Kategoriler: Film İncelemeleri

Gökdelen (Skyscraper) 2018

“Şu an benim için önemli olan tek şey ailem.”

Eskiden FBI Rehine Kurtarma Ekibi lideri olan asker Will Sawyer artık bambaşka bir görev başındadır. Sawyer’in yeni görevi gökdelenlerin güvenliğini sağlamaktır. Oldukça karmaşık ve zorlu bir görevi olan Will Sawyer’in başına bir gün hiç beklemediği bir olay gelecektir. Çin’de görev yaptığı sırada dünyanın en uzun binalarından bir tanesi ateşler içinde kalacak ve büyük bir kargaşa ortaya çıkacaktır. Yaşanan bu kötü olayın üzerine genç adam polisler tarafından kara listeye alınacak ve aranmaya başlayacaktır. Sawyer’in tek derdi ise binada kalan ailesini kurtararak ortadan yok olmaktır. Tehlikelerin arasında kalan genç adam ailesini kurtarabilecek mi?

Aksiyon ve gerilim türünde olan ABD yapımı film Gökdelen’in yönetmen koltuğunda oturan isim birçok kez ismini duymakta olduğumuz Rawson Marshall Thurber olarak karşımıza çıkıyor. Will Sawyer karakterini canlandıran isim ise Hızlı ve Öfkeli, San Andreas Fayı gibi filmlerden tanıdığımız başarılı oyuncu Dwayne Johnson. Steve Jablonsky’nin müziklerini hazırladığı filmin görüntü yönetmenliğini ise Robert Elswit yapıyor.

Cesaretin Sınırı Yok

Filmin başrolünde Dwayne Johnson’ın yanı sıra Vahşi Şeyler ve Çığlık filmlerinde rol almış Neve Campbell de yer alıyor. Her ne kadar iki karakter arasındaki uyumsuzluk göze batsa da filmdeki aksiyon sürekliliğini korumayı başarmış. Görselliğin hat safhada olduğu bu yapımda her ne kadar klişelere yer verilmiş olsa da film başladıktan bir süre sonra hızlanan film sonuna kadar kendisini izlettirmeyi başarıyor.

Film çıkmadan önce oldukça ‘gök’lere çıkarılsa da filmi izlemeden önce fazla beklentiye girmemenizi önermeliyim. Dwayne Johnson rol aldığı bazı yapımlarda sıradan senaryoyu görselliği ve filme kattığı aksiyonla arkaplana ittiren bir yapıya sahip olmaya başladığından dolayı çoğu sinema izleyicisi gözünde değeri biraz düşmüş olsa da Gökdelen’de yine oyunculuğunu konuşturmuş. Dwayne Johnson’ın olduğu yerde mantık aramak doğru olmasa da Hızlı ve Öfkeli 6 filmindeki kadar da aşırıya kaçtığını düşünmüyorum.

Aksiyon severlere harika bir an geçirtecek Gökdelen filmini kafanızdaki ön yargıları bir kenara bırakır ve film hakkında yapılan bazı yorumları gözardı edip izlerseniz bir buçuk saatlik film süresi oldukça keyifli geçecektir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

4 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

3 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

3 ay önce