Nevşehir’de UTV ile Tozu Dumana Kattık

nevşehir sıcak hava balonu

Bundan birkaç sene önce Nevşehir gezisine çıktığımızda amacımız sıcak hava balonuna binmekti. Bunu yaptık ve birkaç müzeyi ve korunmuş doğal alanları da gezip Nevşehir’den ayrılmıştık. Fakat bu sene fark ettiğimiz üzere kaçırdığımız en güzel etkinlik UTV imiş. Bu nedenle bu seneki rotamıza Nevşehir’i de dahil edip bir gün kamp yaptıktan sonra UTV’lere atlayıp Nevşehir’in tozlu yollarında tozu dumana kattık.

Nevşehir hakkında genel bir gezi yazısında belirteceğim ancak merak eden olursa Nevşehir’de sıcak hava balonu fiyatları 250’den başlayıp 500’e kadar çıkıyor. Bir gün öncesinin sabahında balonlara bakıp hangisi en tepeye çıkıyor seyredip ona göre firmanızı seçebilirsiniz. Karar sizin.

nevşehir sıcak hava balonu

 

Nevşehir İç Anadolu bölgesinde Ankara’nın güneydoğusunda yer alan iklimi karasal olan küçük bir şehir. Onu çekici kılan ve dünyaca ünlü yapan ise Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ yanardağlarından etrafa yayılan lavların soğuduktan sonra rüzgar ve akarsuların yardımıyla oluşturdukları Peri Bacaları adı verilen yer şekilleridir. Bu oluşumların daha toplu şekilde bulunduğu ve gözlemlenmesinin kolay olduğu Kapadokya bölgesi turistlerin en çok uğradığı alan. Bu alanın ortasında ise Göreme adında küçük bir yerleşim yeri bulunuyor. Balon turları, doğa gezileri, safariler ve peri bacalarının içine yapılmış insan ürünü yerleşim yerleri çoğunlukla bu bölgede bulunuyor.

 

nevşehir çadır kamp alanı

Nevşehir’de Kamp

Bu kez çadırımızı alıp otelde kalmak yerinde bir kamp alanında kaldık. Göreme Kamping adındaki bu alan güzel bir konumda bulunan bakımlı bir yer idi. Bu alanda kişi başı 25 lira ödemeye dahil olan büyük bir havuz bile bulunuyor. Tuvaletler ve duş alanları oldukça temiz ve bakımlıydı. Çadırların kurulacağı alanlarda priz ve oraya ait lamba da yer alıyor.

Bu kamp alanını seçmemde mükemmel bir neden yatıyor aslında. Önceki gelişimizde balona binmeden önceki sabah otelin penceresinden sabaha karşı balonların kalkışını seyretmiştik. İşte bu kez de bulunduğumuz kamp alanında sabah biraz erken kalkıp balonların üstümüzden alçak irtifada geçişini seyrettik. Benim için bu an balona binmek kadar oldukça eğlenceliydi.

nevşehir sıcak hava balonu

UTV Turu

Öğlene doğru UTV’leri kiralayacağımız yer Hitchhiker‘e gittik. UTV’lerin saati 150 lira. ATV’ler gibi bunlar da 2 kişilik. Ancak UTV’lerde yan yana oturma şansınız var. Eğer 2 kişiden fazla giderseniz güzel bir pazarlıkla ufak bir indirim kapabilirsiniz. Orada bulunan yetkilinin dediğine göre UTV’ler daha fazla yakıt tükettiği için pahalıymış. Bunu sürdüğümde fark ettim. Yaktığı yakıtın sonuna kadar hakkını veriyor. Acayip bir gaz tepkimesi var ve sizi oturduğunuz yere yapıştırıyor adeta.

Biz 2 saatliğine kiraladığımız için olacak herhalde oldukça uzun bir rotamız vardı ve sonuna kadar eğlendik. Normalde arabayla girilemeyecek girilse bile zorlayacak alanlarda bu arazi araçlarıyla gezmek oldukça heyecan vericiydi. Araçlara binmeden önce size verilen ağız maskeleri sürüş halindeyken kalkan tozun ciğerlerinize dolmasını engelliyor. Boşluk kalmayacak şekilde taktım ama tur bittiğinde azı dişimin üstünde bile küçük kum tanelerinin olduğunu fark ettim. Ha bir de gözlük olmazsa olmaz. Gözlük olmasa göz kırpmaktan veya göz kaşımaktan yolu dahi göremezdim belki.

nevşehir utv turu

Katıldığımız tur rehberli turdu. Sormadım ama özellikle belirtildiğine göre rehbersiz turlar da var ki sürüş anında verdiğimiz molalardan birinde kendi başına gezen bir grup vardı. Rehberli turun benim açımdan tek dezavantajı fazla gazlayamamam oldu. Rehberle aramız açıldığında biraz gazı kökleme fırsatı oluyordu. O bile yetti, bir de rehbersiz olsa…

Bahsettiğim gaz tepkisini en çok dönüşlerde hissettim. Dönüşe girerken yavaşlayıp dönüşün çıkışında gaz pedalını köklediğiniz anda aracın arkası kaymaya ve muazzam bir toz bulutunun oluşmasına neden oluyor. Arkanızda kim varsa ona kolay gelsin. Turun bitmesiyle de rehberin ‘Gelin şimdi hava tutacağız.’ demesine şaşırdım. Baktım arabalara hava basılan alete benzer bir aletle tura katılanların üstündeki tozu temizliyorlar. Mükemmel hizmet. Rehber bana sıra gelince havayı bir tuttu ortalık tozdan geçilmiyor. Saç bonesi takmadığım için saçım da bembeyaz olmuş haberim yok. Üstüm bittikten sonra saçıma tuttu oradan da bir güzel toz çıktı. Tabi yapışan tozları çıkarmak için yıkamak şart. Nevşehir’de gezmek istiyorsanız tozunu göze almanız gerekiyor.

Özkonak Yeraltı Şehri

Nevşehir ile ilgili bir yazı daha yazarsam önceki gezdiğim yerleri de o yazıya dahil etmeyi düşünüyorum ama bu sefer gittiğimizde uğradığımız Özkonak Yeraltı Şehri’nden de biraz bahsedeyim. Aslında aklımızda Derinkuyu vardı. Ancak vaktimiz kısıtlı olduğundan burayı tercih ettik. Giriş 10 lira. Çocuk ücretsiz. Müze kartı geçiyor. Ancak beklentim yüksek olduğundan dolayı biraz hayal kırıklığına uğradım. Girişteki tabeladaki bilgileri okuyup gitsek de olurmuş. Olası bir istila anında yerleşim yerinden buraya inip sığınmak ve erzak depolamak için yapılmış bir alan. Genelde Kapadokya bölgesinde bu tip bir sürü alan var. Benim gezmek istediklerim Derinkuyu ve Kaymaklı idi ama nasipte Özkonak varmış. Artık bir dahakine diyelim…

Sormak istedikleriniz, merak ettikleriniz varsa veya fikir alma aşamasındaysanız yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

2/5 - (1 vote)

Paylaş

2 Cevaplar

  1. Balon seçme yönteminiz iyiymiş. Kaç saat havada duruyorsunuz 250,00₺ ile?

    • Furkan Özden dedi ki:

      Yaklaşık 1 saat havada kaldık. Aşağı inme süresi hariç 🙂 Balonla havada süzülürken sakin sakin etrafı gözlemleyebiliyorsunuz. Asıl aksiyon yere inerken oluyor. Aşağıda balonu bekleyen ekip var. Sepeti alıp kamyonun kasasına yüklemeleri ve bunu yapmadan önce yolcuları indirmeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...