Kategoriler: Film İncelemeleri

Jumanji: Vahşi Orman (2017)

Beklenmedik bir nedenden dolayı bir araya gelen dört arkadaş tesadüfen bir video oyunu bulur. Daha önce kimsenin adını duymadığı bu oyunun başına geçen dört arkadaş hemen oynamaya başlarlar ve birer karakter seçerler. Bir süre sonra kendilerini vahşi bir ormanda seçtikleri karakterlerin bedenlerinde bulurlar. Jumanji’nin vahşi ormanından kurtulmak için hayatlarında yaşamadıkları macerayı yaşamaları ve zorlu görevleri geçmek zorundadırlar.

Filmde kullanılan görsel efektlerden veya oluşturulan yepyeni bir dünyadan bahsetmeden önce sanırım oyunculuklardan bahsetmek gerekiyor. Çünkü her ne kadar film remake (yeniden çekim) bir film olsa da 1995’te çekileni ile karşılaştırmayacağım. Çünkü izlemedim. Şöyle ki filmin konusuna göre karakterler bir oyunun içine dalıyor ve yepyeni bir şekle adeta bambaşka bir karaktere bürünüyorlar. Dış görünüşleri farklı olsa da içi oyuna girmeden önceki halleriyle aynı. Bu nedenle karakterleri Jumanji tarafında canlandıran aktör ve aktrislerin hepsinin performansını oldukça başarılı buldum. Özellikle Dwayne Johnson gibi bir adamı o hallere sokmak çok uğraş ister. Neyse ki yetenekli bir aktör olması durumu kurtarıyor. Öte yandan Jack Black’e de hak vermek gerekir. İçi kız dışı erkek bir karakteri oynamak oldukça zor olsa gerek. Ancak bu oyuncu da durumu gerektiği gibi idare ediyor. Nedendir bilmem ama buna rağmen oyunculuğu gayet doğal gibiydi. Yaptığı espriler de canlandırdığı karakteri gereğince yerli yerindeydi ve sıkmadı. Filmlerde kısa boyunu ve mimiklerini oldukça başarılı kullanan aktör Kevin Hart ise yine diğerleri gibi oyuna girdiğinde bambaşka bir karaktere dönüşmüştü. Siyahi bir aktörün vazgeçilmez esprilerini de ardına koymadı tabii ki.

Jumanji dünyasını gördüğümde izlediğim filmlerden 2008 yapımı Dünyanın Merkezine Yolculuk ve 2012’de çekilmiş olan Gizemli Adaya Yolculuk filmine çok benzettim. Hayvanlar her ne kadar gerçeğine yakın olsa da hal ve tavırları bambaşka gizemli bir dünyada olduğumu hissettirdi. Öyle ki karakterlerin bir oyunda olduğunun anlaşılması için de çok sayıda unsur vardı. NPC (Oyuncu Olmayan Karakter), can sayıları, respawn (yeniden doğma) gibi…

Jumanji: Vahşi Orman filminin senaryosu için ise pek söylenecek bir şey yok. Gizem herhangi bir hazine filminde olduğu kadar, aksiyon ise herhangi bir aksiyon filminde olduğu kadardı. Hepsinden azar azar. Fakat dikkatimi çeken şey ise filmde verilmek istenen mesajın senaryonun önüne geçmesiydi. Şöyle ki, gerçek hayatta neredeyse hiç ortak yanı olmayan dört kişi bir şekilde bir araya geliyor. Yine kendilerini gerçek hayatta birlikte yapamayacakları bir işin içinde buluyorlar ve adeta kendilerini yeniden keşfediyorlar. Kendisi hakkında düşündüklerinin aslında sadece kendi kuruntusu olduğunu, elindeki arkadaşlığının yabana atılmayacak kadar sadakatli olduğunu, başını telefondan kaldırdığında sadece kendi sorunlarının olmadığını kendisi gibi başka insanların da sorunlarının olduğunun farkına varıyor.

Arkadaşlık ilişkilerinin, kişiler arası güvenin, saygının ve sadakatin önemini vurgulayan oldukça faydalı mesajlar veren Jumanji, Gizemli Adaya Yolculuk filmi kadar gizemli, Dünya’nın Merkezine Yolculuk filmi kadar macera ve aksiyon dolu bir film.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

2 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

5 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce