Kategoriler: Nasıl Yapılır?

Resimdeki Yazıyı Metne Dönüştürme

Yapmamız gereken proje için hazırlanması gereken metin elinizde görsel olarak yer alıyorsa karşılaşacağınız en büyük sorun resimdeki yazıyı metne çevirme sorunudur. Bu sorunla başa çıkmak için birçok yöntem var. Ancak çoğu uygulama aşırı reklam barındırıyor ya da istemediğiniz yazılımları beraberinde yüklüyor. En önemlisi de çoğunda Türkçe dil desteği yok. Şimdi anlatacağım yöntemlerle birlikte olabilecek en kısa sürede amacınıza ulaşacaksınız. Kullanacağımız yöntemlerde OCR denilen Optik Karakter Tanıma tekniği kullanılıyor.

free-online-ocr.com

Öncelikle içindeki yazıları metin haline dönüştürmek için Select your image or PDF file kısmından dosyayı seçiyorsunuz. Bu arada pdf de ekleyebilirsiniz. Ardından Select your output format kısmından çıktı formatını seçiyorsunuz. Kendinize göre uygun olanı seçin. Ben genelde .txt kullanıyorum. Ardından Convert butonuna bastığınızda dosyanız indirmeye hazırdır.

onlineocr.net

Bu sitede yapılacak işlemler adım adım gösterilmiş. Yine de ben yardımcı olması açısından yazıyorum. 1 STEP – Upload file: Bu kısımdan yüklemek istediğimiz görseli seçiyoruz. 2 STEP – Select language and output format: Bu ikinci kısım ise karakterlerin hangi dilde tanıtılacağı ile ilgili. Çıktı formatını da .txt olarak bırakabilirsiniz. 3 STEP – Convert: Butona tıkladıktan sonra metin aşağıda hazır şekilde karşınıza çıkıyor. Dilerseniz Download Output File bağlantısı üzerinden dosyayı indirebilirsiniz.

free-ocr.com

Bulduklarımın arasında en rahat şekilde işlem yapabildiğimiz bir site. Upload a file veya Or enter a URL kısmından görseli seçip Language bölümünden görseldeki metin hangi dildeyse onu seçiyoruz ve Start butonuna basıyoruz. Her şey bu kadar. Önceki sitede olduğu gibi bunda da çıkan sonuç sayfasında Download as text file bağlantısı ile dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz mümkün.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce