Kategoriler: Film İncelemeleri

Meg: Derinlerdeki Dehşet (2018)

Uluslararası bir deniz altı gözlem programında yer alan bir araç soyunun çoktan tükenmiş olması gereken Megalodon tarafından saldırıya uğruyor. Meg: Derinlerdeki Dehşet, adını buradan almış. Hasar gören denizaltı aracında bulunan mürettebat kapana kısılmış ve Pasifik Okyanusu’nun en derin yerinde mahsur kalmışlardır. Kurtarma operasyonu için Jonas Taylor (Jason Statham) çağrılır. Taylor herkesi kurtarmak için korkularıyla yüzleşmeli ve dünyanın en tehlikeli yırtıcısının karşısına çıkmalıdır.

Birkaç sahnede bazı oyuncuların dizginleri eline alsa da Jason Statham filmi tek başına ayakta tutmayı başarabilmiş. Başrol oyuncusu dışında Cliff Curtis oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş. İzlediğim önceki film ve dizilerde yer aldığı sahnelerle karşılaştırdığımda pek bir fark göremedim. Ne çok iyi ne çok kötü… Kararında bir oyunculukla filmi bitiriyor. Ne yazık ki aynı şeyleri diğer oyuncular için söyleyemeyeceğim. Araştırma aracı ile okyanusun derinliklerine inen ekipte yer alan oyuncular oldukça doğal bir oyunculuk sergilemişler. Film boyunca ayak altında dolaşan küçük kızı bir kenara bırakırsak kalan oyuncuların zorlama mimiklerle kendilerini fazla kastıklarını düşünüyorum.

Film yaklaşık iki saatlik süresiyle oldukça fazla zamana sahip olmasına rağmen mekan yönünden çok kısıtlanmış. Üstüne mekanlar arasındaki geçiş hızlı olduğundan dolayı filmi izlerken bir anda kendimi başka bir sahnede buldum. Haliyle ara ara kopmalar yaşanması kaçınılmazdı. Ancak çeşitli kamera teknikleri ve sahneye uygun açılarla bu sıradanlığı ortadan kaldırmayı başarabilmişler.

Filme konu olan Carcharocles Megalodon tarihin en büyük köpek balığı olarak kayda geçmiş. Yaklaşık 7 milyon yıl önce okyanuslarda yaşamış ve ani iklim değişiklikleri sonucunda soyu tükenmiş. 40 tonluk vücudu ile okyanuslarda yüzmeye devam etmek için balina ile beslendiğini de ekleyelim. Böylesi bir yaratığı filme aktarırken yapımcılar elini korkak alıştırmamış ve izleyiciye oldukça gerçek görüntüler sunmuşlar. Bu yönüyle Meg harika bir film. Genelde bu tip filmlerde mantık hatalarıyla karşılaşmak olası bir durumdur. Fakat bu filmde gözüme çarpan bir mantık hatası yoktu. Jason Statham’ın tek başına koca köpek balığının peşinden gitmesini saymazsak…

Meg genel olarak iyi bir filmdi. Fazla bir beklentiye girmeden izlenebilir. Filmde yaş sınırını 13+ çizgisine getirmek için çeşitli unsurlardan kaçınılmış. Kan banyosu ve vahşet arıyorsanız Meg sizin aradığınız film değil.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

2 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

2 ay önce