Kategoriler: Güncel

BMW M5 ile 8 Saatlik Drift Rekoru

BMW tarafından kısa bir video ile tanıtılan bu projenin kamera arkası ve rekor videosu yayınlandı.

Daha önce ABD’de Johan Schwartz tarafından 84,13 kilometre kayde geçen rekor daha sonra 15 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilen bir etkinlikte AVOK (Avrasya Otomobil Sporları Kulübü) davetlisi olarak Samsun’a gelen Harald Müller, sürdüğü arkadan itişli 2.0 Boxer motora ve 200 beygir güce sahip Toyota GT86 ile 3 saat 8 dakika 55 saniyede 235,5 metrelik pistte 144,12 km tur atarak bir rekora imza atmıştı.

Guinness ekibi için işler çok yoğun gibi görünüyor. Rekabetin arttığı şu günlerde birçok otomobil devi birbiriyle yarışıyor. Bugatti ve Koenigsegg’in 0-400 rekabeti bir kenara dursun ekip Dodge Challenger SRT Demon’ın üretimi ile birlikte birçok rekoru güncellemek zorunda kaldı.

BMW’nin rekor denemesi ise maksimum hız veya maksimum güç ile alakalı değil. En uzun drifti yapmakla ilgili. Fakat bu rekoru kırmak için M5’teki depo biraz yetersiz kalıyor. Bu nedenle rekor denemesi için bir başka M5 de yakıt ikmal aracına dönüştürülmüş. Hareket halindeyken yakıt ikmali yapılan uçakların yanında filmlerde izlediğimiz kadarıyla trafikte seyreden bir araçta da yakıt ikmalı yapılmıştır.

Ancak drift yapan bir araçta yakıt ikmali… İşte BMW zor da olsa bunu gerçekleştirdi ve 11 Aralık 2017 tarihinde yaptığı rekor denemesi ile 8 saatlik kesintisiz drift rekorunun yanında 372km ile en uzun mesafe drift rekoru da kırılmış oldu. Videoda da göreceğiniz üzere 8 saatlik rekor kırılırken 5 defa yakıt ikmalı gerçekleştirildi. Bir dipnot olarak geçmekte fayda var. Bu rekor denemesinde sürücü koltuğunda Johan Schwartz oturuyor. Yakıt ikmali yapılan aracı kullanan kişi ise Matt Mullins. İşi iki sürücü kadar zor olmasa da Matt Butts da camdan sarkarak yakıt ikmali yaparken rekorun kırılmasına oldukça yardımcı olmuş. Dikkat ederseniz pist özel olarak ıslatılmış. Aksi halde yakıt ikmalinin yanında lastik değişimi de gerekebilirdi. Kim bilir belki ilerde onu da yaparlar.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

LearnPress ve TutorLMS Karşılaştırması

Mükemmel WordPress LMS eklentisini seçmek ciddi bir emek ister. Sitenizi belirlediğiniz eklenti ile kurduktan sonra…

5 gün önce

Teknolojik Gelişmelerin Türkçe’ye Olan Etkisi

Türkçe binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yoğurulup, farklı kültürlerle harmanlanıp günümüze kadar geldi ve bugünkü halini…

4 hafta önce

Trambolin Parkı Hediyesi Nereden Alınır?

Kim demiş, kanatsız uçamayız, diye! Trambolin gibi bir gerçek varken üstelik! Evet, bize uçuyor hissi…

1 ay önce

Enerji Zenginliğe Nasıl Dönüştürülür?

Toplumca oluşturulan düzenin dışına çıkarak, sevgi ve tutkuyla eylemler yaptığımız zaman enerjimiz yükselecektir bu yüksek…

2 ay önce

Valorant’ta İsim Nasıl Değiştirilir?

Riot games’in bizler için çıkardığı fps oyunu olan valorant, fps dünyasına çok hızlı bir şekilde…

2 ay önce

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

3 ay önce