Kategoriler: Nasıl Yapılır?

Resimdeki Yazıyı Metne Dönüştürme

Yapmamız gereken proje için hazırlanması gereken metin elinizde görsel olarak yer alıyorsa karşılaşacağınız en büyük sorun resimdeki yazıyı metne çevirme sorunudur. Bu sorunla başa çıkmak için birçok yöntem var. Ancak çoğu uygulama aşırı reklam barındırıyor ya da istemediğiniz yazılımları beraberinde yüklüyor. En önemlisi de çoğunda Türkçe dil desteği yok. Şimdi anlatacağım yöntemlerle birlikte olabilecek en kısa sürede amacınıza ulaşacaksınız. Kullanacağımız yöntemlerde OCR denilen Optik Karakter Tanıma tekniği kullanılıyor.

free-online-ocr.com

Öncelikle içindeki yazıları metin haline dönüştürmek için Select your image or PDF file kısmından dosyayı seçiyorsunuz. Bu arada pdf de ekleyebilirsiniz. Ardından Select your output format kısmından çıktı formatını seçiyorsunuz. Kendinize göre uygun olanı seçin. Ben genelde .txt kullanıyorum. Ardından Convert butonuna bastığınızda dosyanız indirmeye hazırdır.

onlineocr.net

Bu sitede yapılacak işlemler adım adım gösterilmiş. Yine de ben yardımcı olması açısından yazıyorum. 1 STEP – Upload file: Bu kısımdan yüklemek istediğimiz görseli seçiyoruz. 2 STEP – Select language and output format: Bu ikinci kısım ise karakterlerin hangi dilde tanıtılacağı ile ilgili. Çıktı formatını da .txt olarak bırakabilirsiniz. 3 STEP – Convert: Butona tıkladıktan sonra metin aşağıda hazır şekilde karşınıza çıkıyor. Dilerseniz Download Output File bağlantısı üzerinden dosyayı indirebilirsiniz.

free-ocr.com

Bulduklarımın arasında en rahat şekilde işlem yapabildiğimiz bir site. Upload a file veya Or enter a URL kısmından görseli seçip Language bölümünden görseldeki metin hangi dildeyse onu seçiyoruz ve Start butonuna basıyoruz. Her şey bu kadar. Önceki sitede olduğu gibi bunda da çıkan sonuç sayfasında Download as text file bağlantısı ile dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz mümkün.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 hafta önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 hafta önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

3 hafta önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

4 hafta önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

1 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

1 ay önce