Kategoriler: DiziSinema

Seslendirme Sanatçıları ile Yapılan Röportajlar

Özellikle çocukken henüz altyazılı film veya dizi izleme uğraşına girmemişken izlediğim filmlerde ve çizgi filmlerdeki karakterleri seslendiren seslendirme sanatçıları ile ilgili hep düşünüp durmuşumdur. Özellikle bazı sanatçıların sesi kafamızda o kadar yer etmiştir ki farklı biri onun seslendirmesini yapınca garip gelir. Daha da ilginci orijinal sesini dinlesek bile o karaktere yakıştıramayız. İşte bütün bunlar işini iyi yapan Türk dublaj sanatçıları sayesinde oluyor.

Yaklaşık bir yıl önce yayımladığım Seslendirme Sanatçıları ve Sesleri başlıklı yazımda TRT‘nin Sesin Yüzleri adlı belgeseline yer vermiştim. Ne yazık ki TRT harici kaynaklardan izlenmemesi için videonun paylaşım kodu ile paylaşılmasını yasaklamış. Yine de yazıya gidip yazıyı okuyabilirsiniz. Ancak yazıda yer alan videoları üstüne tıklayarak Youtube adresine gidip oradan izlemeniz gerekiyor.

Gelgelelim o yazıdan sonra belki de yer aldığı belgeselden dolayı Uğur Taşdemir (Nicolas Cage diyeyim siz anlarsınız.) Youtube kanalında İşte O Ses adında bir video serisi çekmeye başladı. Bu video serisinde James Bond’dan tutun Optimus Prime’a kadar görüp görebileceğiniz çoğu karaktere ses veren kişilerle röportaj yapıyor. İzlemeye başlayınca sanki Nicolas Cage’in bütün filmlerde rol alıp geniş bir sinema evreninde tura çıktığını da düşünebilirsiniz.

Uğur Taşdemir’in çektiği bu video serisini başta seslendirme sanatçılarının hayatımızdaki öneminin kavranması konusunda oldukça önemli buluyorum. Bu videolarda yıllardır duyduğumuz ama görmediğimiz belki de görüp de fark etmediğimiz sanatçıları görme fırsatı yakalıyorsunuz. Bunun yanında Uğur Taşdemir röportajlarında seslendirme işi ile ilgili merak edilenleri bizlerle paylaşıyor. Bu işin ülkemizdeki yeri, önemi ve çalışma şartları ile ilgili oldukça faydalı bilgilerle videolara renk katıyor.

Birçok videosunun içinde -belki de karakteri beğendiğim içindir- en beğendiğim videolardan biri ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Bu videoda Uğur Taşdemir Optimus Prime’ı seslendiren seslendirme sanatçısı Ayhan Kahya ile röportaj yapıyor. Uğur Taşdemir’in Youtube kanalına buradan abone olabilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Into the Night (2020) Dizi İncelemesi

Netflix Belçika yapımı olan Into the Night dizisi 1 mayıs tarihinde yayınlandı. Jacek Dukaj’ın yazdığı…

3 hafta önce

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan…

1 ay önce

Ses İzolasyonu Süngerleri

Akustik ve ses kesici yalıtım süngerleri olarak 2 farklı amaçta kullanılmaktadır. Akustik ses yalıtım süngeri…

2 ay önce

The Last Kingdom (2015) Dizi İncelemesi

Son günlerde oldukça popüler bir platform olan Netflix’te en son 4. sezonu ile yayına giren…

2 ay önce

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 ay önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

3 ay önce