Kategoriler: Teknoloji

Dijital Yük Hücresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzün gelişen ve her geçen gün daha da gelişen teknoloji sayesinde yeni nesil dijital yük hücreleri üretilmektedir. Dijital yük hücresi hassas olması ile bilindiği gibi, özellikle hassas ağırlık ölçme işlemlerinde çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Güvenilir sonuçlar veren dijital yük hücresi çekirdeğinde, dayanıklı ve sağlam bir koruma yapısına sahip mikroişlemciler barındırmaktadır. Bu mikroişlemciler sayesinde net sonuçlar ile yüksek doğruluk oranına sahip bir tartım cihazıdır.

Dijital yük hücresi ne işe yarar?

Dijital yük hücresi, tartım sonuçlarının en doğru bir şekilde alınması gerekilen işlemlerde kullanılan bir ağırlık ölçüm cihazıdır. Gelişen teknoloji sayesinde de net sonuç verme oranı da yüzde yüze yakındır. Özellikle 70’li yıllardan sonra insan hayatının bir parçası haline gelen dijital yük hücresi, modern teknoloji sayesinde oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir.

Dijital yük hücresi nasıl çalışır?

Eski analog teknolojik ağırlık ölçen ürünlerin yerini alan dijital yük hücresi, yükü algılamakta kullandığı mikroişlemcilere sahiptir. Bu mikroişlemciler yükü algıladıktan sonra yükün ağırlığını elektriksel sinyallere dönüştürmektedir.

Dijital yük hücresi neden tercih edilmelidir?

Dijital yük hücresi özellikle hassas ve net sonuçlar elde ettiği için, performansı bakımından özellikle hammadde ve ürün kayıplarını büyük ölçüde azalmaktadır. Bu sayede üretimde kullanılacak hammadde ve yarı mamüllerin fire oranı da düşmektedir. Dijital yük hücresi dolaylı olarak üretim yapan firmaların karını artıran bir tartım aletidir. Kantar arızası vermediği için arıza maliyetleri de hem maddi hem de zaman yönünden firmalara bir avantaj sağlamaktadır. Tüm bunların yanında dijital yük hücresi, modern teknolojiye olan uygunluğu sayesinde, bununla bağlantılı olan mevcut sistemleri geliştirmek için yatırımlara da olanak sağlamaktadır.

Dijital yük hücresinin avantajları nelerdir?

Dijital yük hücresi avantajları bakımından firmalara oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Dijital yük hücresi özellikle sıcaklık, elektomanyetik radyo dalgaları ve voltaj değişimleri gibi sinyal bozucu etkilerden hiçbir zaman etkilenmez. Aynı zamanda yüksek voltaj kurması bulunmaktadır. Çelik yapısı sayesinde hiçbir zaman paslanmaz ve korozyona maruz kalmaz. Ayrıca ayar trimpodu ve direnç gibi hata kaynaklarından tamamen izole bir yapıya sahiptir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: ad

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 hafta önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce