Kategoriler: Ürün İnceleme

IPEGA PG-9021 İncelemesi

Ürün incelemeleri bölümünde bu hafta IPEGA PG-9021 kablosuz gamepad yer alıyor. Öncelikle ürünün satın alma bağlantısını ve ilgili bağlantıları şuraya bırakarak inceleme kısmına geçelim:

GearBest’ten gelen ürün ücretsiz Aramex kargosuyla 10 günde elime ulaştı. Pakette ufak tefek bozulmalar vardı ancak ürüne hasar verecek cinsten değildi. Kutu açılış ve performans videosunda da görüldüğü üzere ürün gayet sağlam bir şekilde kutudan çıktı. Son yapılan düzenleme üzerine yurtdışı kargom Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra PTT Kargo ile değil de Aras Kargo ile geldi.

İlk İzlenimler

Ürünü ilk elime aldığımda oldukça hafif olduğunu hissettim. Tuşlar ve kasa tatmin edici şekilde kalitesini hissettiriyor. Tuş dizilimi ve renkler XBOX 360 oyun konsolu ile gelen kontrolcünün tasarımına benziyor. Ancak ürünü mobil cihazlar ile birlikte kullanmak için orta kısmına konulan bölüm iki kontrolcü arasındaki farkı ortaya çıkarıyor. Ortadaki bu kısım en fazla 6 inç büyüklüğünde ekrana sahip cihazları destekliyor. Ürünün sağ tarafında bulunan medya tuşları ile de bağlanılan cihazda oynatma, durdurma ve ses açıp kapama gibi işlevlere erişebiliyorsunuz.

Sağ ve sol tetikler biraz yumuşak duruyor. Her iki buton da kademeli bir şekilde sinyal gönderimi yapabiliyor. Fakat piksel aralığının pek geniş olduğunu söyleyemeyeceğim. Birden fazla cihazı desteklediğini düşünürsek yapımcı firma orta yolu bulmuş. Android ve iOS cihazlar için yeterli gelse de bilgisayar tarafında beklenilen hassasiyeti alamayabiliriz. Kutu açılışı ve performans videosundan karşılaştırmasına bakabilirsiniz.

Teknik Özellikler

Ürün herhangi bir kontrolcüde olan çoğu özelliği barındırırken birkaç farklı özellik ve kullanım kolaylığını da beraberinde getiriyor. IPEGA PG-9021 Android, iOS, PC ve Android TV sistemlerini destekleyen Bluetooth teknolojisi ile çalışan kablosuz bir kontrolcü.

  • Tak çalıştır özelliği sayesinde herhangi bir kuruluma gerek kalmadan ürünü hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • 380mAh lityum pile sahip olan cihaz 20 saat süreyle kullanımda kalabiliyor.
  • Kontrolcüye dahil olan stand ile 6 inç büyüklüğe kadar olan mobil cihazınızı herhangi bir yere sabitlemeden kullanabilirsiniz.
  • 5 adet multimedya tuşu ile bağlandığınız cihazlarda kolaylıkla işlem yapabilirsiniz.
  • Kablosuz bir şekilde kullanım mesafesi 6 ile 8 metre arasında değişmektedir.
  • Eğer cihazı açık unutursanız bir süre sonra kendiliğinden güç tasarruf moduna geçecek şekilde tasarlanmış.
  • Android 3.2 ve üstü, iOS 4.3 ve üstü sistemlerin yanında PC, Smart TV ve Android TV ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Paket İçeriği ve Ağırlık

Paket ağırlığı 300 gram olan ürünün kendisi sadece 200 gram ağırlığında. Elime ulaşan paketten çıkanlar ise şöyle:

  • 1 adet kontrolcü
  • 1 adet 82 cm micro usb kablo
  • 1 adet İngilizce ve Çince kullanım kılavuzu

Oyun Performansı

Elimde iOS işletim sistemine sahip bir cihaz olmadığı için ürünü sadece Android, PC ve Smart TV platformları üzerinde test edebildim. Android üzerinde Shadowgun Legends ve Grand Theft Auto: Vice City, Smart TV üzerinde Asphalt 8: Airborne ve PC üzerinde Euro Truck Simulator 2 ve Grand Theft Auto V oyunlarında performans testi yaptım.

IPEGA PG-9021’i kullanırken önceden kullandığım Dualshock 3, Logitech F710 ve Replika XBOX 360 kontrolcüsü ile karşılaştırmadan edemedim. Şöyle ki bu kontrolcüler arasında Logitech F710 oldukça ağır ve tetikleri sert bir ürün. IPEGA ise oldukça hafif ve tetiklerinin sertliği biraz da olsa Dualshock 3 tetiklerine benziyor. L3 ve R3 tuşlarının piksel aralığı tetiklere yakın bir genişlik izliyor. Simulasyon oyunlarını kontrollerden ince ayar yapmadan oynarsanız biraz uğraştırıyor. Ancak uygun ayarlar ile kablolara mahkum olmadan rahatça oyunun keyfini sürebilirsiniz.

Ürün Smart TV platformunu desteklemese bile kablo ile bağlandığında oynanabiliyor. Bilgisayar üzerinde ise oyun anında kontrolcüyü görmediğinde tuş atamalarından düzenleme yaparak sorunsuzca kullanabiliyorsunuz. Muhtemelen benim bluetooth cihazımdan kaynaklı olacak GTA V oyununda kontrolcüyü tanıtamadım. Ancak kabloyla taktığım anda algıladı. Bunların dışında F1 2015 oyununda da test edebildim. O oyunda da aynı şekilde tuş atamalarını yaptıktan sonra sorunsuzca kullanabiliyorsunuz. Eğer ürün oyun içinde hiçbir şekilde yanıt vermiyorsa TocaEdit Xbox 360 Controller Emulator programını kullanarak bilgisayara tanıtabilir ve kablosuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ürünü satın almak isterseniz bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: IPEGA PG-9021 Kablosuz Bluetooth Gamepad

Bu tip incelemeler ve GearBest’in sunduğu çeşitli fırsatlardan haberdar olmak için eposta listesine katılabilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: GearBest

Son Gönderiler

Tek Konulu ve Çok Konulu Bloglardan Para Kazanma

Genel olarak, trafik seviyesinin aynı olduğu varsayıldığında, tek bir konu blogu çok nişli bir blogdan…

3 hafta önce

Para Kazanma Odaklı Blog Konusu Seçimi

İster tek konulu bir blog, ister çok nişli bir blog yazmaya başlayacak olun, ele alacağınız…

1 ay önce

Tek ve Çok Konulu Bloglar İçin Bloglama Giderleri

Blog yazmanın tek gerçek maliyeti, bir alan adı kaydettirmek ve barındırma için ödeme yapmaktır. Maliyetler tek konu…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog ile Pazarlama Fikirleri

Pazarlama, hedef kitlenizi büyütmenize, trafiği artırmanıza ve içeriğinizi görmeyecek yeni okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur. Bir blog…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog Yazmanın Artıları ve Eksileri

Artıları Bazı durumlarda içerik oluşturmak daha kolay ve daha hızlıdır - daha fazla içerik seçeneğiniz…

2 ay önce

Çok Konulu Blog Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Çok nişli bir blog oluşturmayı planlıyorsanız, başka bir nişe dalmadan önce mümkün olduğunca tek bir…

3 ay önce