Kategoriler: Teknoloji

Dijital Yük Hücresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzün gelişen ve her geçen gün daha da gelişen teknoloji sayesinde yeni nesil dijital yük hücreleri üretilmektedir. Dijital yük hücresi hassas olması ile bilindiği gibi, özellikle hassas ağırlık ölçme işlemlerinde çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Güvenilir sonuçlar veren dijital yük hücresi çekirdeğinde, dayanıklı ve sağlam bir koruma yapısına sahip mikroişlemciler barındırmaktadır. Bu mikroişlemciler sayesinde net sonuçlar ile yüksek doğruluk oranına sahip bir tartım cihazıdır.

Dijital yük hücresi ne işe yarar?

Dijital yük hücresi, tartım sonuçlarının en doğru bir şekilde alınması gerekilen işlemlerde kullanılan bir ağırlık ölçüm cihazıdır. Gelişen teknoloji sayesinde de net sonuç verme oranı da yüzde yüze yakındır. Özellikle 70’li yıllardan sonra insan hayatının bir parçası haline gelen dijital yük hücresi, modern teknoloji sayesinde oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir.

Dijital yük hücresi nasıl çalışır?

Eski analog teknolojik ağırlık ölçen ürünlerin yerini alan dijital yük hücresi, yükü algılamakta kullandığı mikroişlemcilere sahiptir. Bu mikroişlemciler yükü algıladıktan sonra yükün ağırlığını elektriksel sinyallere dönüştürmektedir.

Dijital yük hücresi neden tercih edilmelidir?

Dijital yük hücresi özellikle hassas ve net sonuçlar elde ettiği için, performansı bakımından özellikle hammadde ve ürün kayıplarını büyük ölçüde azalmaktadır. Bu sayede üretimde kullanılacak hammadde ve yarı mamüllerin fire oranı da düşmektedir. Dijital yük hücresi dolaylı olarak üretim yapan firmaların karını artıran bir tartım aletidir. Kantar arızası vermediği için arıza maliyetleri de hem maddi hem de zaman yönünden firmalara bir avantaj sağlamaktadır. Tüm bunların yanında dijital yük hücresi, modern teknolojiye olan uygunluğu sayesinde, bununla bağlantılı olan mevcut sistemleri geliştirmek için yatırımlara da olanak sağlamaktadır.

Dijital yük hücresinin avantajları nelerdir?

Dijital yük hücresi avantajları bakımından firmalara oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Dijital yük hücresi özellikle sıcaklık, elektomanyetik radyo dalgaları ve voltaj değişimleri gibi sinyal bozucu etkilerden hiçbir zaman etkilenmez. Aynı zamanda yüksek voltaj kurması bulunmaktadır. Çelik yapısı sayesinde hiçbir zaman paslanmaz ve korozyona maruz kalmaz. Ayrıca ayar trimpodu ve direnç gibi hata kaynaklarından tamamen izole bir yapıya sahiptir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: ad

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

2 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

3 ay önce