Nasıl Yapılır?

USB Buton Kutusu Yapımı

Bazen kullandığınız direksiyon setinde yeterince olmadığı için klavyedeki kısayolları aklınızda tutmanız gerekir. Belki yarış anında belki de yarış dışında ihtiyacınız olan şey budur. Ancak karar vermeniz için oldukça kısıtlı bir zamanınız vardır. Direksiyon ise üzerindeki tuşları kullandırmadan ziyade aracı kontrol etmek ile meşguldür. İşte bir buton kutunuz varsa o sizin yardımınıza koşacaktır. USB buton kutusunun işlevleri sadece bununla bitmiyor. Sıklıkla kullandığınız kısayolları da usb buton kutusu aracılığı ile programlayabilirsiniz. Yaptığım incelemelerde bas konuş, OBS programında sahne geçişi, hızlı oyun başlatma gibi çeşitli fonksiyonları usb buton kutusuna atayan kişileri gördüm.

Ben de biraz bu nedenlerle biraz da izlediğim incelemeler ve takip ettiğim birkaç kişiden ilham alarak kendi buton kutumu yapmaya karar verdim. İlk adım olarak ardunio, raspberry ya da omega ile değil de ucuz bir oyun kolu kullanarak başlamak istedim. Çeşitli araştırmalarım sonucunda gerekli parçaları robotistan.com’dan sipariş ettim. Direnc.net’te de vardı ama ilk sitedeki daha ucuzdu. Kargo bir günde elime ulaştı. DIY diye tanımlanan Do it Yourself (Kendin Yap) projeme başlamak için lazım olan iki şey ilham ve zamandı.

Normalde yapmak istediğim aldığım plastik kutuya devreyi koyup butonları yerleştirmekti. Ancak gerekli matkap ucu olmayınca delikleri genişletemedim. Lehim tabancasıyla uğraştım ama çok fazla çapak kalıyordu. Kenara koydum. Neyse ki hala kullanılabilir durumda. İlerde belki lazım olur.

USB Buton Kutusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda sipariş listemi paylaşmıştım. Malzemeler dışında bunları bir araya getirmek için birkaç araç da gerekiyor. Bunlarla birlikte tam liste şu şekilde oluyor.

  • 1 adet proje kutusu
  • 1 adet gamepad
  • 4 adet mavi push buton
  • 2 adet sarı mantar buton
  • 2 adet yeşil mantar buton
  • 4 adet kırmızı mantar buton
  • 2 adet toggle anahtar
  • 1 adet lehim tabancası (havya)
  • 1 adet matkap*

Eğer sert bir kutu kullanmayacaksanız matkapa gerek yok. Kullanacaksanız eğer bayağı kalın bir matkap ucuna ya da delik genişletmek için törpülemeye yarayan bir uca sahip olmanız gerekiyor. Onun dışında benim yaptığım bir kutuya yapacaksanız falçata yeterli oluyor.

Kullanacağız gamepad eğer kablosuz olursa haliyle buton kutunuz da kablosuz olur. Bence mükemmel bir seçenek. Ancak en ucuz kablosuz gamepad 50 liradan başlıyor. Benim kullandığım 10 liralık bir gamepad idi.

Öncelikle elinize bir kağıt alıp buton kutusunun taslağını çizin. Ardından bilgisayardan ölçüleri düzgün bir şekilde şablon oluşturun ve yazdırın. Daha sonra kutunun üzerinde butonların merkezlerini işaretleyin.

Bu adımdan sonra duruma göre matkapla veya falçata ile delikleri açın. Benim kullandığım gibi karton bir kutu kullanıyorsanız tam olarak buton ölçüsünde delik açmanıza gerek yok. Yakın ölçülerle açsanız da buton sığıyor.

Gelelim işin en can alıcı noktasına… Ben ilk denemem olacağı için bir oyun kolunu gözden çıkararak bu işe giriştim. O yüzden doğrudan oyun kolundaki tuşlara lehimle kabloları tek tek bağladım. Bağlarken muhtemelen start tuşunu yaktığım için o tuş çalışmıyor. Farklı kablo denedim lehimi temizleyip tekrar lehimledim ama olmadı.

İşin sonunda güzel bir iş ortaya çıkardığımı düşünerek aliexpress’ten USB Encoder sipariş ettim. İlk başta bu ürünü iki haftalık kargo süresini beklemek istemediğim için kullanmadım. Bir de amacım deneyip neler yapabildiğimi görmekti. Bunu gördükten sonra siparişi verdim. Kutunun ilk halinde açtığım fazladan birkaç delik daha var. USB Encoder elime geçince ucuz gamepad’in kablolarını iyice sabitleyip kartı kutunun bir yerine sabitleyeceğim. Çünkü kablo oynadıkça o da oynuyor ve kablolar birbirine değecek diye endişe ediyorum. USB Encoder ile birlikte toplamda 27 tuş olacak.

USB Buton Kutusu Kontrolleri

USB buton kutusu yapmanın en kolay kısmı. Yapılan buton kutusundaki butonlara kontrol atamak için AntiMicro yazılımını indirebilirsiniz. Açık kaynak ve ücretsiz olduğu için bunu tercih ettim. Gamepad’e klavye tuşu atamak için başka bir program biliyorsanız onu da kullanabilirsiniz. Dpad dışındaki tuşlara atama yapmak çok basit. Ancak dpad kısmında tuş ataması için bastığınızda hangi fonksiyon harekete geçiyorsa ona atama yapmanız gerekiyor. Görselde gördüğünüz gibi dpad kısmında iki adet tuşu programladım. Tuşların çoğu boş. Çünkü henüz hepsini ne için kullanacağıma karar vermedim. Tuşların görevleri de o nedenle kutunun üzerinde yazmıyor. Ayrı bir şablon yapıp her oyun için ayrı ve değiştirilebilir etiket yapmayı düşünüyorum. USB Encoder gelince hallederim onu da herhalde.

AntiMicro programı ile örneğin yarış esnasında birine istemeden dokundunuz ve haliyle ellerinizi direksiyondan ayırıp klavyeden yazı yazamazsınız. Bir tuşa atayacağınız fonksiyonla tek dokunuşta sohbet kutusuna sorry veya üzgünüm gibi kelimeler yazdırabiliyorsunuz. Demek istediğim oyunlarda buton kutusunu hazır mesaj yazmak için de kullanabilirsiniz.

Programın çalışmadığını düşünürseniz yönetici olarak çalıştırmayı deneyin.

Yaptığım usb buton kutusu hakkında önerileriniz veya sormak istediğiniz sorular varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

5 / 5 ( 2 votes )
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

4 gün önce

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

2 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

3 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

3 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

4 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

4 ay önce