Kategoriler: Havadan Sudan

Kutup Tilkisi Hakkında Bilinen 13 Küçük Gerçek

List25 sitesinde bulduğum bir yazı Kutup Tilkisi hakkındaki gerçekleri sıralamış. Oldukça sevimli bir hayvan olduğu için oldukça ilgimi çekti. Hoşuma giden birkaç maddeyi elimden geldiğince yazmaya çalıştım. Kutup tilkisi, köpekgiller familyasına dahil Alopex cinsi içinde yer alan bir tür olup, kutup bölgelerine özgü küçük bir tilkidir. Kutup tilkisinin kürkü kışın beyaz, yazın koyu kahverengidir. Dilerseniz listeye 13 numaralı madde ile başlayalım.

13 – Kutup tilkisi genellikle kutup ayıları tarafından avlanır. Ancak Kanada’da bu iki hayvan arasında güçlü bir dostluk bağı vardır. Birlikte oynadıkları hatta anne ayının küçük tilkilerle yemeğini paylaştığı bile gözlemlenmiştir.

12 – Kutup tilkisi karasal memelilerin en büyüğü arasında yer alan uzak hareketleriyle bilinir. Mevsimsel hareketler sırasında, bireylerin bir kış mevsimi boyunca toplamda 4.500 kilometreye kadar seyahat ettiği kaydedilmiştir.

11 – Kutup tilkilerinin koku ve işitme duyusu mükemmel olsa da, oldukça zayıf görüşe sahipler.

10 – Küçük boyutu nedeniyle yetişkin erkeklerde ortalama 3,5 kg ve dişilerde 2,9 kg ağırlığa sahip olan kutup tilkileri genellikle kurtlar ve hatta altın kartallar tarafından yetiştirilmektedir. Ancak, bu muhteşem hayvanlara en büyük tehdidi insanlar oluşturuyor. Yalnızca bir kürk yapmak için yaklaşık 20 tilki avlanmaktadır.

9 – Göreceli olarak yüksek üreme grafikleri olsa da kutup tilkisi popülasyonu henüz nesli tükenmekte değil üstelik bazı alt popülasyonları da var. Ancak Norveç, İsveç ve Finlandiya’da bu hayvanın tahmini nüfusu 200’den azdır.

8 – Kutup tilkilerinin yüzleşmesi gereken bir başka tehdit de büyük kırmızı tilkilerdir. Küresel ısınma, onları kuzeye gitmeye zorlamakta ve kutup tilkilerine ait olan alanları işgal etmelerine neden olmaktadır.

7 – Erkeklerin ortalama baş ve vücut uzunluğu sadece 55 cm iken dişiler için bu değer 52 cm’dir. Kutup tilkileri Kanada’da bulunan en küçük vahşi köpeklerdir.

6 – Kutup tilkisi, İzlanda’ya özgü tek kara memelisidir.

5 – Ancak, her ülke bu hayvana ev sahipliği yapmak istemez. Örneğin, Yeni Zelanda’da, kutup tilkisi ülkenin 1996 yılında aldığı Tehlikeli Maddeler ve Yeni Organizmalar Yasası kapsamında “yasaklanmış yeni bir organizma” olarak sınıflandırılmış ve bunun ülkeye ithal edilmesi engellenmiştir.

4 – Vahşi yaşamda yaşayan kutup tilkilerinin ömrü genellikle 3 ile 6 yıl arasında sınırlıdır. Ancak gözetim altında tutuldukları takdirde 15 yıla kadar yaşayabilirler.

3 – Kurtlar gibi aynı aileye ait olsalar da kutup tilkileri genellikle yalnız gezginlerdir. Sadece çiftleşme mevsimi boyunca tek eşli çiftler oluşturmaya eğilimlidirler.

2 – Kutup tilkisi, vahşi köpeklere özgü olan kalın kürklerle kaplı pençelere sahiptir. Bilimsel adı “lagopus”, “tavşan-ayaklı” anlamına gelir.

1 – Kutup tilkileri, onları buz ve kar üzerindeki yoğun güneş parıltısından korumak için yoğun pigmentli gözlere sahiptir. Bazen heterokromiye (farklı renkli gözler) bile sahip olabilirler.

Biliyorum hepsi birbirinden tatlı ama hangi maddedeki kutup tilkisini daha güzel buldunuz? Bana en çekici geleni kutup ayısını takip eden tilki. Ne kadar masum olduğunu anlatmaya gerek yok. Siz de fikrinizi yorum yaparak belirtmeyi unutmayın. Bu tip içeriklerin daha fazla gelmesini isterseniz lütfen belirtin. Güç sizinle olsun.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 gün önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce