Kategoriler: Kişisel Gelişim

Beyninizi Uyanık Tutmak İçin 7 İlginç Yöntem

Bir fincan kahve olmadan canlı hissedemiyor musun? Her zaman enerji içecekleriyle yorgunlukla mücadele etmeye mi çalışıyorsun? Yorgun düşmeden önce uyanık kalmaya çalışmak bir kısır döngüye neden olabilir. Ancak bu kısır döngüyü beyninizi uyanık ve tetikte tutmak için daha yaratıcı yollar kullanarak kırabilirsiniz. Mesela, kendinizi esnemeye zorlamanın gerçekten tam anlamıyla saniyeler içinde sizi uyandırabileceğini düşünmemişsinizdir. Kafein bağımlılığından vazgeçmeye istekliyseniz okumaya devam edin.

İpucu 1: Bir limon ısır.

Beğen ya da beğenme, narkolepsi gibi umutsuz durumlarda limonun inkar edilemez tadı adeta suratınıza tokat yemiş hissi oluşturacaktır.

İpucu 2: Yüzünüze soğuk su çarpın.

Göz kapaklarınız ağırlaşmaya başladığında, birkaç avuç buz gibi suyu yüzünüze çarpın. Bu bir çırpıda kendinizi uyandırmanın ve  enerjinizi korumanızı sağlayan bir yöntemdir. Bir başka yol ise dondurucuda bir buz bulundurmaktır. Halsiz hissettiğinde boynunun arkasına koyman yeterli.

İpucu 3: Bileğinize soğuk su dökün.

Makyajınızı önemsediğiniz ve mahvetmek istemediğiniz sürece bu teknik yüze su çarpmayla benzer bir etkiye sahiptir.

İpucu 4: Bir kulak masajı deneyin.

Bu eski Budist Keşiş tekniğinde meditasyon sırasında uykusuzluğu önlemek için kulaklar sertçe sıkılır. Kulak memesindeki aktif noktalara basmak sizi uyanık tutacaktır.

İpucu 5: Zorla esneme.

Esneme, beynimizi soğutmanın doğal bir yoludur. Yorulduğumuzda ya da sıkıldığımızda, beynimizin sıcaklığı yükselir, bu yüzden kendinizi esnetmek, bu etkilere karşı koymanın bir yoludur! Doğal olarak bunu birkaç kez yapmak isteyebilirsiniz. Ancak 5 ya da 10 kere yapmak için kendinizi zorlamalısınız. Bu kesinlikle beyninizin şaşkın ve uyanmış olmasını sağlayacaktır.

İpucu 6: Bir şey çiğneyin.

Güçlü bir nane tadına sahip bir şey çiğneyerek ağzınızı meşgul edin. Bu yöntem sizi daha güçlü ve daha iyi uyandırmak için mucizevi bir yol olabilir. Eğer daha etkili bir şey istiyorsanız mentol çubuğu almayı düşünün. Bu çubuklar aktörlerin gözyaşlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olacak kadar güçlüdürler. Ancak, her şeyden önce acıktıysanız ve bir meze (salata ya da sandviç gibi) almaya karar verirseniz, soğan doğal bir yatıştırıcı olduğu için çiğ soğan olmadan sipariş edin. Yemek yediğinizde ters etki yaratabilir ve uyku modunu açabilirsiniz!

İpucu 7: Kaslarınızı gerin.

20 şınav veya sadece 30 saniye boyunca vücudunuzdaki her kasın gerilmesini zorlamaya çalışmak başka bir harika yoldur. Tabii, bir fincan kahveyi yudumlamak kadar sofistike görünmüyor olabilir (ve insanlar sana biraz deli gibi bakabilirler) ama işe yarıyor! Bu nedenle, tepkileri bir kenara atın ve kasları germeye başlayın.

Bonus ipucu:

Kesinlikle çekici bir görünüm için, enerjilenmek yeterli değildir. Gözyaşları ve sakinleştirici etkisinden ayrı olarak, soğanlar yüksek besin içerikleri nedeniyle muazzam bir cilt bakımı sağlar. Yani bir soğan kullanmak cildinizi, özellikle kış aylarında ellerinizi (özel tedavi gerektirdiklerinde) canlandırır. Hassas ellerinizi beslemek ve son derece yumuşak hale getirmeye yardımcı olmak için bu özel hızlı el maskesini deneyin.

Tarif: Bir adet soğanı küçük parçalara ayırın suya koyup biraz balla karıştırın ve ellerinize uygulayın. 10 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın.

Bu yöntemlerin bazıları ilk başta çok komik görünebilir, ancak etkilerine odaklanmaya çalışın. Umarım enerji seviyenizi arttırmanıza ve çok kısa bir süre içinde çok daha taze bir görünüme kavuşmanıza ve hissetmenize yardımcı olacaklardır. Ancak, yorgunluğunuzu aşmak günlük bir rutine dönüşürse, doktora gitmek veya iş ve yaşam dengesini yeniden gözden geçirmek gibi daha ciddi önlemler almalısınız.

Daha önce denemediyseniz, bunu yapmak için çok zamanınız var. Sonuçları yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Tercüme Bürosu

Bazı belgelerin yasal olarak bir anlamı olması için yapılan tercümenin noter tarafında onaylanması gerekmektedir. Bu…

2 hafta önce

Canva Pro Ücretsiz Kullanım Yöntemi

Çeşitli web 2.0 araçlarını incelerken denk geldiğim bir araçtan bahsetmek istiyorum. Benim de ara sıra…

3 hafta önce

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 ay önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

2 ay önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

2 ay önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

2 ay önce