USB Buton Kutusu V2

usb buton kutusu genel görünüm

Genel Görünüm (Etiketli)

13 Ocak 2019’da yaptığım usb buton kutusu hakkında bir yazı yazmıştım. Onu biraz daha geliştirip daha kullanışlı bir hale getirdim. Biraz da makyaj ile daha iyi hale geldi. Makyajdan kastım sadece butonların üstüne etiket yapıştırmak olsa da iş görür bence. Belki değiştirebilirim diye bantla yapıştırdım. Işıktan biraz kötü gibi görünüyor.

İşlevsellik açısından önceki yazımda belirttiğim alanlara da kalan tuşları yerleştirdim ve aliexpress’ten gelen usb encoder ile hepsini bağladım. Sadece anahtar kısmında biraz sorun var. Sert çevirince anahtarın sokulduğu yer de biraz dönüyor ama dert değil. Büyük bi pul ile sabitlemeye çalıştım ama yine olmadı. Muhtemelen bu iş için karton kutu kullanmamdan kaynaklanıyor.

USB Buton Kutusu Yapımı

Kutunun ilk hali için yukarıdan eski yazıya gidebilirsiniz. İlk yazıyı okumayanlar için özet geçeyim. Parçaları robotistan’dan alıp plastik proje kutusuna takmaya çalıştım. Kutuyu adam gibi delemediğim için kutu yalan oldu. Ben de hallice kalın olan bir mikrofon kutusuna tuşları yerleştirdim. Bağlantıları da eski bir gamepad’i söküp kartının üstündeki tuşların basılan yerlerine kabloyla lehimledim. Lehimlerden start tuşunu yaktım. O sırada aliexpress’ten usb encoder sipariş ettim ve kenardaki boşluklara da zaten elimde bulunan birkaç tuşu daha ekledim.

Tuşların yerleşimini yaparken en çok gerekenlerden aklıma gelenleri dizdim. Bas konuş, pit limiter veya dörtlü gibi tuşları basılı tutmaya müsait tuşlardan seçtim ki sürekli basılı kalması gerekmesin. Aksi halde aynı anda birden fazla tuş basılı olacağı zaman sıkıntı çıkabilir diye düşündüm. Dorse ve motor frenini de aynı mantıkla koydum. Ancak ateşleme tuşu için basıp tekrar kapatmam gerekecek. Soldaki kırmızı tuşlardan birini yapabilirdim. Grup bozulmasın diye ateşleme tuşunu kenarda anahtarın üstünde uygun gördüm. Alttaki mavi tuş grubunu da hızlı sohbet için kullanmayı düşünüyorum. Direksiyondayken yazmak bazen oldukça sinir bozucu olabiliyor. O yüzden kısa vadede hızlı iletişim kurmak için kullanılabilecek en uygun 4 iletiyi tuşlara atadım. Kalan 4 tuş da bağlı ancak herhangi bir komut için etiket koymadım. Duruma göre kenarda joker olarak dursunlar bakalım. Direksiyonda yeterince tuş var zaten. Muhtemelen genel kullanım için birkaç kombinasyon koyabilirim. Bunlar nasıl olacak derseniz ilk yazıda bahsettiğim AntiMicro programıyla yapılabiliyor.

Yaptığım usb buton kutusu hakkında önerileriniz veya sormak istediğiniz sorular varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Rate this post

Paylaş

2 Cevaplar

  1. Furkan Özden dedi ki:

    bunun yerine arduino da kullana bilirsin benimde ilgi alanım hatta şuan üzerinde çalışıyorum 1080 derece direksiyon falan yaptım h vites ve pedalda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...