Kategoriler: OyunOyun Rehberleri

Minecraft Şeker Kamışı Tarlası Nasıl Yapılır?

Şeker kamışı Minecraft evreninde her ne kadar nadir bulunsa da aramasını bilen kişi için çok rahat bulunabilecek bir bitkidir. Daha çok sulak alanların, göl ve denizlerin kıyılarında yer alan bu bitki ile şeker kamışı tarlası veya başka bir deyişle şeker kamışı farmı yapmak mümkündür. Şeker kamışı tarlasından alet ve silah yapımında kullanılabilecek birçok malzeme elde edilebilir. Bu yazımda şeker kamışı ne işe yarar?, şeker kamışı farmı nasıl yapılır? gibi soruların üzerinde duracağım.

Nasıl Yapılır?

Şeker kamışı tarlası yapmanın birçok farklı yolu vardır. Ancak bunu yapmadan önce bir tane de olsa şeker kamışı bulmak gerekir. Bu da ilk paragrafta belirttiğim gibi sulak alanların, göllerin ve denizlerin kıyılarında bulunabilir. Şeker kamışını bulduktan sonra kum, çim veya toprak bloğunun bulunduğu bir alana ekip tarıma başlanabilir. Unutulmaması gereken şey işe her şeker kamışının bir blok büyüklüğünde bir su kütlesinin yanında olmasıdır. Şeker kamışı büyürken güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Kemik tozu ile büyümesi hızlandırılamaz.

Verim Nasıl Artırılır?

Ekime başladıktan sonra tarla büyüdüğünde kapladığı alan da doğal olarak büyüyecektir. İhtiyacımız olan şey ise az alanda daha çok şeker kamışı üretimi yapabilmek. Bunun için çeşitli formüller var. Siz de kendi formülünüzü oluşturabilirsiniz. Eğer sıradışı bir formülünüz var ise yorum kısmından diğer minecraft oyuncuları ile paylaşmayı unutmayın.

Benim de kullandığım ve en çok kullanılan yöntemlerden birini yukarıda görüyorsunuz. Görselde 4×4 birimlik bir alanda 12 birimde şeker kamışı yetiştirilmekte ve görüldüğü gibi her şeker kamışının yanında bir su kütlesi bulunmakta. Verimden bahsetmişken minecraft topluluğunda kullanıcıların oluşturduğu bir formül de görülmeye değer.

Birim alandan alacağınız verimin dizilime göre yüzdeleri belirtilmiş. Görsellere göre yine ilk başta çok kullanılan yöntem dediğim yerleşim ile 4. karedeki yerleşim aynı. En çok da verim o bölümden alınmış. Görseldeki yeşil kısımlar şeker kamışlarını, mavi kısımlar suyu ve beyaz kısımlar boş blokları simgeliyor.

Neler Yapılır?

Şeker kamışı ile yapılabilen birçok şey var. Öncelikle şeker kamışlarını daha az alan işgal ederek nasıl depolanacağına bakalım.

Şeker kamışını bloklar halinde saklayabileceğiniz gibi bu blokları şeker kamışından bir çubuk yaparken de kullanabilirsiniz. Şimdi de bu çubukla ne yapabileceğimize bakalım.

Bu şekilde yapılan kazma, kürek ve benzeri aletleri kullanarak normale göre daha fazla blokla işlem yaparken yine normale göre eşyaların dayanıklılığı daha az azalacaktır.

Yararlandığım kaynaklar:

  • gontroller.com / Black
  • minecraft.gamepedia.com
  • minecraftguides.org
  • minecraftmods.com
  • Reddit.com / Coopster80
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Minecraft

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

2 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

4 hafta önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

1 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

2 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

2 ay önce