Sinema

Westworld Dizisini İzlemek İçin 7 Neden

Westworld, Doktor Robert Ford’un (Anthony Hopkins) oluşturduğu, maksimum gerçekçilik derecesinde bir sanal parkın adıdır. Ortaçağ ve antik Roma öğesi içeren bu parklardan sadece 3 tane bulunmaktadır. Ziyaretçiler parkta varlıklarını sürdüren robotlarla belli bir ücret karşılığında gerçek hayattaki kişiliklerini bir kenara bırakarak dilediklerince vakit geçirmektedir. Bazı bilinmez nedenlerden ötürü yapay zeka uyanmaya ve ziyaretçileri öldürmeye başlar. Ziyaretçi avcı konumunda iken av olmuştur.

Westworld’e hala başlamamışsanız bu mükemmel senaryoya sahip diziyi izlemeniz için 7 neden:

1 – Özgün içeriğe sahip bir dizi.

Konusu itibari ile diğer dizi senaryolarına benzememesi tamamen özgün olması onu çekici kılan özelliklerinden biridir. Dizi aslında 1973 senesindeki bir film uyarlaması olarak bilinmektedir. İyi karakterler insanlar ve onların karşısındaki kötü grup ise robotlardır. Fakat HBO uyarlamasında izleyicinin kafasındaki iyilerin ve kötülerin yer değiştirmesi diziyi özgün hale getiren bir durumdur. İzleyicinin algısı sürekli açık olması, diğer bölümleri heyecanla beklemesine sebep olmaktadır.

2 – Dizi ekibi sağlam bir kadrodan oluşuyor.

Westword dizisini ilginç kılan detaylardan birisi de oyuncu kadrosunun çok sağlam olmasıdır. Başrol oyuncusu olarak Anthony Hopkins’i görenler dizinin ne kadar da iddialı olduğunu anlamaktadırlar. James Marsden gibi oyuncuların daha öncesinde 2000 senelerinde dünyayı kasıp kavuran Superman Returns ve X- Men gibi başyapıt sayılacak dizilerde boy göstermesi Westword dizisinin ne kadar sağlam bir yapım olduğunu anlatmak için yeterlidir.

3 – Esrarengiz bir biçimde izleyicinin ilgisini çekiyor.

Uyarlandığı filmin ana karakteri olan The Man in Black karakterini canlandıran oyuncunun filmde taktığı Yul Bryenner’in el yazısı bulunan şapkanın 33.000 dolar gibi bir rakama satılması dizinin izleyiciyi ne kadar etkilediğini göstermektedir.

4 – Dizinin başlangıç noktası bile ilham verici.

Yazarı olan Micheal Crichton’un açıklamasından yola çıkarak Westword hikayesi, yazarın çocukları ile birlikte California’daki Disneyland oyun parkına gitmesiyle başlamıştır. Karayip Korsanları turunda izlediklerinin ve hissettiklerinin yazarın bu hikayeyi oluşturmasına ilham vermiş olması başlangıç açısından düşünüldüğünde bir hayli ilginçtir.

5 – Dizi Bilim-Kurgu alanında enteresan öğeler içeriyor.

2016 senesinde yayın hayatına giren dizi yüksek bir bütçeye sahiptir. 100 milyon dolar gibi devasa bir bütçe ile çekilmeye başlanan dizi yapımcılarının ne kadar da büyük bir projenin içinde olduklarını göstermektedir.

6 – Dizinin çekildiği parka girmek 40 dolar.

Dizinin ilk sezonunda ulaştığı izlenme sayısı bile tüm zamanların en büyük rakamlarını içermektedir. 11.7 milyon izleyiciye ulaşmasının dizinin ne kadar da kaliteli olduğunu bizlere bir kez daha ispatlamaktadır.

7 – Dizi IMDb üzerinde 10 üzerinden 9 puana sahip.

Dizinin izleyici üzerindeki etkisi o kadar büyük ki bu etki diziye verilen puandan bile anlaşılmaktadır. İzleyici sıkmayan, sürükleyen ve içine çeken proje oldukça ilgi görmektedir.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

3 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

6 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce