Kategoriler: Oyun İncelemeleri

Project Cars 2 Oyun İncelemesi

Project CARS 2, çıkışından bu yana oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yaptı. Oyun hakkında benzerleri ile birçok karşılaştırmalar yapıldı. Yeri geldi sürüş dinamiği nedeniyle eleştirildi yeri geldi grafikler konusunda yerlere göklere sığdırılamadı. Bu yazımda yaklaşık 100 saatlik tecrübeme dayanarak artıları ve eksileri ile Project CARS 2 incelemesi okuyacaksınız.

Raceroom Racing Experience, iRacing gibi simulasyonlardaki araçlara ve yollara tek tek ücret ödendiği düşünüldüğünde Project CARS 2 parasını sonuna kadar hak ediyor. Fiyatı henüz alınabilir (~50 lira) seviyelere inmediği için topluluk verdiğim örnekdekiler kadar fazla kalabalık değil. Ancak neredeyse günün her saati en az 20 kişinin olduğu dolu lobi bulunabiliyor. 08:00 – 13:00 ile 17:00 – 02:00 saatleri arasında girdiğime göre durum böyle.

İyi Yönleri

 • Geniş pist ve araç yelpazesi.
 • Yeni nesil grafikler.
 • Gece/gündüz döngüsü.
 • Hazır e-spor sistemleri, davetli şampiyona sistemi (sunucu ve spiker belirleme, takım oluşturma, yarış takvimi…) topluluk etkinlikleri vs. (Detaylı bilgi için: https://www.projectcarsesports.com/)
 • Rallycross, Indycar, GT Serisi, Open Wheeler, Karts, Endurance, Touring Car, Trackday, Road gibi motor sporları disiplinleri.
 • Çevrimiçi yarışlarda geçerli olan lisans sistemi. (Detaylı bilgi için: Project CARS 2 Lisans Sistemi Neleri İçeriyor?)
 • Oyun içi araç yapılandırması paylaşımı.
 • Daha iyi geri bildirim alabileceğiniz kask kamerası.
 • Gamepad ile oynayanlar için direksiyon konumu göstergesi.
 • Çevrimiçi ve tek oyunculu mod dahil olmak üzere ayrıntılı gerçekçilik ayarları. İlgimi çeken bir ayarı da örnek vereyim; pit stop errors ayarını açtığınızda pitteyken araç ya da çoğunluğu pit crewinden kaynaklanan hatalar meydana gelebiliyor.

Kötü Yönleri

 • Çevrimiçi yarışlar belli aralıklarda ve her sınıf için ayrı lobi olsa daha iyi olurdu. Şu anki haliyle lobiyi kim kurdu ise onun keyfine göre yarışılıyor. Madem espor odaklı oyun yapılıyor bunlar da göz önünde bulundurulmalı.
 • Yarışlardaki penaltı sisteminde geri bildirim yetersiz. Slow down diyor ama ne kadar? Kaç saniye?
 • Her kural ihlali için +1 saniye veriliyor.
 • Topluluk etkinlikleri GT6’daki gibi çeşitlendirilebilir. Time Attack’tan başka bir şey gelmiyor. Espor etkinlikleri hariç.
 • Genellikle GT3, GT4, GTO, GTE, TC gibi sınıfların yarışları açılıyor. Oval, Rallycross, Endurance gibi yarışları açan pek yok. İlk maddede dediğim gibi belli özelliklerde belli lobiler rotasyon usulü ile resmi sunucularda açılsa bu sorun olmayabilir.
 • Rallycross’un yanında keşke sprint tarzı pistler de olsaydı. Circuit de oldukça kaliteli ama RX sınıfında sprint olmamasını eksi yön olarak ekleyebilirim.
 • Formasyon turu var, rolling start var ama pace car yok, ilginç.
 • Yarışta sahip olmadığınız DLC yer alıyorsa yarışa asla giremiyorsunuz. Pist olarak bu haklı bir kısıtlama olabilir ancak araç kanadında da durum aynı. Yarışın yapılacağı piste sahip olsanız bile o yarışta yer alacak bir araca sahip olmadığınız an yarışa giremiyorsunuz. Multi-Class seçilmiş olsa bile. Neyse ki DLC içerikli neredeyse hiç lobi kurulmuyor.
Furkan Özden @frknzdn

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden @frknzdn
Etiketler: Project CARS 2

Son Gönderiler

Blog Gönderileriniz İçin Kullanabileceğiniz 5 Görsel Türü

Stok fotoğrafçılığından grafiklere, çizelgelere ve infografiklere blog gönderilerinizde göstermek için kullanabileceğiniz resim türleri çoktur. Peki hangi gönderi için hangi türü…

5 gün önce

CS:GO Bind Komutları Nasıl Kullanılır?

Counter-Strike: Global Offensive herkesin eğlenebileceği kadar basit aynı zamanda en uzman oyuncuları bile tatmin edecek kadar karmaşık bir oyundur. Oyundaki…

3 hafta önce

The Conjuring Evreni Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Conjuring ve Annabelle filmleri iki farklı sırada izlenebilir. Annabelle Comes Home'un vizyona girmesiyle birlikte The Conjuring evreni toplamda yedi filme…

1 ay önce

Oyuncu Kulaklığı Sektörü

Oyun dünyasındaki gelişimi birçok sektöründe yakından takibinde ve bu alana yönelmesinde öncü olmuş durumda. Günümüzde birçok markanın bilgisayarlarını bu alanda…

1 ay önce

Zombieland 2’den Önce Hatırlamanız Gereken En Önemli 10 Şey

Ölüler ayağa kalktığında eskileri hatırlamak önemlidir! Bu listede uzun zamandır beklenen devam filmi ile ilgili temel gerçekleri ve temel bilgileri…

2 ay önce

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

"Windows'u Etkinleştir" yazısını kaldırmak için internette birçok yöntem mevcut. Çoğunluğunda da Windows'u Etkinleştir yazısı kaldırma işlemi için kayıt defteri düzenlenmesi…

2 ay önce