Kategoriler: Blog Yazarlığı

Blog Gönderileriniz İçin Kullanabileceğiniz 5 Görsel Türü

Stok fotoğrafçılığından grafiklere, çizelgelere ve infografiklere blog gönderilerinizde göstermek için kullanabileceğiniz resim türleri çoktur. Peki hangi gönderi için hangi türü tercih etmelisiniz?

İnternette gezinirken, bir blog okurken veya araştırmayı incelerken hangi tür görüntülerin en çok sosyal paylaşım oluşturduğunu fark edebiliyorsunuz. Tür fark etmeksizin kullandığınız görselin yazıyla uyumlu olup olmaması en önemli unsur ancak şimdilik biz türlere odaklanalım.

Stok Fotoğrafçılık

Bu görüntüleri daha önce görmüş olabilirsiniz. Genellikle yukarıdaki görüntüdeki gibi oldukça doğal görüntülerden oluşurlar. Çoğu blog yazarının stok fotoğrafçılık ürünü görselleri kullanırken yaptığı en büyük hata blog yazılarıyla ilgili olanların yerine rastgele görüntüler kullanmalarıdır. Elbette alakalı görselleri bulmak biraz daha fazla zaman alıyor ancak zaman ayırmaya değer. İlk Yazınızı Yayımlayın – Blog Nasıl Yazılır 201 başlıklı yazımda birkaç stok fotoğraf kullanmıştım.

Ekran Görüntüleri

Bir ürünü tanıtırken ekran görüntüleri kullanmaktan çekinmeyin. Fakat boyutu düşürürken ekrandaki yazıların bozulmamasına da özen gösterin. Steam Konsol Açma ve Komutlar başlıklı yazımı örnek olarak okuyabilirsiniz.

Yapılan analizlere göre genel olarak ekran görüntüleri kullanılan yayınlar stok fotoğrafların kullanıldığı yayınlar kadar sosyal paylaşım almıyor. Bunun ana nedeni de ekran görüntülerinin ürün tanıtımına yönelik olduğu izlenimi uyandırması gibi görünüyor.

Grafikler ve Çizelgeler

Grafikler ve çizelgeler çoğu okuyucunun sevdiği türden görsellerdir. Yazıyı okumak yerine görsele bakarak genel bir düşünceye varmanızı sağlar. Bir şeyi kanıtlamaya yardımcı olan herhangi bir şey değerlidir. Dolayısıyla yazıları grafikler ve çizelgelerle desteklemek yazının vurgusunu artırmakla kalmaz okuyucunun sitede geçirdiği vakti de artırır.

Veriler içeren gönderilerin çekiciliği olmayabilir. Ancak eğitim ve iş açısından bakıldığında oldukça değerlidirler.

İnfografikler

Stok fotoğrafların yanında infografikler de oldukça sık kullanılırlar. Ancak hazırlaması oldukça zahmetlidir. Özellikle bu tür işlerle ilgilenmiyorsanız.

Yazdıklarınızı bir infografiğe sığdırmak zordur. Bunu başardığınız takdirde yazınız yerine infografiğin paylaşılma olasılığı artmış olur. Görsellerin yazılardan önce öne çıktığını düşünürsek sosyal paylaşım ile paylaşılan infografik sayesinde ziyaretçi ve okuyucu kazanmanız da mümkündür.

Kullanması Ücretsiz Görseller

Bloğunuzda kullanabileceğiniz görsel türlerinden biri de kullanması ücretsiz ve telif hakkı içermeyen görsellerdir. Telifsiz görüntüler stok fotoğraflar gibidir ama daha basit görünürler. Bazen kullanması ücretsiz olsa bile oluşturucusuna bir atıfta bulunmanız gerekebilir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Into the Night (2020) Dizi İncelemesi

Netflix Belçika yapımı olan Into the Night dizisi 1 mayıs tarihinde yayınlandı. Jacek Dukaj’ın yazdığı…

3 hafta önce

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan…

1 ay önce

Ses İzolasyonu Süngerleri

Akustik ve ses kesici yalıtım süngerleri olarak 2 farklı amaçta kullanılmaktadır. Akustik ses yalıtım süngeri…

2 ay önce

The Last Kingdom (2015) Dizi İncelemesi

Son günlerde oldukça popüler bir platform olan Netflix’te en son 4. sezonu ile yayına giren…

2 ay önce

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 ay önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

3 ay önce