Kategoriler: Oyun İncelemeleri

Project Cars 2 Oyun İncelemesi

Project CARS 2, çıkışından bu yana oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yaptı. Oyun hakkında benzerleri ile birçok karşılaştırmalar yapıldı. Yeri geldi sürüş dinamiği nedeniyle eleştirildi yeri geldi grafikler konusunda yerlere göklere sığdırılamadı. Bu yazımda yaklaşık 100 saatlik tecrübeme dayanarak artıları ve eksileri ile Project CARS 2 incelemesi okuyacaksınız.

Raceroom Racing Experience, iRacing gibi simulasyonlardaki araçlara ve yollara tek tek ücret ödendiği düşünüldüğünde Project CARS 2 parasını sonuna kadar hak ediyor. Fiyatı henüz alınabilir (~50 lira) seviyelere inmediği için topluluk verdiğim örnekdekiler kadar fazla kalabalık değil. Ancak neredeyse günün her saati en az 20 kişinin olduğu dolu lobi bulunabiliyor. 08:00 – 13:00 ile 17:00 – 02:00 saatleri arasında girdiğime göre durum böyle.

İyi Yönleri

 • Geniş pist ve araç yelpazesi.
 • Yeni nesil grafikler.
 • Gece/gündüz döngüsü.
 • Hazır e-spor sistemleri, davetli şampiyona sistemi (sunucu ve spiker belirleme, takım oluşturma, yarış takvimi…) topluluk etkinlikleri vs. (Detaylı bilgi için: https://www.projectcarsesports.com/)
 • Rallycross, Indycar, GT Serisi, Open Wheeler, Karts, Endurance, Touring Car, Trackday, Road gibi motor sporları disiplinleri.
 • Çevrimiçi yarışlarda geçerli olan lisans sistemi. (Detaylı bilgi için: Project CARS 2 Lisans Sistemi Neleri İçeriyor?)
 • Oyun içi araç yapılandırması paylaşımı.
 • Daha iyi geri bildirim alabileceğiniz kask kamerası.
 • Gamepad ile oynayanlar için direksiyon konumu göstergesi.
 • Çevrimiçi ve tek oyunculu mod dahil olmak üzere ayrıntılı gerçekçilik ayarları. İlgimi çeken bir ayarı da örnek vereyim; pit stop errors ayarını açtığınızda pitteyken araç ya da çoğunluğu pit crewinden kaynaklanan hatalar meydana gelebiliyor.

Kötü Yönleri

 • Çevrimiçi yarışlar belli aralıklarda ve her sınıf için ayrı lobi olsa daha iyi olurdu. Şu anki haliyle lobiyi kim kurdu ise onun keyfine göre yarışılıyor. Madem espor odaklı oyun yapılıyor bunlar da göz önünde bulundurulmalı.
 • Yarışlardaki penaltı sisteminde geri bildirim yetersiz. Slow down diyor ama ne kadar? Kaç saniye?
 • Her kural ihlali için +1 saniye veriliyor.
 • Topluluk etkinlikleri GT6’daki gibi çeşitlendirilebilir. Time Attack’tan başka bir şey gelmiyor. Espor etkinlikleri hariç.
 • Genellikle GT3, GT4, GTO, GTE, TC gibi sınıfların yarışları açılıyor. Oval, Rallycross, Endurance gibi yarışları açan pek yok. İlk maddede dediğim gibi belli özelliklerde belli lobiler rotasyon usulü ile resmi sunucularda açılsa bu sorun olmayabilir.
 • Rallycross’un yanında keşke sprint tarzı pistler de olsaydı. Circuit de oldukça kaliteli ama RX sınıfında sprint olmamasını eksi yön olarak ekleyebilirim.
 • Formasyon turu var, rolling start var ama pace car yok, ilginç.
 • Yarışta sahip olmadığınız DLC yer alıyorsa yarışa asla giremiyorsunuz. Pist olarak bu haklı bir kısıtlama olabilir ancak araç kanadında da durum aynı. Yarışın yapılacağı piste sahip olsanız bile o yarışta yer alacak bir araca sahip olmadığınız an yarışa giremiyorsunuz. Multi-Class seçilmiş olsa bile. Neyse ki DLC içerikli neredeyse hiç lobi kurulmuyor.
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Project CARS 2

Son Gönderiler

Tercüme Bürosu

Bazı belgelerin yasal olarak bir anlamı olması için yapılan tercümenin noter tarafında onaylanması gerekmektedir. Bu…

3 hafta önce

Canva Pro Ücretsiz Kullanım Yöntemi

Çeşitli web 2.0 araçlarını incelerken denk geldiğim bir araçtan bahsetmek istiyorum. Benim de ara sıra…

4 hafta önce

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 ay önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

2 ay önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

2 ay önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

2 ay önce