Kategoriler: Genel

KOBİ’lere Yönelik Hizmetlerden Daha Fazla Faydalanın!

Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik aslında pek çok farklı hizmet sunuluyor. Ancak bu hizmetlerin tümünden haberdar olunduğundan ya da KOBİ’lerin bu hizmetlerden ziyadesiyle faydalandığından söz edemiyoruz. Bunun nen temel nedeni ise sunulan hizmetlerden ne gibi faydalar sağlanabileceğinin net olarak bilinemiyor olmasıdır. Örneğin Findeks ticari tüm reel sektör temsilcilerini çok yakından ilgilendiriyor.

KOBİ’lere yönelik pek çok hizmet sunuluyor ve bu hizmetler aslında yaşanan çeşitli sorunları bile ortadan kaldırabiliyor. Örneğin Findeks ticari kapsamında sunulan risk raporu hizmeti var. Bu hizmet kapsamında şahıs ya da firmalardan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesaplarına dair alt limit ya da ödeme alışkanlıklarını içeren bir rapor talebinde bulunabilirsiniz. Söz konusu raporda kişinin ya da firmanın ödeme düzenine dair bilgi de yer alıyor. Bu sayede iş ortaklıkları ya da satın alma, satış yapma süreçlerinde daha az risk almış olursunuz.

KOBİ’ler İçin Risk Almamanın Kolay Yolu

Çek raporu da talep edebilirsiniz. Çek raporu kapsamında geçmişte kullanılan ya da yeni kesilmiş olan çeklere dair hem olumlu hem de olumuz bilgileri görme şansını elde edebilirsiniz. Bu raporu hafife almayın. Çünkü kişinin ya da bir kurumun finans sektörü dışındaki borç ödeme alışkanlığını bu yolla kolayca öğrenebilirsiniz. Çek ile ödeme yapmak isteyen kişiler için bu uygulamadan faydalanmanız alacaklarınızı riske atmanızı önleyebilir.

Bir diğer hizmet olan çek endeksinden de faydalanabilirsiniz. Çek endeksi risk tahmini içermiyor olsa da geçmişe yönelik olan bilgileri gösterdiğinden yine bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Çünkü geçmişte ödenen veya ödenmeyen çek bilgileri kullanılarak hazırlanan bu endekste kişilerin ya da kurumların konumunu da net bir biçimde görebiliyorsunuz.

Aynı zamanda teminat mektubu durum sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Teminat mektuplarının geçerli ve güncel olup olmadığını kolayca öğrenmenizi sağlıyor. Bu hizmetler ve çok daha fazlası hakkında mutlaka daha detaylı bilgi almalısınız. Bunun için de Findeks internet sitesini ziyaret ederek “Ticari” sayfasına mutlaka tıklayın. Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını ve daha fazlasını bu sayfada bulabilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: ad

Son Gönderiler

Tercüme Bürosu

Bazı belgelerin yasal olarak bir anlamı olması için yapılan tercümenin noter tarafında onaylanması gerekmektedir. Bu…

3 hafta önce

Canva Pro Ücretsiz Kullanım Yöntemi

Çeşitli web 2.0 araçlarını incelerken denk geldiğim bir araçtan bahsetmek istiyorum. Benim de ara sıra…

4 hafta önce

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 ay önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

2 ay önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

2 ay önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

2 ay önce