Kategoriler: DiziSinema

Seslendirme Sanatçıları ile Yapılan Röportajlar

Özellikle çocukken henüz altyazılı film veya dizi izleme uğraşına girmemişken izlediğim filmlerde ve çizgi filmlerdeki karakterleri seslendiren seslendirme sanatçıları ile ilgili hep düşünüp durmuşumdur. Özellikle bazı sanatçıların sesi kafamızda o kadar yer etmiştir ki farklı biri onun seslendirmesini yapınca garip gelir. Daha da ilginci orijinal sesini dinlesek bile o karaktere yakıştıramayız. İşte bütün bunlar işini iyi yapan Türk dublaj sanatçıları sayesinde oluyor.

Yaklaşık bir yıl önce yayımladığım Seslendirme Sanatçıları ve Sesleri başlıklı yazımda TRT‘nin Sesin Yüzleri adlı belgeseline yer vermiştim. Ne yazık ki TRT harici kaynaklardan izlenmemesi için videonun paylaşım kodu ile paylaşılmasını yasaklamış. Yine de yazıya gidip yazıyı okuyabilirsiniz. Ancak yazıda yer alan videoları üstüne tıklayarak Youtube adresine gidip oradan izlemeniz gerekiyor.

Gelgelelim o yazıdan sonra belki de yer aldığı belgeselden dolayı Uğur Taşdemir (Nicolas Cage diyeyim siz anlarsınız.) Youtube kanalında İşte O Ses adında bir video serisi çekmeye başladı. Bu video serisinde James Bond’dan tutun Optimus Prime’a kadar görüp görebileceğiniz çoğu karaktere ses veren kişilerle röportaj yapıyor. İzlemeye başlayınca sanki Nicolas Cage’in bütün filmlerde rol alıp geniş bir sinema evreninde tura çıktığını da düşünebilirsiniz.

Uğur Taşdemir’in çektiği bu video serisini başta seslendirme sanatçılarının hayatımızdaki öneminin kavranması konusunda oldukça önemli buluyorum. Bu videolarda yıllardır duyduğumuz ama görmediğimiz belki de görüp de fark etmediğimiz sanatçıları görme fırsatı yakalıyorsunuz. Bunun yanında Uğur Taşdemir röportajlarında seslendirme işi ile ilgili merak edilenleri bizlerle paylaşıyor. Bu işin ülkemizdeki yeri, önemi ve çalışma şartları ile ilgili oldukça faydalı bilgilerle videolara renk katıyor.

Birçok videosunun içinde -belki de karakteri beğendiğim içindir- en beğendiğim videolardan biri ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Bu videoda Uğur Taşdemir Optimus Prime’ı seslendiren seslendirme sanatçısı Ayhan Kahya ile röportaj yapıyor. Uğur Taşdemir’in Youtube kanalına buradan abone olabilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

7 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce