imza atmıştı.

Guinness ekibi için işler çok yoğun gibi görünüyor. Rekabetin arttığı şu günlerde birçok otomobil devi birbiriyle yarışıyor. Bugatti ve Koenigsegg’in 0-400 rekabeti bir kenara dursun ekip Dodge Challenger SRT Demon’ın üretimi ile birlikte birçok rekoru güncellemek zorunda kaldı.

BMW’nin rekor denemesi ise maksimum hız veya maksimum güç ile alakalı değil. En uzun drifti yapmakla ilgili. Fakat bu rekoru kırmak için M5’teki depo biraz yetersiz kalıyor. Bu nedenle rekor denemesi için bir başka M5 de yakıt ikmal aracına dönüştürülmüş. Hareket halindeyken yakıt ikmali yapılan uçakların yanında filmlerde izlediğimiz kadarıyla trafikte seyreden bir araçta da yakıt ikmalı yapılmıştır.

Ancak drift yapan bir araçta yakıt ikmali… İşte BMW zor da olsa bunu gerçekleştirdi ve 11 Aralık 2017 tarihinde yaptığı rekor denemesi ile 8 saatlik kesintisiz drift rekorunun yanında 372km ile en uzun mesafe drift rekoru da kırılmış oldu. Videoda da göreceğiniz üzere 8 saatlik rekor kırılırken 5 defa yakıt ikmalı gerçekleştirildi. Bir dipnot olarak geçmekte fayda var. Bu rekor denemesinde sürücü koltuğunda Johan Schwartz oturuyor. Yakıt ikmali yapılan aracı kullanan kişi ise Matt Mullins. İşi iki sürücü kadar zor olmasa da Matt Butts da camdan sarkarak yakıt ikmali yaparken rekorun kırılmasına oldukça yardımcı olmuş. Dikkat ederseniz pist özel olarak ıslatılmış. Aksi halde yakıt ikmalinin yanında lastik değişimi de gerekebilirdi. Kim bilir belki ilerde onu da yaparlar.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce