Sinema

Seslendirme Sanatçıları ile Yapılan Röportajlar

Özellikle çocukken henüz altyazılı film veya dizi izleme uğraşına girmemişken izlediğim filmlerde ve çizgi filmlerdeki karakterleri seslendiren seslendirme sanatçıları ile ilgili hep düşünüp durmuşumdur. Özellikle bazı sanatçıların sesi kafamızda o kadar yer etmiştir ki farklı biri onun seslendirmesini yapınca garip gelir. Daha da ilginci orijinal sesini dinlesek bile o karaktere yakıştıramayız. İşte bütün bunlar işini iyi yapan Türk dublaj sanatçıları sayesinde oluyor.

Yaklaşık bir yıl önce yayımladığım Seslendirme Sanatçıları ve Sesleri başlıklı yazımda TRT‘nin Sesin Yüzleri adlı belgeseline yer vermiştim. Ne yazık ki TRT harici kaynaklardan izlenmemesi için videonun paylaşım kodu ile paylaşılmasını yasaklamış. Yine de yazıya gidip yazıyı okuyabilirsiniz. Ancak yazıda yer alan videoları üstüne tıklayarak Youtube adresine gidip oradan izlemeniz gerekiyor.

Gelgelelim o yazıdan sonra belki de yer aldığı belgeselden dolayı Uğur Taşdemir (Nicolas Cage diyeyim siz anlarsınız.) Youtube kanalında İşte O Ses adında bir video serisi çekmeye başladı. Bu video serisinde James Bond’dan tutun Optimus Prime’a kadar görüp görebileceğiniz çoğu karaktere ses veren kişilerle röportaj yapıyor. İzlemeye başlayınca sanki Nicolas Cage’in bütün filmlerde rol alıp geniş bir sinema evreninde tura çıktığını da düşünebilirsiniz.

Uğur Taşdemir’in çektiği bu video serisini başta seslendirme sanatçılarının hayatımızdaki öneminin kavranması konusunda oldukça önemli buluyorum. Bu videolarda yıllardır duyduğumuz ama görmediğimiz belki de görüp de fark etmediğimiz sanatçıları görme fırsatı yakalıyorsunuz. Bunun yanında Uğur Taşdemir röportajlarında seslendirme işi ile ilgili merak edilenleri bizlerle paylaşıyor. Bu işin ülkemizdeki yeri, önemi ve çalışma şartları ile ilgili oldukça faydalı bilgilerle videolara renk katıyor.

Birçok videosunun içinde -belki de karakteri beğendiğim içindir- en beğendiğim videolardan biri ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Bu videoda Uğur Taşdemir Optimus Prime’ı seslendiren seslendirme sanatçısı Ayhan Kahya ile röportaj yapıyor. Uğur Taşdemir’in Youtube kanalına buradan abone olabilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

2 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

2 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

2 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

3 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

3 ay önce

Game Stand Pro Direksiyon ve TV Standı İncelemesi

Direksiyon standı piyasasında ülkemizde pek fazla seçeneğimiz yok. Çoğu kişi bu nedenle direksiyon standı olmadan…

4 ay önce