Kategoriler: Film İncelemeleri

Hızlı ve Öfkeli Evreninde Geçen Bir Macera: Hobbs and Shaw (2019) Film İncelemesi

Eski bir İngiliz askeri olan Shaw (Jason Statham) Amerika’nın Diplomatik Güvenlik Servisi’nin sadık bir ajanı olan Hobbs (Dwayne Johnson) ile kardeşinin intikamını almaya çalışırken tanışmıştı. Siber-genetik olarak geliştirilmiş anarşist Brixton (Idris Elba), insanlığı sonsuza dek değiştirebilecek sinsi bir biyo-tehdidin kontrolünü ele geçirdiği anlaşılınca bu ikiliden yardım istenir. En son ortak düşmanları Cipher’a karşı birlikte karşı koymuş ikili bu kez yine aralarındaki gerilimi bir kenara koyup ortak bir düşmana karşı savaşmak zorunda kalıyor.

Filmde geçmişi olan ve bunu izleyiciler önünde yaşayan iki karakter var Hobbs ve Shaw. Bunların yanında bir de çekici kadın bir oyuncu ve bir de kötü adam. Tüm bunları bol aksiyon ve bilim kurgu ile gerçeklik arasındaki ince çizgide buluşturunca ortaya muhteşem bir hollywood filmi çıkmış. Filmin daha öncelerde izlediğim 1989 yapımı Sylvester Stallone ve Kurt Russell’ın oynadığı Tango & Cash filmi ile ortak yanları bulunuyor. Öyle ki öne çıkan Hobbs ve Shaw karakterleri yanında Hattie ve Brixton biraz geri planda kalıyor.

Fragman

Hobbs and Shaw filminin kendine has bir görevi de var aslında. Alıp başını giden Hızlı ve Öfkeli serisine yeni bir soluk getirmek. Zaten neredeyse 10. filme dayanacak seriye yeni bir film çıkarmak mantıksız olurdu. Bilirkişiler de oturup düşünmüşler ve günümüzün popüler olayı ne abi? demişler. Kendi aralarında yapılan konuşmalardan ayrı bir evren oluşturma fikri çıkmış. Bu da işi oldukça farklı boyutlara taşıyor ki bunu sadece Hızlı ve Öfkeli evreni olarak da düşünmeyin. Filmi izlerken Shaw’ın sığınağında sizi mükemmel bir sürpriz bekliyor. O sahneyi izlediğimde önümüzde göreceğimiz muhteşem filmler olacağını hissettim.

Filmin aksiyon dozunu ve hareketli sahnelerini çok beğendim. Özellikle bazı sahneleri yavaş çekim sunmaları filme farklı bir hava katmış. Yönetmen bu sahnelerde bilim kurgu ile gerçeklik arasındaki ince çizgiyi korumayı başarabilmiş. Bir tık ötesi Transformers iken doğru yolu bulmuş. Kovalamaca sahneleri ise ayarında bırakılmış ne çok az ne çok fazla. Filmde yine Hızlı ve Öfkeli serilerinde olduğu kadar araba var ama filmin bir Hızlı ve Öfkeli filmi olmadığını anlayabiliyorsunuz.

Filmde yoğun bir şekilde CGI (Bilgisayar üretimli imgeleme) teknolojisi kullanılmasına rağmen sadece bir sahnede gözüme battı. Gerisinin kendini belli etmediğini düşünüyorum. Belli ki Idris Elba’nın canlandırdığı Brixton karakterinden dolayı bu kadar CGI kullanmayı tercih etmişler.

Senaryo, filmin beğenmediğim yönlerinden biriydi. Neden başrol oyuncularının karşısındaki kötü karakter dünyaca tanınmış bir suçlu olmak zorunda? Hızlı ve Öfkeli serisinin ilk filmleri böyleydi. Çok da ilgi çekiciydi. Anladığım kadarıyla yapımcılar da tribüne oynayıp izleyici ne isterse veriyor. Serinin beşinci filminden sonra bu işin suyu çıktı bence. Artık kullanılacak başka malzeme bulunması gerek. Seri artık Görevimiz Tehlike olma yolunda ilerliyor neredeyse.

İki karakter arasındaki geçmişten gelen düşmanlık ve dostluk karışımı karmaşık duygu iyi işlenmiş. Aile vurgusu yine üstüne basa basa vurgulanmış. Filmde aksiyon severlerin gözünü ekrandan alamayacağı sahneler mevcut. Sıkı bir Hızlı ve Öfkeli hayranı iseniz ve damarlarınızdan aksiyon ve macera akıyorsa bu film tam size göre.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: AksiyonMacera

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 gün önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce