Kategoriler: Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Beyaz Fincan Egzersizi

Hayatımızda mutluluğa ulaşmak, isteklerimizi gerçekleştirmek, duygusal ve ruhsal sorunlarımızı çözümleyebilmek için kişisel gelişim üzerine araştırmalar yapıyor, teknikler öğreniyor, birçok konuda bilgi sahibi oluyoruz. Ancak başarılı olmamız için sadece bilgi sahibi olmamız yeterli değil. Edindiğimiz bilgileri hayata geçirmemiz ve en önemlisi de harekete geçmemiz başarılı olmamız için en gerekli şartlardan biri.

Kişisel gelişim uzmanları tarafından önerilen egzersizler bize harekete geçmemiz için olanak sağlıyor. Kişisel gelişiminiz için uygulayacağınız bu basit ama etkili egzersizler daha hızlı sonuç almanızı sağlayarak başarıya ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Siz de bu egzersizleri uygulayarak kendinizi fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak güçlendirebilir, kişisel gelişiminizde daha hızlı ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Kişisel gelişim uzmanlarının sıklıkla önerdiği beyaz fincan egzersizi uygulaması en kolay egzersizlerden biri. Bu egzersizle çok kısa bir süre içinde etkili sonuçlar almak mümkün.

Beyaz Fincan Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bazen kendimizi boş bir bardak gibi hissederiz. Hayatımızı boşuna yaşıyormuşuz hissine kapılırız. “Neden işe yaramaz hissediyorum, neden arkadaş edinemiyorum…” gibi sorular sorar ancak bu sorularımıza bir çözüm bulamayız. Aslında hepimizin bir ruhu var. Ruhumuzu bir fincan gibi düşünelim. Eğer içimizde sevgi yoksa, fincanımız bize boş ve kuru gelir. Kendimizi, sanki nereye gitsek gri bir bulut tarafından takip ediliyormuşuz gibi hissederiz. Fincanımızı doldurmaları için sürekli başkalarından yardım bekleriz. İşlevi kalmamış ilişkilerimize son veremez hep diğerlerinden bir şeyler bekler alamadığımızda onları suçlarız. Beyaz fincan egzersizi bize kendi fincanımızı yani ruhumuzu doldurup beslemeyi öğretecek.

  1. Beyaz bir fincan ile siyah bir kalem alın.
  2. Her gün kendiniz için bir şey yapın.

Rahatlatıcı bir banyo, uzun bir yürüyüş, sinemaya gitmek, bir kursa başlamak, bir gruba katılmak, sahilde yürümek, bir arkadaşınızla kahve içmek gibi.

  1. Kendiniz için bir şey yaptığınız her seferde kupanızın en alt kısmından başlayarak bir çizgi çizin. Amacımız kupayı tamamen doldurmak.
  2. Zirveye ulaştığınız zaman sakın durmayın. Her gün kendiniz için bir şey yapmaya devam edin. Bu kupayı da kendinizi fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak beslemek için bir hatırlatıcı olarak kullanın.
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

2 gün önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

1 hafta önce

LCD Ekranlı Button Box Yaptım

İlk yaptığım buton kutusundan yaklaşık bir sene geçti. İhtiyaçlar ve tecrübeler doğrultusunda bir tane de…

2 hafta önce

Film ve Dizi Tercümesi

Keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından olan filmler ve diziler günümüzde eğlence sektörünün önemli bir…

3 hafta önce

Steam Oyun Koleksiyoncusu Vitrinine Oyun Ekleme Nasıl Yapılır?

Steam her geçen gün kendini yeniliyor ve son gelen güncellemelerle birlikte arayüzde oldukça fazla değişikliğe…

3 hafta önce

Dürüst Hırsız (2020) Film İncelemesi

Dürüst Hırsız, hayatını banka soyarak geçiren bir hırsızın bir kadına aşık olduktan sonra teslim olma…

4 hafta önce