Film İncelemeleri

Meg: Derinlerdeki Dehşet (2018)

Uluslararası bir deniz altı gözlem programında yer alan bir araç soyunun çoktan tükenmiş olması gereken Megalodon tarafından saldırıya uğruyor. Meg: Derinlerdeki Dehşet, adını buradan almış. Hasar gören denizaltı aracında bulunan mürettebat kapana kısılmış ve Pasifik Okyanusu’nun en derin yerinde mahsur kalmışlardır. Kurtarma operasyonu için Jonas Taylor (Jason Statham) çağrılır. Taylor herkesi kurtarmak için korkularıyla yüzleşmeli ve dünyanın en tehlikeli yırtıcısının karşısına çıkmalıdır.

Birkaç sahnede bazı oyuncuların dizginleri eline alsa da Jason Statham filmi tek başına ayakta tutmayı başarabilmiş. Başrol oyuncusu dışında Cliff Curtis oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş. İzlediğim önceki film ve dizilerde yer aldığı sahnelerle karşılaştırdığımda pek bir fark göremedim. Ne çok iyi ne çok kötü… Kararında bir oyunculukla filmi bitiriyor. Ne yazık ki aynı şeyleri diğer oyuncular için söyleyemeyeceğim. Araştırma aracı ile okyanusun derinliklerine inen ekipte yer alan oyuncular oldukça doğal bir oyunculuk sergilemişler. Film boyunca ayak altında dolaşan küçük kızı bir kenara bırakırsak kalan oyuncuların zorlama mimiklerle kendilerini fazla kastıklarını düşünüyorum.

Film yaklaşık iki saatlik süresiyle oldukça fazla zamana sahip olmasına rağmen mekan yönünden çok kısıtlanmış. Üstüne mekanlar arasındaki geçiş hızlı olduğundan dolayı filmi izlerken bir anda kendimi başka bir sahnede buldum. Haliyle ara ara kopmalar yaşanması kaçınılmazdı. Ancak çeşitli kamera teknikleri ve sahneye uygun açılarla bu sıradanlığı ortadan kaldırmayı başarabilmişler.

Filme konu olan Carcharocles Megalodon tarihin en büyük köpek balığı olarak kayda geçmiş. Yaklaşık 7 milyon yıl önce okyanuslarda yaşamış ve ani iklim değişiklikleri sonucunda soyu tükenmiş. 40 tonluk vücudu ile okyanuslarda yüzmeye devam etmek için balina ile beslendiğini de ekleyelim. Böylesi bir yaratığı filme aktarırken yapımcılar elini korkak alıştırmamış ve izleyiciye oldukça gerçek görüntüler sunmuşlar. Bu yönüyle Meg harika bir film. Genelde bu tip filmlerde mantık hatalarıyla karşılaşmak olası bir durumdur. Fakat bu filmde gözüme çarpan bir mantık hatası yoktu. Jason Statham’ın tek başına koca köpek balığının peşinden gitmesini saymazsak…

Meg genel olarak iyi bir filmdi. Fazla bir beklentiye girmeden izlenebilir. Filmde yaş sınırını 13+ çizgisine getirmek için çeşitli unsurlardan kaçınılmış. Kan banyosu ve vahşet arıyorsanız Meg sizin aradığınız film değil.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

2 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

5 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce