Blog Yazarlığı

Blog Gönderileriniz İçin Kullanabileceğiniz 5 Görsel Türü

Stok fotoğrafçılığından grafiklere, çizelgelere ve infografiklere blog gönderilerinizde göstermek için kullanabileceğiniz resim türleri çoktur. Peki hangi gönderi için hangi türü tercih etmelisiniz?

İnternette gezinirken, bir blog okurken veya araştırmayı incelerken hangi tür görüntülerin en çok sosyal paylaşım oluşturduğunu fark edebiliyorsunuz. Tür fark etmeksizin kullandığınız görselin yazıyla uyumlu olup olmaması en önemli unsur ancak şimdilik biz türlere odaklanalım.

Stok Fotoğrafçılık

 

Bu görüntüleri daha önce görmüş olabilirsiniz. Genellikle yukarıdaki görüntüdeki gibi oldukça doğal görüntülerden oluşurlar. Çoğu blog yazarının stok fotoğrafçılık ürünü görselleri kullanırken yaptığı en büyük hata blog yazılarıyla ilgili olanların yerine rastgele görüntüler kullanmalarıdır. Elbette alakalı görselleri bulmak biraz daha fazla zaman alıyor ancak zaman ayırmaya değer. İlk Yazınızı Yayımlayın – Blog Nasıl Yazılır 201 başlıklı yazımda birkaç stok fotoğraf kullanmıştım.

Ekran Görüntüleri

Bir ürünü tanıtırken ekran görüntüleri kullanmaktan çekinmeyin. Fakat boyutu düşürürken ekrandaki yazıların bozulmamasına da özen gösterin. Steam Konsol Açma ve Komutlar başlıklı yazımı örnek olarak okuyabilirsiniz.

Yapılan analizlere göre genel olarak ekran görüntüleri kullanılan yayınlar stok fotoğrafların kullanıldığı yayınlar kadar sosyal paylaşım almıyor. Bunun ana nedeni de ekran görüntülerinin ürün tanıtımına yönelik olduğu izlenimi uyandırması gibi görünüyor.

Grafikler ve Çizelgeler

Grafikler ve çizelgeler çoğu okuyucunun sevdiği türden görsellerdir. Yazıyı okumak yerine görsele bakarak genel bir düşünceye varmanızı sağlar. Bir şeyi kanıtlamaya yardımcı olan herhangi bir şey değerlidir. Dolayısıyla yazıları grafikler ve çizelgelerle desteklemek yazının vurgusunu artırmakla kalmaz okuyucunun sitede geçirdiği vakti de artırır.

Veriler içeren gönderilerin çekiciliği olmayabilir. Ancak eğitim ve iş açısından bakıldığında oldukça değerlidirler.

İnfografikler

Stok fotoğrafların yanında infografikler de oldukça sık kullanılırlar. Ancak hazırlaması oldukça zahmetlidir. Özellikle bu tür işlerle ilgilenmiyorsanız.

Yazdıklarınızı bir infografiğe sığdırmak zordur. Bunu başardığınız takdirde yazınız yerine infografiğin paylaşılma olasılığı artmış olur. Görsellerin yazılardan önce öne çıktığını düşünürsek sosyal paylaşım ile paylaşılan infografik sayesinde ziyaretçi ve okuyucu kazanmanız da mümkündür.

Kullanması Ücretsiz Görseller

Bloğunuzda kullanabileceğiniz görsel türlerinden biri de kullanması ücretsiz ve telif hakkı içermeyen görsellerdir. Telifsiz görüntüler stok fotoğraflar gibidir ama daha basit görünürler. Bazen kullanması ücretsiz olsa bile oluşturucusuna bir atıfta bulunmanız gerekebilir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

1 hafta önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

2 hafta önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

1 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

1 ay önce

Game Stand Pro Direksiyon ve TV Standı İncelemesi

Direksiyon standı piyasasında ülkemizde pek fazla seçeneğimiz yok. Çoğu kişi bu nedenle direksiyon standı olmadan…

2 ay önce

La Roche ile Orijinalliği Keşfedin

Kozmetik alanında bazı markalar diğer markalardan daha fazla tercih edilir. Bu tür markalardan birisi olan…

3 ay önce