Kategoriler: Oyun Rehberleri

CS:GO Bind Komutları Nasıl Kullanılır?

Counter-Strike: Global Offensive herkesin eğlenebileceği kadar basit aynı zamanda en uzman oyuncuları bile tatmin edecek kadar karmaşık bir oyundur. Oyundaki varsayılan ayarlar yeni başlayan oyuncular için yeterince kolaydır. Ancak ne kadar kolay olursa olsun birkaç maç oynadıktan ve biraz tecrübe kazandıktan sonra çoğu CS:GO oyuncusu gibi oyunu özelleştirmek ve kolaylaştırmak isteyebilirsiniz. Bunun pek çok yolu var. Ben bu yazımda en basit yolunu anlatacağım.

CS:GO Buy Bind Nedir?

CS:GO için tuş ayarları olarak da bilinen  satın alma komutları, Counter-Strike Global Offensive oyuncuları için tek tuşla silah ve teçhizatın hızlı bir şekilde satın alınmasını sağlayan komut parçalarıdır.

Bu komutları girmeden önce geliştirici konsolunu aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunun için de Oyun Ayarları menüsünü açın ve Geliştirici Konsolunu Etkinleştir seçeneğini Evet olarak ayarlayın. Ardından 1’in solundaki tuş olan bastığınızda konsol açılacaktır. Buna neden ihtiyacınız var? Çünkü bind komutlarını oyuna eklemek için iki yöntem göstereceğim.

CS:GO Bind Komutu Atama

Bunu yapmak için hazırlanmış ücretsiz bir aracı kullanacağız. CS:GO Buy Binds Generator sitesine gidin ve atama yapmak istediğiniz tuşu seçin.

Ardından o tuşa basıldığında ne alınmasını istiyorsanız onları seçin.

Sonrasında her tuş için ayarlamalarınızı yapıp Save butonuna tıkladıktan sonra Generate Binds butonuna tıklayın ve komutlarınız hazır.

CS:GO Bind Komutlarını Oyuna Ekleme

Bunu yapmak için iki yöntem var. Birincisi, oluşturduğunuz komutlarda yer alan satırları tek tek oyundaki konsola girip Enter’a basmak. Bunu bir kere yapıyorsunuz ve kaydediliyor. Konsola girip Enter’a bastığınızda girdiğiniz satır konsolda görünür. Herhangi bir uyarı mesajı vermez. Kaydedildiğinden emin olmak için konsolu kapatıp oyunda atama yaptığınız tuşu deneyebilirsiniz.

Autoexec.cfg Dosyası ile Tuş Komutu Atama

Bu işlem biraz karışık ama uygulanabilir.

autoexec.cfg dosyası bir otomatik yürütme yapılandırma dosyasıdır. Diğer bir deyişle oyuncuların oyun her başladığında otomatik olarak yüklenecek özel ayarları kaydetmelerini sağlar. Dosya geliştirici konsolu komut biçimini kullanır ve her komut ayrı bir satıra yazılmalıdır. Yorumlar iki eğik bir çizgi ile // başlatarak dosyaya eklenebilir.

autoexec.cfg dosyası oluşturmak için şu yolu izlemeniz gerekir:

C:\Program Files (x86)\Steam\userdata\{SteamID}\730\local\cfg\autoexec.cfg

Dosyayı oluşturduktan sonra not defteri ile açıp içine az önceki adımda oluşturduğunuz tuş komutlarını ekleyin. autoexec.cfg dosyasını aktifleştirmek için exec autoexec komutunu CS:GO geliştirici konsoluna girin. Böylece oyun yeni yapılandırma dosyasını çalıştırır ve kaydeder. Bunu sadece bir kez yapmanız yeterlidir. CS:GO, oyun her başlatıldığında bu dosyayı otomatik olarak çalıştıracaktır.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 hafta önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 hafta önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

3 hafta önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

4 hafta önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

1 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

1 ay önce