Kategoriler: Oyun Rehberleri

CS:GO Bind Komutları Nasıl Kullanılır?

Counter-Strike: Global Offensive herkesin eğlenebileceği kadar basit aynı zamanda en uzman oyuncuları bile tatmin edecek kadar karmaşık bir oyundur. Oyundaki varsayılan ayarlar yeni başlayan oyuncular için yeterince kolaydır. Ancak ne kadar kolay olursa olsun birkaç maç oynadıktan ve biraz tecrübe kazandıktan sonra çoğu CS:GO oyuncusu gibi oyunu özelleştirmek ve kolaylaştırmak isteyebilirsiniz. Bunun pek çok yolu var. Ben bu yazımda en basit yolunu anlatacağım.

CS:GO Buy Bind Nedir?

CS:GO için tuş ayarları olarak da bilinen  satın alma komutları, Counter-Strike Global Offensive oyuncuları için tek tuşla silah ve teçhizatın hızlı bir şekilde satın alınmasını sağlayan komut parçalarıdır.

Bu komutları girmeden önce geliştirici konsolunu aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunun için de Oyun Ayarları menüsünü açın ve Geliştirici Konsolunu Etkinleştir seçeneğini Evet olarak ayarlayın. Ardından 1’in solundaki tuş olan bastığınızda konsol açılacaktır. Buna neden ihtiyacınız var? Çünkü bind komutlarını oyuna eklemek için iki yöntem göstereceğim.

CS:GO Bind Komutu Atama

Bunu yapmak için hazırlanmış ücretsiz bir aracı kullanacağız. CS:GO Buy Binds Generator sitesine gidin ve atama yapmak istediğiniz tuşu seçin.

Ardından o tuşa basıldığında ne alınmasını istiyorsanız onları seçin.

Sonrasında her tuş için ayarlamalarınızı yapıp Save butonuna tıkladıktan sonra Generate Binds butonuna tıklayın ve komutlarınız hazır.

CS:GO Bind Komutlarını Oyuna Ekleme

Bunu yapmak için iki yöntem var. Birincisi, oluşturduğunuz komutlarda yer alan satırları tek tek oyundaki konsola girip Enter’a basmak. Bunu bir kere yapıyorsunuz ve kaydediliyor. Konsola girip Enter’a bastığınızda girdiğiniz satır konsolda görünür. Herhangi bir uyarı mesajı vermez. Kaydedildiğinden emin olmak için konsolu kapatıp oyunda atama yaptığınız tuşu deneyebilirsiniz.

Autoexec.cfg Dosyası ile Tuş Komutu Atama

Bu işlem biraz karışık ama uygulanabilir.

autoexec.cfg dosyası bir otomatik yürütme yapılandırma dosyasıdır. Diğer bir deyişle oyuncuların oyun her başladığında otomatik olarak yüklenecek özel ayarları kaydetmelerini sağlar. Dosya geliştirici konsolu komut biçimini kullanır ve her komut ayrı bir satıra yazılmalıdır. Yorumlar iki eğik bir çizgi ile // başlatarak dosyaya eklenebilir.

autoexec.cfg dosyası oluşturmak için şu yolu izlemeniz gerekir:

C:\Program Files (x86)\Steam\userdata\{SteamID}\730\local\cfg\autoexec.cfg

Dosyayı oluşturduktan sonra not defteri ile açıp içine az önceki adımda oluşturduğunuz tuş komutlarını ekleyin. autoexec.cfg dosyasını aktifleştirmek için exec autoexec komutunu CS:GO geliştirici konsoluna girin. Böylece oyun yeni yapılandırma dosyasını çalıştırır ve kaydeder. Bunu sadece bir kez yapmanız yeterlidir. CS:GO, oyun her başlatıldığında bu dosyayı otomatik olarak çalıştıracaktır.

Furkan Özden @frknzdn

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden @frknzdn

Son Gönderiler

The Conjuring Evreni Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Conjuring ve Annabelle filmleri iki farklı sırada izlenebilir. Annabelle Comes Home'un vizyona girmesiyle birlikte The Conjuring evreni toplamda yedi filme…

3 hafta önce

Oyuncu Kulaklığı Sektörü

Oyun dünyasındaki gelişimi birçok sektöründe yakından takibinde ve bu alana yönelmesinde öncü olmuş durumda. Günümüzde birçok markanın bilgisayarlarını bu alanda…

1 ay önce

Zombieland 2’den Önce Hatırlamanız Gereken En Önemli 10 Şey

Ölüler ayağa kalktığında eskileri hatırlamak önemlidir! Bu listede uzun zamandır beklenen devam filmi ile ilgili temel gerçekleri ve temel bilgileri…

1 ay önce

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

"Windows'u Etkinleştir" yazısını kaldırmak için internette birçok yöntem mevcut. Çoğunluğunda da Windows'u Etkinleştir yazısı kaldırma işlemi için kayıt defteri düzenlenmesi…

1 ay önce

GRID (2019) Oyun İncelemesi

Bu incelemeye başlamadan önce size şu üç türün amacını hatırlatmanın önemli olduğunu düşünüyorum: Arcade: Bu oyunların amacı kısa sürede oyuncuyu…

2 ay önce

WordPress’e Yeni Başlayanların Yaptığı 6 Hata

  WordPress bir CMS (içerik yönetim sistemi) olarak ilk web sitelerine yeni başlayanlar için mükemmeldir. Kullanıcıların kod yazmasını gerektirmez. SEO…

2 ay önce