Kategoriler: Nasıl Yapılır?

Resimdeki Yazıyı Metne Dönüştürme

Yapmamız gereken proje için hazırlanması gereken metin elinizde görsel olarak yer alıyorsa karşılaşacağınız en büyük sorun resimdeki yazıyı metne çevirme sorunudur. Bu sorunla başa çıkmak için birçok yöntem var. Ancak çoğu uygulama aşırı reklam barındırıyor ya da istemediğiniz yazılımları beraberinde yüklüyor. En önemlisi de çoğunda Türkçe dil desteği yok. Şimdi anlatacağım yöntemlerle birlikte olabilecek en kısa sürede amacınıza ulaşacaksınız. Kullanacağımız yöntemlerde OCR denilen Optik Karakter Tanıma tekniği kullanılıyor.

free-online-ocr.com

Öncelikle içindeki yazıları metin haline dönüştürmek için Select your image or PDF file kısmından dosyayı seçiyorsunuz. Bu arada pdf de ekleyebilirsiniz. Ardından Select your output format kısmından çıktı formatını seçiyorsunuz. Kendinize göre uygun olanı seçin. Ben genelde .txt kullanıyorum. Ardından Convert butonuna bastığınızda dosyanız indirmeye hazırdır.

onlineocr.net

Bu sitede yapılacak işlemler adım adım gösterilmiş. Yine de ben yardımcı olması açısından yazıyorum. 1 STEP – Upload file: Bu kısımdan yüklemek istediğimiz görseli seçiyoruz. 2 STEP – Select language and output format: Bu ikinci kısım ise karakterlerin hangi dilde tanıtılacağı ile ilgili. Çıktı formatını da .txt olarak bırakabilirsiniz. 3 STEP – Convert: Butona tıkladıktan sonra metin aşağıda hazır şekilde karşınıza çıkıyor. Dilerseniz Download Output File bağlantısı üzerinden dosyayı indirebilirsiniz.

free-ocr.com

Bulduklarımın arasında en rahat şekilde işlem yapabildiğimiz bir site. Upload a file veya Or enter a URL kısmından görseli seçip Language bölümünden görseldeki metin hangi dildeyse onu seçiyoruz ve Start butonuna basıyoruz. Her şey bu kadar. Önceki sitede olduğu gibi bunda da çıkan sonuç sayfasında Download as text file bağlantısı ile dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz mümkün.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

3 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

6 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce