USB Buton Kutusu V2

Genel Görünüm (Etiketli)

13 Ocak 2019’da yaptığım usb buton kutusu hakkında bir yazı yazmıştım. Onu biraz daha geliştirip daha kullanışlı bir hale getirdim. Biraz da makyaj ile daha iyi hale geldi. Makyajdan kastım sadece butonların üstüne etiket yapıştırmak olsa da iş görür bence. Belki değiştirebilirim diye bantla yapıştırdım. Işıktan biraz kötü gibi görünüyor.

İşlevsellik açısından önceki yazımda belirttiğim alanlara da kalan tuşları yerleştirdim ve aliexpress’ten gelen usb encoder ile hepsini bağladım. Sadece anahtar kısmında biraz sorun var. Sert çevirince anahtarın sokulduğu yer de biraz dönüyor ama dert değil. Büyük bi pul ile sabitlemeye çalıştım ama yine olmadı. Muhtemelen bu iş için karton kutu kullanmamdan kaynaklanıyor.

USB Buton Kutusu Yapımı

Kutunun ilk hali için yukarıdan eski yazıya gidebilirsiniz. İlk yazıyı okumayanlar için özet geçeyim. Parçaları robotistan’dan alıp plastik proje kutusuna takmaya çalıştım. Kutuyu adam gibi delemediğim için kutu yalan oldu. Ben de hallice kalın olan bir mikrofon kutusuna tuşları yerleştirdim. Bağlantıları da eski bir gamepad’i söküp kartının üstündeki tuşların basılan yerlerine kabloyla lehimledim. Lehimlerden start tuşunu yaktım. O sırada aliexpress’ten usb encoder sipariş ettim ve kenardaki boşluklara da zaten elimde bulunan birkaç tuşu daha ekledim.

USB Encoder
Genel Görünüm (Etiketli)
Genel Görünüm (Etiketsiz)
Genel Görünüm (Üstten Etiketsiz)
Kablolama

Tuşların yerleşimini yaparken en çok gerekenlerden aklıma gelenleri dizdim. Bas konuş, pit limiter veya dörtlü gibi tuşları basılı tutmaya müsait tuşlardan seçtim ki sürekli basılı kalması gerekmesin. Aksi halde aynı anda birden fazla tuş basılı olacağı zaman sıkıntı çıkabilir diye düşündüm. Dorse ve motor frenini de aynı mantıkla koydum. Ancak ateşleme tuşu için basıp tekrar kapatmam gerekecek. Soldaki kırmızı tuşlardan birini yapabilirdim. Grup bozulmasın diye ateşleme tuşunu kenarda anahtarın üstünde uygun gördüm. Alttaki mavi tuş grubunu da hızlı sohbet için kullanmayı düşünüyorum. Direksiyondayken yazmak bazen oldukça sinir bozucu olabiliyor. O yüzden kısa vadede hızlı iletişim kurmak için kullanılabilecek en uygun 4 iletiyi tuşlara atadım. Kalan 4 tuş da bağlı ancak herhangi bir komut için etiket koymadım. Duruma göre kenarda joker olarak dursunlar bakalım. Direksiyonda yeterince tuş var zaten. Muhtemelen genel kullanım için birkaç kombinasyon koyabilirim. Bunlar nasıl olacak derseniz ilk yazıda bahsettiğim AntiMicro programıyla yapılabiliyor.

Yaptığım usb buton kutusu hakkında önerileriniz veya sormak istediğiniz sorular varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

14 saat önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

3 gün önce

LCD Ekranlı Button Box Yaptım

İlk yaptığım buton kutusundan yaklaşık bir sene geçti. İhtiyaçlar ve tecrübeler doğrultusunda bir tane de…

1 hafta önce

Film ve Dizi Tercümesi

Keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından olan filmler ve diziler günümüzde eğlence sektörünün önemli bir…

2 hafta önce

Steam Oyun Koleksiyoncusu Vitrinine Oyun Ekleme Nasıl Yapılır?

Steam her geçen gün kendini yeniliyor ve son gelen güncellemelerle birlikte arayüzde oldukça fazla değişikliğe…

2 hafta önce

Dürüst Hırsız (2020) Film İncelemesi

Dürüst Hırsız, hayatını banka soyarak geçiren bir hırsızın bir kadına aşık olduktan sonra teslim olma…

3 hafta önce