Kategoriler: Film İncelemeleri

Meg: Derinlerdeki Dehşet (2018)

Uluslararası bir deniz altı gözlem programında yer alan bir araç soyunun çoktan tükenmiş olması gereken Megalodon tarafından saldırıya uğruyor. Meg: Derinlerdeki Dehşet, adını buradan almış. Hasar gören denizaltı aracında bulunan mürettebat kapana kısılmış ve Pasifik Okyanusu’nun en derin yerinde mahsur kalmışlardır. Kurtarma operasyonu için Jonas Taylor (Jason Statham) çağrılır. Taylor herkesi kurtarmak için korkularıyla yüzleşmeli ve dünyanın en tehlikeli yırtıcısının karşısına çıkmalıdır.

Birkaç sahnede bazı oyuncuların dizginleri eline alsa da Jason Statham filmi tek başına ayakta tutmayı başarabilmiş. Başrol oyuncusu dışında Cliff Curtis oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş. İzlediğim önceki film ve dizilerde yer aldığı sahnelerle karşılaştırdığımda pek bir fark göremedim. Ne çok iyi ne çok kötü… Kararında bir oyunculukla filmi bitiriyor. Ne yazık ki aynı şeyleri diğer oyuncular için söyleyemeyeceğim. Araştırma aracı ile okyanusun derinliklerine inen ekipte yer alan oyuncular oldukça doğal bir oyunculuk sergilemişler. Film boyunca ayak altında dolaşan küçük kızı bir kenara bırakırsak kalan oyuncuların zorlama mimiklerle kendilerini fazla kastıklarını düşünüyorum.

Film yaklaşık iki saatlik süresiyle oldukça fazla zamana sahip olmasına rağmen mekan yönünden çok kısıtlanmış. Üstüne mekanlar arasındaki geçiş hızlı olduğundan dolayı filmi izlerken bir anda kendimi başka bir sahnede buldum. Haliyle ara ara kopmalar yaşanması kaçınılmazdı. Ancak çeşitli kamera teknikleri ve sahneye uygun açılarla bu sıradanlığı ortadan kaldırmayı başarabilmişler.

Filme konu olan Carcharocles Megalodon tarihin en büyük köpek balığı olarak kayda geçmiş. Yaklaşık 7 milyon yıl önce okyanuslarda yaşamış ve ani iklim değişiklikleri sonucunda soyu tükenmiş. 40 tonluk vücudu ile okyanuslarda yüzmeye devam etmek için balina ile beslendiğini de ekleyelim. Böylesi bir yaratığı filme aktarırken yapımcılar elini korkak alıştırmamış ve izleyiciye oldukça gerçek görüntüler sunmuşlar. Bu yönüyle Meg harika bir film. Genelde bu tip filmlerde mantık hatalarıyla karşılaşmak olası bir durumdur. Fakat bu filmde gözüme çarpan bir mantık hatası yoktu. Jason Statham’ın tek başına koca köpek balığının peşinden gitmesini saymazsak…

Meg genel olarak iyi bir filmdi. Fazla bir beklentiye girmeden izlenebilir. Filmde yaş sınırını 13+ çizgisine getirmek için çeşitli unsurlardan kaçınılmış. Kan banyosu ve vahşet arıyorsanız Meg sizin aradığınız film değil.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

2 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

3 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce