USB Buton Kutusu V2

Genel Görünüm (Etiketli)

13 Ocak 2019’da yaptığım usb buton kutusu hakkında bir yazı yazmıştım. Onu biraz daha geliştirip daha kullanışlı bir hale getirdim. Biraz da makyaj ile daha iyi hale geldi. Makyajdan kastım sadece butonların üstüne etiket yapıştırmak olsa da iş görür bence. Belki değiştirebilirim diye bantla yapıştırdım. Işıktan biraz kötü gibi görünüyor.

İşlevsellik açısından önceki yazımda belirttiğim alanlara da kalan tuşları yerleştirdim ve aliexpress’ten gelen usb encoder ile hepsini bağladım. Sadece anahtar kısmında biraz sorun var. Sert çevirince anahtarın sokulduğu yer de biraz dönüyor ama dert değil. Büyük bi pul ile sabitlemeye çalıştım ama yine olmadı. Muhtemelen bu iş için karton kutu kullanmamdan kaynaklanıyor.

USB Buton Kutusu Yapımı

Kutunun ilk hali için yukarıdan eski yazıya gidebilirsiniz. İlk yazıyı okumayanlar için özet geçeyim. Parçaları robotistan’dan alıp plastik proje kutusuna takmaya çalıştım. Kutuyu adam gibi delemediğim için kutu yalan oldu. Ben de hallice kalın olan bir mikrofon kutusuna tuşları yerleştirdim. Bağlantıları da eski bir gamepad’i söküp kartının üstündeki tuşların basılan yerlerine kabloyla lehimledim. Lehimlerden start tuşunu yaktım. O sırada aliexpress’ten usb encoder sipariş ettim ve kenardaki boşluklara da zaten elimde bulunan birkaç tuşu daha ekledim.

Genel Görünüm (Üstten Etiketsiz)
Genel Görünüm (Etiketsiz)
USB Encoder
Genel Görünüm (Etiketli)
Kablolama

Tuşların yerleşimini yaparken en çok gerekenlerden aklıma gelenleri dizdim. Bas konuş, pit limiter veya dörtlü gibi tuşları basılı tutmaya müsait tuşlardan seçtim ki sürekli basılı kalması gerekmesin. Aksi halde aynı anda birden fazla tuş basılı olacağı zaman sıkıntı çıkabilir diye düşündüm. Dorse ve motor frenini de aynı mantıkla koydum. Ancak ateşleme tuşu için basıp tekrar kapatmam gerekecek. Soldaki kırmızı tuşlardan birini yapabilirdim. Grup bozulmasın diye ateşleme tuşunu kenarda anahtarın üstünde uygun gördüm. Alttaki mavi tuş grubunu da hızlı sohbet için kullanmayı düşünüyorum. Direksiyondayken yazmak bazen oldukça sinir bozucu olabiliyor. O yüzden kısa vadede hızlı iletişim kurmak için kullanılabilecek en uygun 4 iletiyi tuşlara atadım. Kalan 4 tuş da bağlı ancak herhangi bir komut için etiket koymadım. Duruma göre kenarda joker olarak dursunlar bakalım. Direksiyonda yeterince tuş var zaten. Muhtemelen genel kullanım için birkaç kombinasyon koyabilirim. Bunlar nasıl olacak derseniz ilk yazıda bahsettiğim AntiMicro programıyla yapılabiliyor.

Yaptığım usb buton kutusu hakkında önerileriniz veya sormak istediğiniz sorular varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

5 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

5 ay önce