Kategoriler: Blog Yazarlığı

Footer Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Şey

Site sayfalarının altında bir web sitesi alt bilgisi bulunur. Genellikle bir telif hakkı bildirimi veya birkaç bağlantı içerir. Birçok site sahibi web sitelerinin header kısmını tasarlamaya odaklanır. Ne de olsa ziyaretçilerin bir siteye girdiklerinde ilk gördükleri şeydir. Mükemmel bir başlık ve çekici bir logo tasarlamak çok önemli olsa da footer tasarlamak söz konusu olduğunda havlu atmak olmaz.

Header ve Footer Yerleşimi

Çoğu web sayfası benzer şekilde yapılandırılmıştır. Genellikle site sayfalarının başında bir logo ile gezinme menüsü barındıran başlıklar yer alır. Bir web sitesinin gövdesi ana sayfa içeriğinin görüntülendiği yerdir. Son olarak alt bilgi site sayfalarının altında görünür. Genellikle telif hakkı bilgisi gibi küçük bileşen öğeleri içerir.

Teknik olarak web sitelerinin alt bilgilere ihtiyacı yoktur. Ancak web sitenizin işlevselliğine artıran unsurlardan biri de alt bilgi şablonudur. Bu, özellikle web site sahiplerinin içeriklerini daha verimli bir şekilde oluşturmalarına ve sunmalarına yardımcı olan araçlarla birleştirildiğinde daha da faydalı olur.

Tutarlı Footer Bölümü

Bir web sitesinde yer alan çoğu bileşenin aksine alt bilgi bölümü her sayfanın altında yer alır. Bu nedenle burada yer alan bileşenleri bu durumu göz önünde bulundurarak yerleştirmek ziyaretçiler için sitenin tutarlılığı hakkında fikir sahibi olmalarına yardımcı olur.

Gazetelerde ve dergiler gibi geleneksel yayınlara bakıldığında birçok insan hala başlığın herhangi bir sayfanın en önemli parçası olduğunu sanar. Bu durum, gazete ve dergilerin manşetleri ve kapakları ön tarafa gelecek şekilde stantlara yerleştirildiğinde doğru olabilir.

Ancak dijital medyanın yükselişiyle birlikte site sahiplerinin gelenekse yayınlarla aynı endişeleri yoktur. Kullanıcıların önüne çıkan sayfayı kapatmadan önce aşağı kaydırma seçeneği de var.

Bir sayfanın içeriğini dikkatlice okuyan ziyaretçiler bile makalenin sonuna ulaşabilir ve sayfayı kapatabilir. Bunu engellemek için okuyucuların sayfanın altındaki daha çekici içeriği keşfetmesi için bir yol sunabilirsiniz. Bu da footer bölümünü ziyaretçileri sitenizle daha fazla etkileşim kurmaya davet etmek için mükemmel bir yer haline getirir.

Footer Bölümüne Ne Eklenir?

Bir alt bilgi bölümü telif hakkı bildirimlerinizi, gizlilik politikanızı ve diğer bileşenleri koymak için en iyi yerlerden biridir. Ancak ziyaretçinin dolaşımını devamlı hale getirmek için menüler de eklenebilir.

  • Bir harekete geçirme ifadesi (CTA): Sitenizi ziyaret ettikten sonra siteye gelenleri belirli bir işlem gerçekleştirmeleri için yönlendirmeye çağırır. Sitenizin yapısına bağlı olarak her sayfaya bir CTA yerleştirmek isteyeceksiniz. Sizinle bir arama planlamak için bir düğme veya servislerinize abone olmak için bir bağlantı olabilir.
  • Bir iletişim formu: İletişim formları web sitenizin herhangi bir sayfasında yer alabilir. Ziyaretçilerin sizinle temasa geçebilecekleri birden fazla yol göstermek kötü bir fikir değildir.
  • Adresler veya haritalar: Ziyaretçileri yönlendirmek istediğiniz fiziksel bir mağaza konumunuz varsa bir adres veya harita alt bilginize dahil edilmelidir.
  • Görüntüler: Instagram profilinizde paylaştığınız fotoğraflardan bir kolaj sunabilirsiniz.
  • Sosyal hesaplarınıza bağlantılar: Sosyal medya; blogcular, web siteleri ve pazarlamacılar için önemli bir araçtır. Sosyal medya bağlantıları web siteniz dışındaki platformlarda etkileşimi teşvik etmek için iyi bir yöntemdir.
  • Bülten kayıtları: Abonelikler yeni yayınlar yayınladığınızda aboneleri uyarır. Alternatif olarak kullanıcıların haber bülteninizi almak için kaydolabilecekleri bileşen eklenebilir.
  • Popüler yazılar veya makaleler: Site ziyaretçisi bir yazıyı okuduktan sonra ona okuduğu yazıyla alakalı diğer yazıları keşfetme fırsatı sunabilirsiniz.

Footer Bölümünün Gücü

Unutmayın! Footer, ziyaretçilerin sitenizi terk etmeden önce gördükleri en son şey olabilir. Geri gelmelerini sağlamak için bilgilendirici ve cazip bilgiler sunun. İyi hazırlanmış uyumlu bir footer kullanıcının etkileşimi üzerinde sitenizin diğer alanlarından daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

6 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce