Kategoriler: Film İncelemeleri

Overlord Operasyonu (2018)

Bin yıllık devlet’e bin yıllık askerler gerekir.

Küçük bir grup Amerikan askeri askerî harekâtın başlangıcı öncesinde düşman hatlarının arkasında bir kuleyi yok etmek için görevlendirilir. Görev sırasında planda olmayan şeyler gerçekleşecektir.

Overlord, İkinci dünya savaşı sırasında geçen olayları nazileri de dahil ederek işleyen filmleri beğenenler için oldukça başarılı bir yapım olmuş. Savaşın o kasvetli havası kamera açıları ve renk düzenlemesiyle gerçeğe yakın bir şekilde aktarılmış. Filmin geçtiği bölgede yer alan küçük kasaba ise adeta ikinci dünya savaşına konu olacak cinsten. Yapımında taş kullanılan evler, geniş çatı katı ve nazilerden saklanılabilecek oldukça fazla kör nokta… Tüm bunlar birleşince ortaya nazilerin de içinde yer aldığı tipik bir ikinci dünya savaşı sırasında geçen savaş filmi ortaya çıkıyor.

Filmin başlarında savaşta yer alan askerlerin ruh halleri ekrana aktarılmış. Yavaş yavaş savaşın atmosferi de ön plana çıkmaya başlamasıyla da gerilim de aynı şekilde yükselmeye başlıyor. Böylece artan seyir zevki gittikçe gizemli bir hal alırken kan, vahşet ve dram temaları da filmi desteklemeye başlıyor. Bütün bunlar olurken izleyici kendini ne zaman aksiyonun içinde bulacağını kestiremediğinden haliyle pür dikkat izlemeye devam ediyor.

Çoğu filmde başrolde yazsa da yazmasa da öne çıkan birkaç oyuncu olur. Ancak bu filmde neredeyse oyuncu kadrosunun hepsi de filmde fazlasıyla kilit rolde yer almış. Neredeyse bütün filmin kendi etrafında geçtiği Boyce (Jovan Adepo) kafasında birçok soru işaretiyle kendini bir anda savaşın içinde bulan şaşkın asker rolünü mükemmel bir şekilde sergilemiş. John Magaro ise hoşa gitmeyen davranışlar sergileyen duygularını dışa vurmaktan kaçınmayan ancak kritik durumlarda bütün bunları bir kenara iterek soğukkanlı davranmayı başaran asker olarak şaşkınlıkla izlediğim karakterlerden biri olan Tibbet‘i çok güzel oynadı. Bu tip filmlerin karşı konulamaz karakteri ise savaşın ortasında bir başına kalmış genç bir kız tabii ki. Bu rol de genç oyuncu Mathilde Ollivier‘a düşmüş. Chloe karakterini oynayan oyuncu duygularını fazlasıyla izleyiciye aktarmayı başarmış. Kötü nazi generali Wafner da rolünün hakkını vererek filmin afişine yüzünü kazımayı başarmış.

J.J. Abrams‘ın tarzına yabancı değilseniz ve ikinci dünya savaşı sırasında geçen konuların yer aldığı savaş filmlerini seviyorsanız Overlord Operasyonu’nu da izleyebilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 gün önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce