Özgün Yazı Fikri Bulmak – Blog Nasıl Yazılır 202

özgün yazı fikri bulmak blog nasıl yazılır

Bloğunuzu başarılı kılmak için iyi yazmanın yanı sıra ziyaretçilerinizle, alakalı sorunları ele almanız ve sorunları çözmelerine yardımcı olmanız gerekir. Denklem basittir: Ziyaretçinize ne kadar değer verirseniz içeriğinizle etkileşime girme olasılığı ve sizi diğer insanlara önerme olasılığı daha yüksektir. Bu noktada muhtemelen kendinize ‘Ziyaretçilerimi en çok ilgilendiren konuları nasıl bulacağım?’ sorusunu sorabilirsiniz. Bu yazımda blog yazı fikri bulmak için çeşitli yöntemlere yer vereceğim.

İnternetin ve araçlarının gelişmesiyle kullanıcıların sayfanıza geldiklerinde ne tür bilgiler aradıklarını bulmak ve içerik üretiminizde daha iddialı hale gelmek daha kolay hale geldi. Bloğunuzla en alakalı blog yazı fikri bulmak için 10 etkili seçeneğe göz atın:

1. Google / YouTube arama çubuğunu kullanın

Google ve YouTube gibi arama motorlarının arama çubuklarına yazmaya başladığınızda aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi ifadeyi kullanıcıların en çok aranan terimleriyle tamamlar.

youtube arama çubuğu

Google’da bu kelime önerileri ilgili aramalar alanındaki sonuçlar sayfasının altında görünür. Bu terimler içerik oluşturmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ancak analizinizde daha ileri gitmek istiyorsanız Google Anahtar Kelime Planlayıcısındaki aramaların hacmini inceleyin. İçerik hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerin arama hacminin olmaması gerektiği unutulmamalıdır. Bundan daha önemlisi bu terimin işinizle alakalı olup olmadığıdır. Örneğin, seyahat hakkında yazan bir blogcu makyaj konusunda konuşacak en iyi kişi değildir.

2. Google Trendleri ziyaret edin

Google Trendler sayfası en popüler konuları listeler.

Daha da net sonuçlar elde etmek için sonuçları kategorilere göre ayırabilirsiniz. Aynı zamanda arama sorgularını ülkelere ve zamanlara göre de filtreleyebilirsiniz. Bir arama sorgusunun arama hacmi artıyorsa birçok insanın bu konuyu aradığı anlamına gelir.

Örnek olarak Türkiye’de son üç ay boyunca “gezilecek yerler” için yapılan aramaların hacmini aradım.

google trends arama sonucları

Arama yaparken önemli bir ipucu daha uzun zaman aralığını aramaktır. Bu şekilde bir önceki hafta çok fazla aranan bir konu hakkında yazmaktan kaçınmış olursunuz. Ne kadar zaman geçtiğine bakılmaksızın okuyucularınız için uzun vadede değer üretmeye devam edebilecek içeriği tercih edin.

3. Bloğunuzun performansını analiz edin

Sayfa performansını analiz etmek en çok erişilen içeriği ve ziyaretçi davranışını keşfetmenize yardımcı olur.

En çok erişilen içeriği bilerek benzer konuya odaklanmış daha fazla içerik üretebilirsiniz. Bu görev için iki temel araç vardır: Bunlardan biri Google Analytics diğeri ise Google Search Console‘dur.

Google Analytics’e girdiğinizde Davranış > İçerik > Tüm Sayfalar yolunu izleyin. Bu komutla bloğunuzda en çok erişilen yayınları, sayfada harcanan ortalama süreyi ve hemen çıkma oranını görürsünüz. Hemen çıkma oranını düşürmek için yazdığım yazıya göz atmak isteyebilirsiniz: Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin 6 Yöntem

Google Arama Konsolu, kullanıcıların bloğunuzu bulmak için hangi kelimeleri aradıklarını gösterir. Listeyi ve grafiği görmek için sol taraftan Performans menüsüne gidin.

4. Facebook gruplarında arama

facebook grupları

Çevrimiçi olan çoğu insan interneti sosyalleşmek için de kullanır.

Sonuç olarak LinkedIn ve Facebook gibi sosyal ağlardaki gruplar, deneyimlerini paylaşabilecekleri ürünler ve hizmetler hakkındaki görüşlerini ifade ettikleri yerler haline geldi. Kullanıcıların yorum yaptıkları konuları, problemlerinin ve sorularının ne olduğunu bilmek bu tartışma gruplarının bir parçası olmak ve mümkün olduğunda insanlarla etkileşimde bulunmak önemlidir. Ziyaretçilerinizi en çok ilgilendiren konuları keşfetmek için sadece bir izleyici olarak bulunduğunuzu unutmayın. Bu bağlantıları paylaşmamanız gerektiği ve bunu yaptığınızda tartışmaya katılan kişilere değer vermeniz gerektiği anlamına gelir.

5. Rekabetinizi analiz edin

Web sitelerinin analiz edilmesi iki nedenden dolayı iyidir:

  • Bloğunuzla metinlerin kalitesi, kullanılan dilin türü ve resimler gibi konularda karşılaştırabilirsiniz.
  • İnternette ihmal edilen ve hedef kitleniz için ilginç olabilecek sorunları görebilirsiniz.

Blog yazarı olmanın daha önce hiç görülmemiş bir şey oluşturmaktan ziyade sorunları tanımlamak ve çözümler önermekle ilgili olduğunu anlamanız önemlidir. Bu durumda rakiplerinizin ne yaptığını bilmek benzer bir konu hakkında konuşsanız bile yeni yaklaşımlar önermek ve orijinal içerik oluşturmak için çok önemlidir.

6. Facebook Insights’a danışın

Facebook Audience Insights, bir Facebook sayfasına sahip olan kişiler için mevcut olan analitik bir araçtır.

Bu sayede takipçilerinizden demografik ve davranışsal veriler elde edebilirsiniz. Bu, profiller için en önemli olan konuları keşfetmek için yararlı olabilir.

7. Konuyla ilgili yabancı blogları arayın

kelime avı

Yazarken ne kadar çok referans alırsanız o kadar iyidir.

Bu nedenle ulusal rakiplere ek olarak yabancı veriler için arama yapmanızı tavsiye edebilirim. Çünkü bunlar küresel veriler de dahil olmak üzere neyin ele alınması gerektiği konusunda size fikir verir. Ama dikkatli olmalısınız. Bu blogların konuştuğu kitleler çok farklı olduğundan diğer ülkelerde çok fazla dikkat çeken bir konu ülkemizde aynı etkiye sahip olmayabilir.

8. Bloğunuz için konuyla ilgili eski içeriği yenileyin

İyi içerik için her zaman sıfırdan metinler yazmak zorunda değilsiniz.

Daha alakalı ve güncel bilgiler eklemek için eski yayınlarınızı da yenileyebilirsiniz. Bunu yapmak içeriğinizin yayınlanmasından yıllar sonra bile kitlenize değer katmaya devam etmesini sağlamanın iyi bir yoludur. Ancak içeriği ‘yeniden kullanmak’ daha az emek harcayacağınız anlamına gelmez. Öncelikle hangi gönderilerin trafiği çektiğini bulmanız gerekir. Ardından, yayının yayınlanmasından bu yana değişiklik olup olmadığını bulmak için konuyu araştırın. Yazdığınız eski yazıdaki eksiklikleri göz önünde bulundurarak yeniden elden geçirin. Değişikliklerin trafik açısından geri dönüş sağlayıp sağlamadığını görmek için güncellemeden sonra sayfa erişimlerini takip etmeyi unutmayın.

9. Fikir anketleri yapın

google anket

İnsanların ne istediğini öğrenmenin en kolay yolu onlara sormaktır ve blog yazmada da durum farklı değildir.

Okuyucularınızla e-posta yoluyla iletişim kurun ve sayfanızda ne tür içerik okumak istediklerini sorun. Bu yalnızca bloğunuz için bir konu bulmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda okuyucularınızla olan ilişkinizi de kuvvetlendirir. Google Formlar gibi ücretsiz fikir anketleri yapmanıza izin veren birçok araç bulunmaktadır. Başka bir deyişle hedef kitlenizi daha iyi tanımak için para harcamak zorunda değilsiniz ve insanların ankete katılımı karşılığında daha iddialı içerikler sunabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...