Oyun Rehberleri

GTA 5 Online Para Kazanma Rehberi

Yıllar önce yazdığım şu rehberde GTA 5 online para kazanma yollarını anlatmıştım. Rockstar Games’in yaptığı güncellemelerle GTA 5 online’da para kazanma yöntemlerini ve önceki yazımda anlattığım çoğu şey kaldırıldı. Bazılarından gelen para miktarı da komik rakamlara dönüştü. Bu nedenle yeni gelen güncellemeleri de kapsayan GTA 5 online para kazanma 2019 yöntemlerine yönelik geniş bir rehber hazırlamaya koyuldum.

Başlamadan önce gerçekten para kazanmak ve bu rehberi kullanarak milyonlarca yatırımın karşılığını görmek için baştan sona okumanızda fayda var. Bu rehberi kendimin ve arkadaşlarımın deneyimlerimden yola çıkarak hazırladım. Paragraf aralarında kendilerinin resimlerini de görebilirsiniz.

GTA 5 Online’da Para Kazanmanın Yolları

 1. MC Business
  1. MC Business Satışları
  2. Hesaplamalar
  3. Güncellenen Baskın Mekaniği
 2. CEO
  1. Vip Work
  2. Bekleme Süresi Yönetimi
  3. Terrorbyte
  4. Drone
  5. CEO Kasaları
   1. CEO Kasa Satışı
 3. Import/Export
  1. Araba Satışları
 4. Bunker
  1. Satış Görevleri
 5. Hangar
 6. Nightclub
  1. ​Nightclub Popularity Management
  2. ​Nightclub Deposu
  3. Hesaplamalar
 7. AFK Yönetimi

MC Business

Başlamak için en az üç adet mc business yerine sahip olmanız gerekir. Üç tane olmasa da bir taneyle başlayabilirsiniz. En çok gelir getiren ve diğerlerine göre oldukça ucuz olan coke’dan başlayabilirsiniz. Daha sonra meth ve cash factory almalısınız. Eğer hepsine sahip değilseniz en azından bu üçünü almaya çalışın. Çünkü satış sonrası en fazla parayı bunlar veriyor.

Baskınlarda yapılan değişiklikler onları daha sık meydana getirdiğinden dolayı güvenlik dahil tüm yükseltmeleri almanızda fayda var. Ancak her baskın olduğu sırada gidip müdahale de edebilirsiniz. Çok fazla paranız varsa oyunda oturum açtığınızda ilk yapacağınız şey her işletme için malzeme satın almaktır. Evet $75.000 bir parti için çok ama hepsi tek seferde depolanacak ve bu sırada arka planda üretim sırasında başka şeyler yapabilirsiniz. Tüm güncellemelere sahip olduğunuzu varsayarsak 2 barın dolması yaklaşık 2 saat sürecektir. Süreler için rehberin devamında detaylı bir tablo paylaşacağım. Bu süre zarfında başka işler için tedarik çalışması yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte yaparsanız daha hızlı bitmesi mümkün.

Birlikte supply toplayarak işletmelerin depolarını doldurabilirsiniz. Ancak birden fazla işletmeniz varsa bu saatlerinizi alacaktır. GTA Online oyun yerine yarı zamanlı bir işe dönüşecektir. O yüzden ya arkadaşlarınızla birlikte yapacaksınız ya da önceki paragrafta anlattığım gibi hepsini olmasa da bir kısmını parayla alacaksınız.

MC Business Satışları

Supply toplayıp stokları doldurma kısmını hallettikten sonra gelelim satış noktasına… Bu adım bir arkadaşınız varsa ya da yalnız oynuyorsanız nasıl satmaya karar verdiğiniz konusunda kritik hale gelir. Bir veya birden fazla arkadaşınızla yapacaksınız stoğun 5 bara ulaşmasını bekleyin. Çoğu satışlar en az iki kişiyle başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Tek kişi olarak oynuyorsanız 5 bar dolmuş bir stoğu tek başınıza satmak neredeyse imkansızdır. İki bar dolduktan sonra satmanız sizin yararınıza olacaktır. Fakat şunu da unutmayın ki tamamen dolu bir stok satarsanız bonus bir ödeme de alacaksınız.

Hesaplamalar

Aşağıda MC Business altında yer alan işler için öngörülen en düşük ödeme miktarları yer alıyor. Bunlar dolu sunucularda yapabilirse artabilir. Ancak tavsiye etmem. Los Santos’ta silahsız bir şekilde en fazla saatte 30 km gidebilen bir motorla seyrederken bile roketle vurulma olasılığınız çok yüksektir.

Stoklar dolu iken bonuslar hariç yani solo public sunucuda yapılan satışlar esas alınarak hesaplanmıştır.

 • Coke = $420.000* (5 saat)
 • Meth = $357.000 (6 saat)
 • Counterfeit Cash = $294.000 (5 saat 20 dakika)
 • Weed = $252.000 (5 saat 20 dakika)
 • Document Forgery = $126.000 ABD Doları (3 saat)

*Görsellerde yer alan 525.000 dolarlık satış bonus hafta sonu zamanında yapılmıştır.

Güncellenen Baskın Mekaniği

Baskınlar son güncellemelerle birlikte biraz daha arttı. Çalışma şekilleri değiştirildi ve çok daha sık görülmeye başlandı. Güvenlik yükseltmesi yapmak baskını önlemez sadece geciktirir. Maalesef gerçekten sık sık basılmak istemiyorsanız güvenlik yükseltmesi almak zorundasınız. Güvenlik yükseltmesi olan ve olmayan her işletme için süreler aşağıdaki gibidir. En düşük sayı güvenlik yükseltmesi olmayan ve en yüksek sayı güvenlik yükseltmesi olan işletme için geçerli.

 • Coke (3-6 saat)
 • Meth (4-8 saat)
 • Counterfeit Cash (5-10 saat)
 • Weed (6-12 saat)
 • Document Forgery (7-14 saat)

Bu zamanlayıcıların çalışma şekli serbest modda harcadığınız zamana dayalıdır. Serbest modda olsanız dahi herhangi bir şey yaparken bu zamanlayıcılar donar.

CEO

İşte paranızın çoğunu biriktireceğiniz yer burası. Ana gelir kaynağı Import/Export, VIP ve eğer sahipseniz Terrorbyte aracılığı ile olacaktır.

VIP Work

Hepsi iyi para ödüyor. Ancak en kısa sürede en az çabayla en çok paraya sahip olmak istiyorsanız Headhunter, Sightseer ve Hostile Takeover görevlerine odaklanın.

 • Headhunter – Sadece dört hedefi etkisiz hale getirdiğinizde $21.500 ödeme yapılır.
 • Sightseer – 3 paket ele geçirip $22.500 ödeme alıyorsunuz.
 • Hostile Takeover – Bir paket alıp $15.000 ödeme alıyorsunuz.

Bu görevleri tamamlarken ne kadar zaman harcarsanız o kadar fazla ödeme yapılır. Çok büyük miktarda değil belki birkaç bin dolar daha fazla.

Bekleme Süresi Yönetimi

Yapacağınız herhangi bir görev 10 dakika bekletilirken geri kalan kısım ise genellikle 5 dakika bekletir. Bu zaman aralıklarında mc işletmelerinin depolarını doldurmak için bir görev alabilir veya import/export için bir araç bulabilirsiniz. Bekleme süreleri sırasında yapacaklarınız sizin stratejinize kalmış.

Terrorbyte

Terrorbyte ile CEO veya VIP görevleri açmak oldukça kolaylaştı. Bunun yanında özel Terrorbyte görevleri de mevcut. Yukarıda dediğim gibi bu görevleri VIP görevler arasında beklerken de yapabilirsiniz. Tek başınıza iken Progress Diamond Shopping yapmak mantıklı olabilir. Bu size $31.000 kazandırır ve daha hızlı para kazanmak için VIP ile birleştirilebilir. Bonus hafta sonu etkinliklerinde bu miktar 62.500 dolara kadar çıkabiliyor.

Dediğim gibi aralardaki boşlukları doldurmak size kalmış. Robbery in Progress 30 dakikalık bekleme süresine sahipken ve geri kalanı ikişer dakikalık bekleme süresine sahiptir. En verimli ödeme için her görev arasında VIP Work yapmaya devam etmeniz yeterli.

Drone

Drone satın aldıysanız bu da tek başına kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilecek iki yeni Terrorbyte işine erişmenizi sağlayacaktır. Her ikisi de $31.000 ödeme yapar.

CEO Kasaları

Geliri oldukça fazla olan ama depoları doldurması kelimenin tam anlamıyla eziyet olan bir iş. Bu işte ilginç bir Rockstar mantığı da işliyor. Rockstar’a göre para çalmak için para ödemek zorundayız. Bu yüzden kasaların konumlarını belirlemek için ödeme yapmanın üç yolu var. 1 sandık = $2.000, 2 sandık = $8.000 ve 3 sandık = $18.000 değerinde. Her zaman 3 sandık satın almak daha mantıklı. İlerleyen paragraflarda bu konuya da değineceğim.

En fazla kâr elde etmek için en az 1 büyük depoya sahip olmalısınız. Sizde bir tane yoksa mutlaka bir tane satın almalısınız. Bunun bir nedeni, size yardım edecek bir arkadaşınız varsa, istediğiniz kadar doldurabilir ve arkadaşınızla satabilirsiniz. Tüm görevler, tam bir büyük depo satmak da dahil olmak üzere 2 kişi tarafından yapılabilir. Ancak görevleri tamamlamanız için aranızda iyi bir iletişim olması gerekir. Küçükten başlamak isterseniz ilk önce küçük veya orta büyüklükte bir depo alabilirsiniz. Çünkü, depoları tam doldurduktan sonra sattığınızda fazladan bir bonus ödeme alıyorsunuz.

Para konusunda eliniz sıkıysa, çok fazla harcama yapmaktan hoşlanmıyorsanız 2 sandık için $8,000 ödeyebilirsiniz. Para konusunda tasarruf edeceksiniz ama zaman konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zaman veya para… Neyin daha değerli olduğuna karar vermelisiniz. Büyük bir depoyu doldurmak için 3 kasa ile 37 kez iş yapılması gerekiyor. Dolduruncaya kadar günde veya her oyun oturumunda 10-20 sandık toplamaya çalışın. Tek seferde çok fazla sandık toplamak oldukça sıkıcı olabiliyor.

CEO Kasa Satışı

Sandık satışında 3 çeşit satış vardır.

 1. Karadan Brickade aracılığı ile,
 2. Havadan Cuban 800 veya Titan ile,
 3. Denizden Tug boat ile,

Deniz (En kolay): Römorkör teknesine gidin ve hedefi görene kadar denize sürün.

Hava (En zor): Zor olmasının nedeni dağıtımı uçakla yapmanız ve radara yakalanmamak için alçaktan uçmanız. Tek bir hatada 111 kasa patlayıp kül olabilir. Bazen satışı yaptıktan sonra oldukça zor olabilen Lago Zancudo‘ya inmeniz istenir. Diğer satışlarda Cuban 800‘deyken yapay zeka akbaba gibi başınıza üşüşür ve sizi vurmaya başlar. Eğer tek başınıza bu tip bir görevdeyseniz kendinizi savunamadığınız için size ateş etmeye başladıklarında yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bu noktada acele etmeli ve tüm satışları bitirmelisiniz.

Kara (Ne zor ne kolay): Bu satış türünde mal sayısı çoksa birden fazla araç sürmek zorunda kalabilirsiniz. Neyse ki kamyonlar yeterince hızlı olduğundan pek fazla sorun oluşturmuyor. Tek araçlı satışlarda iş daha kolay.

Şirket depolarını ziyaret ettiğinizde masanın üzerinde bulunan kataloglara yaklaşınca bir seçenek belirecektir. Bu seçeneklerden yola çıkarak dağıtım araçlarını özelleştirebilir yükseltmeler yapabilirsiniz. Dağıtımdayken araçlar daha dayanıklı olacağı için görevin başarısız olma ihtimalini de azaltacaktır.

Import/Export

2000 yapımı Gone in Sixty Seconds veya Türkiyede gösterime girdiği adıyla Nicholas Cage ve Angeline Jolie‘nin başrollerini paylaştığı 60 Saniye filmini veya 1974 yapımı olanı izlediyseniz bu işi anlatmaya gerek yok. Blogda yazdığım En İyi Takip Sahnesine Sahip 10 Film adlı listede 7. sıraya yerleşen bu film ile çok fazla benzerlikler gösteren bu işe bir göz atalım.

Arabaları kaçırıp çeşitli özelleştirmeleri yapın ve müşterilere satın. Bazı müşteriler için özel koleksiyonlar da mevcut. Ancak bunları satarken birden fazla kişiye ihtiyaç var. Bu işte en fazla kazancı sağlamanın püf noktası ise depoda yer alan araçlardan standart ve mid range araçlara dokunmadan sadece top range olanları satmanızdır. Bu şekilde devam ettiğiniz sürece sürekli top range araç satarsınız. Ancak unutmayın bir depoda 12’den fazla top range araç bulunamıyor.

Zorunlu değil ancak Cargobob veya Jetsam hava aracına sahipseniz uzak noktalardan araçları toplamanız kolay olacaktır. En önemlisi ise yapay zekanın kurşunlarından kolayca kaçabileceksiniz. Kendine güvenen hızlı arkadaşlar bunu göz ardı edebilir. Ancak ne kadar hızlı giderseniz gidin yapay zeka bir şekilde en ufak hatanızda size yetişmeyi başarıyor. Top range araçları takip ederken çoğu zaman pes ediyorlar ama yine de siz bilirsiniz.

Araba Satışları

Her zaman en fazla kâr için en pahalı seçeneği seçin. $100.000 – $20.000 = $80.000.

Araçları depoya getirirken olduğu gibi müşteriye teslim etmek için yola çıktığınızda da yapay zeka peşinizde olacaktır. Birkaç dalga halinde geldikleri için önce durup onların işini bitirmek mantıklı olabilir. Ancak Dominic Toretto, Brian O’Conner, Frank Martin veya Daniel Morales kadar usta olduğunuzu düşünüyorsanız gazı kökleyebilirsiniz. Bu da bir seçenek.

Bekleme süresi yönetiminde bahsettiğim gibi bu araçların satışları arasındaki bekleme sürelerinde VIP görevleri yapabilir veya mc işletmetlerinin depolarını doldurabilirsiniz.

Bunker

Çok fazla ilgilenirseniz sığınak size çok para kazandırabilir. Tek oyuncu olarak Los Santos’ta satarsanız bir depo ile $210.000 gelir elde edebilirsiniz. Biraz daha yüksek olabilir. Ancak bu sayı tek bir araç satışı için elde edebileceğiniz en fazla kârdır. Bunker aracılığı ile çeşitli silah ve araç yapılandırmalarının yanı sıra bazı silah ve araç kaplamalarına da erişmeniz mümkün. Bunun için çalışanların malları stok için mi yoksa araştırma için mi kullanacağını belirtmeniz gerekir.

Satış Görevleri

İki Insurgent ve Merryweather dalgaları –  Bu yapılabilir. Ancak Insurgent’e gidip gelmek için Buzzard veya daha hızlı bir helikoptere ihtiyacınız olacak. Yoksa zarara geçmeniz an meselesi.

Phantom Wedge – En kolayı bu. Tek araç, tek nokta, tek teslimat.

Marshall – Bu aracı sürmek Import/Export işlerinde yapay zekadan kaçmaktan daha zor olabilir. Eğer bir de sığınak uzaktaysa hiç zahmet etmeyin yeni seansa geçiş yapın. Kusursuz sürüş bile sizi kurtarmaz.

Dune FAV – Bu Marshall gibi ama daha da kötüsü. Araç değil ama görevleri sinir bozucu olabiliyor. Teslimat noktalarının belirmesi ve verilen süre oldukça sorunlu. Bir kişiyseniz görevi başarı ile yerine getirme olasılığınız oldukça düşük.

Bu zorlu görevlerin üstesinden gelmek için deponun tamamen dolmasını beklemeyin. Hiç zarar etmeyeceğiniz için tam dolu depo satışına göre riski daha azdır.

Şehir merkezine ne kadar uzaktaysanız özellikle Marshall ve Dune FAV ile yapacağınız görevler o kadar kötü olacak. Los Santos satışları için en iyi sığınak Chumash.

Yapay zeka sizi Buzzard’lar ile kovaladığında helikopteri patlatmaya çalışmak yerine pilota nişan almak size zaman kazandıracaktır.

Hangar

Hangarlar bu saydıklarım arasında en zahmetli ve harcadığınız zamana değmeyecek kadar az gelir getiren yerlerdendir. Smuggler’s Run güncellemesiyle GTA Online’a dahil olan güncellemede Ron ile birlikte çalışarak basit getir götür veya etkisiz hale getirme işlerini yapıyorsunuz. Diğerlerinden farkı ise bütün görevlerde bir hava aracı kullanıyor olmanız. Ben uçakları alacak param olmadığı için hangarı aldım. Görevler aracılığı ile de olsa güncelleme ile gelen uçakları kullanma fırsatı buluyorsunuz. Öte yandan hangar görevleri sayesinde hava araçlarını indirimli fiyatlarla alabilmeniz de mümkün.

 • Ultralight – 3 görev
 • Rogue – 6 görev
 • Alpha-Z1 – 9 görev
 • Havok – 12 görev
 • LF-22 Starling – 15 görev
 • V-65 Molotok – 18 görev
 • Tula – 21 görev
 • Bombushka – 24 görev
 • Howard NX-25 – 27 görev
 • Mogul – 30 görev
 • Pyro – 33 görev
 • Seabreeze – 36 görev
 • P-45 Nokota – 39 görev
 • Hunter – 42 görev

Bunun dışında tabii ki hangar görevlerinin de kendine göre bir tarzı var. Çeşitli ürünlerden seçim yapıp o görevleri yerine getiriyorsunuz. Tek kişiyseniz sadece 1 stok doluyor. Arkadaşlarınızla birlikte girerseniz stokları daha hızlı doldurabiliyorsunuz. Her 10 stokta bir bonus ile alacağınız miktar artıyor. Tam dolu 50 stok ile %50 bonus alıyorsunuz. Yani 850.000 dolara kadar kazanç sağlamanız mümkün. Tek kişi olarak stokları doldurmak isterseniz 50 kere görev yapmanız gerekiyor ki bu da oldukça zaman harcamanıza neden olur. Ancak 3 kişi ile bu 17 göreve kadar düşebiliyor.

Nightclub

GTA Online’da tüm işletmelere sahipseniz Nightclub almamak için hiçbir nedeniniz yok. Sahip olduğunuz tek şey bir depo veya birkaç mc business ise o zaman bir gece kulübüne yatırım yapmak işe yaramayabilir. Her şeyden önce tıpkı Nightclub da MC gibi başka bir pasif gelir kaynağı ama MC işletmelerindeki stokları tekrar doldurmanız gerektiğini düşünürsek Nightclub’ın daha da pasif gelir getirdiğini söyleyebiliriz. Yani gelir elde etmek için neredeyse hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Öncelikle işe başlamadan önce hızlı ve güvenilir şekilde gelir elde etmek için ekipman geliştirmesini sağlayın. Bunun acelesi yok ama yaparsanız daha iyi olur. Pahalı olduğu bir gerçek ama arada özellikle hız yönünde çok büyük bir fark var.

​Nightclub Popularity Management

Çoğu oyuncu bu bar seviyesini hiç önemsemiyor. Ancak ne çok ne de az gelir getirdiği için seçim sizin. Popülerliği artırma görevleri oldukça basit olduğunda fazla zamanınızı almaz. Tam dolu popülerlik barı oyunda geçen her 48 dakika için $10.000 kazandırır. Popülerlik azaldıkça gelir de azalır ve en az 250 dolara kadar düşer. Yapıp yapmamak size kalmış.

Nightclub Deposu

Nightclub’daki laptopa girdiğinizde mevcut teknisyenlerden hepsini almak isteyebilirsiniz. Alabileceğiniz en fazla 5 teknisyen bulunuyor ve bunlara görev dağılımı yapabileceğiniz 7 adet bölüm var. Tüm iş tiplerine sahipseniz teknisyenlerinizi görevlendirmek için en kârlı bölümler South American Imports, Sporting Goods, Cargo and Shipments, Cash Creation, and Pharmaceutical Research olarak yer alır. Diğer teknisyenlerinizden biri listelenen 5 üründen biri için tam ürün almadıkça oraya herhangi bir teknisyen yerleştirmeyin. Depolama alanı ne kadar fazlaysa satış sırasında kazanılacak para o kadar fazla olur. Bu nedenle gece kulübünden tam olarak faydalanabilmek için deponuz için 5 kat depolamanın tümüne para yatırmaya çalışın.

Hesaplamalar

Diğer işlerdeki görevleri yaparken ayrıca Nightclub üzerinden de gelir elde edersiniz.

Ürün Kapasite ve Kâr Gereken Zaman
Cargo/Shipments (FF/SR) 10.000/k 50 ef $500,000 58.3 saat
Sporting Goods (GR) 5.000/k 100 ef $500,000 66.7 saat
South American Imports (mc-coke) 20.000/k 10 ef $200,000 20 saat
Pharmaceuticals (mc-meth) 8.500/k 20 ef $170,000 20 saat
Cash Creation (mc-cash) 3.500/k 40 ef $140,000 20 saat
Organic Produce (mc-weed) 1.500/k 80 ef $120,000 26.7 saat
Printing and Copying (mc-doc) 1.000/k 60 ef $60,000 15 saat
Safe-wall (AH) 10.000/gün ef $70,000 5.6 saat
 • /k – Kasa başına gelir
 • ef – En fazla elde edilebilecek gelir.
 • FF – Finance and Felony, CEO kasaları, Import/Export
 • GR – Gunrunning, Bunker
 • AH – After Hours, Nightclub
 • SR – Smugglers Run, Hangar
 • MC – Biker Business, işletmeler

AFK Yönetimi

Rehberi bitirmeden önce afk yönetiminden de bahsetmek istiyorum. Rehberde anlattığım arkaplanda işleyen stok durumları, pasif gelirler gibi şeyler için serbest modda zaman geçirmeniz gerekiyor. Zamanınız yoksa veya oyunda geçireceğiniz süreyi adversary mod, yarışlar vb. gibi daha eğlenceli şeyler için ayırmak istiyorsanız afk kalabilirsiniz. Fakat afk kaldığınızda oyundan atmaması için şirkette televizyon veya güvenlik kameralarını izlemeye bırakabilirsiniz.

Rehberi Hazırlarken Yararlandığım Kaynaklar

 • Reddit – _Caith_Amach, caboose1311, Airspeederz, Castlevania1995
 • GTA Boom – www.gtaboom.com
 • PC Gamer – www.pcgamer.com
 • GTA Wiki – gta.fandom.com
5/5 - (1 vote)
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: gta 5gta online

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

2 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

5 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce