Kategoriler: Gezi Yazıları

Boraboy Gölünde Kamp Yaptım

Amasya’ya oldukça yakın olan özenle korunmuş bu tabiat parkı Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Boraboy köyünde yer alıyor. Boraboy Gölü her ne kadar doğal yollarla oluşmuş bir heyelan set gölü olsa da tabiat parkına çevirmek için biraz insan eli de değmiş. Bazı yerlerde Borabay diye geçiyor. Ancak aslı Boraboy Gölü Tabiat Parkıdır.

Ben Samsun’dan çıkıp geldim. Ankara yoluna girip Ladik tarafına döndükten sonra rahatça ulaşılabiliyor. Tabelalardan yolu kolaylıkla bulabilirsiniz. Boraboy tabiat parkına yaklaşırken rakım hızla yükseliyor ve yaklaşık 980 metreye kadar tırmanıyorsunuz. Girişte sizi küçük bir kulübe ve bariyerler karşılıyor. Parkın özenle korunmasının da bir bedeli olacaktır elbet.

Tabiat parkına girişte otomobil ve kamyonetten alınan ücret 11 lira. Tabiat parkına giriş yaptıktan sonra solunuzda küçük bir lokanta sizi karşılıyor. Fiyatları fazla pahalı değil ama ucuz da değil. Burada tabiat parkında çevre köylerde yaşayan kişiler çalışıyor. Piknik yapmak için gelenler var. Kamp yapmak için gelenler var. Bir de bungalovlarda kalanlar da var. Bu evlerin geceliği 170 lira imiş. Eğer çadırı gündüz kurup akşama gidecekseniz ücret ödemenize gerek yok. Fakat gece kalmak isterseniz çadır başına ücret 30 lira. Bungalov evlere yakın olmamak koşulu ile tabiat parkında istediğiniz yere çadır kurabiliyorsunuz. Etrafı tellerle çevrili geniş bir mekan olduğundan yabani hayvanlar konusunda endişe etmeye gerek yok ancak kurbağa sesleri çoğu zaman sinir bozucu olabiliyor. Gece bir ara kurbağalar arasında kavga çıktı sanmadım değil.

Akşama doğru bir görevli etrafta dolaşıp çadır kurmuş kişilere biletlerinin olup olmadığını soruyor. Bu biletleri girişteki lokantadan almanız mümkün. Gezen kişi diğer kişiler gibi çevre köylerde yaşayanlardan biri. Gitmeden önce bu tabiat parkında güvenlik de mevcut diye okumuştum. Sanırım bahsedilen güvenlik buydu. Gece çok rahat uyudum. Hava ne sıcak ne de soğuktu.

Boraboy tabiat parkında yapabileceğiniz birkaç etkinlik var. Bunlardan biri deniz bisikletleri. Deniz bisikletinin bir saatlik kirası 20 lira. Kişi sayısı fark etmiyor. Göl bu kadar sürelik bir gezi için yeterince büyük. Biz kıyılara yakın sürüp biraz da ortada yavaşça sürüp tam bir saati doldurduk. Bu yunuslara önceden binenler bilir. Fazla güç sarf ederseniz çabuk yorulursunuz. Ara ara hızlansak da kıyılar da yavaşça sürüp biraz da gölün ortasında vakit geçirdik. Ertesi sabah kalktığımızda saat 10’a gelirken yunusların zinciri çıkarılmıştı ama görevli henüz gelmemişti. Gitmeden önce bir tur daha atmak istedik ama nasip değilmiş.

Boraboy tabiat parkında yapılabilecek bir başka etkinlik de 1.4 km’lik yürüyüş yolu. Bu yol piknik yapılan yerin tam karşısında yer alıyor ve yürüme yolu haline getirmek için özel olarak çalışılmış. Göl tarafında korkuluklar ve ara ara küçük oturma yerleri mevcut. Fotoğraf çekmek için de birkaç nokta bulunuyor. Yürüyüş yolu girişteki lokantanın aşağısında bitiyor. Buraya da Ferhat ile Şirin köprüsü adında küçük bir köprü kurulmuş. Bu noktadan güzel bir göl manzarası seyredebilirsiniz. Köprünün altında da gölün su seviyesini ayarlayan küçük bir kapak var.

Hobi balıkçılığını sevenler için de güzel bir haberim var. Gölde oltayla balık tutmak serbest. Oltayla diyorum. Çünkü göle ağ atıp balıp tutan biri vardı ve bir duyuru ile kurallar tekrar hatırlatıldı. Yine bu etkinliği yaparken bungalovlara yakın yapmamak gerekiyor. Boraboy Gölü Tabiat Parkı haftasonu çıkıp gelebileceğiniz eğer vaktiniz varsa kamp da yapabileceğiniz hoş bir yer.

5 / 5 ( 2 votes )
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

5 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce