Kategoriler: Nasıl Yapılır?

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar kolay değildir. Bazı tarayıcıların aksine işaretlemek veya tıklatmak için basit bir kutu yoktur. Chrome karanlık mod her işletim sistemi için farklı bir şekilde etkinleştirilir.

Bu nedenle Windows, MacOS, iOS, iPadOS veya Android için Chrome karanlık modun nasıl etkinleştirileceğini açıklayan bu rehberi yazdım. Ayrıca Chrome’u resmi olarak desteklemeyen web sitelerinde karanlık modu ‘zorlayarak’ nasıl kullanabileceğinizi de gösterdim.

Neden Chrome Karanlık Mod?

Chrome için karanlık modu seçmenin birkaç nedeni vardır. Mobil cihazlarda belki de en büyük faktör pil ömrüdür. Telefonunuzun ekranında koyu tonların açık tonlara göre daha az pil tükettiği kanıtlanmış bir durum.

Karanlık modun seçilmesi aynı zamanda daha az mavi ışığa maruz kaldığınız anlamına gelir. Uyku eksikliği sadece sizi yorgun ve huysuz hissettirmekle kalmaz aynı zamanda obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalığını da tetikleyebilir.

Windows 10’da Chrome Karanlık Modu Etkinleştirme

  1. Ayarlar menüsüne girin, ‘Kişiselleştirme’yi seçin ve ‘Renkler’i tıklayın. ‘Varsayılan uygulama modunuzu seçin’ yazan düğmeye gidin.
  2. Bunu ‘Koyu’ olarak değiştirin ve Chrome dahil olmak üzere tüm uygulamalar renk değiştirecektir. Tarayıcınızı yeniden başlatmanıza gerek yok.

MacOS’ta Chrome Karanlık Modu Etkinleştirme

  1. ‘Sistem Tercihleri’ni açın, ‘Genel’i tıklayın, ‘Görünüm’ü seçin.
  2. ‘Karanlık’ seçeneğini işaretleyin. Windows’ta olduğu gibi tüm uygulamalar otomatik olarak değişecektir.

Android’de Chrome Karanlık Modu Etkinleştirme

  1. Karanlık mod Android için Chrome’da hala deneysel bir özelliktir. Bu nedenle bazı tasarım öğelerinin biraz tuhaf görünebileceğini unutmayın. Etkinleştirmek için tarayıcının adres çubuğuna chrome://flags yazın.
  2. ‘Bayrakları ara’ kutusuna dokunun ve karanlık esere girin . Burada iki seçenek bulacaksınız: ‘Android web içeriği karanlık modu’ ve ‘Android Chrome UI karanlık modu’. İlk seçeneği etkinleştirirseniz Chrome bir sitenin geliştiricilerinin karanlık bir sürüm oluşturup oluşturmadığını otomatik olarak algılar. Kullanılabilir karanlık bir sürüm yoksa tarayıcı sitenin renklerini tersine çevirir. İkinci seçeneğin aktifleştirilmesi tarayıcı arayüzünün kendisinin kararacağı anlamına gelir.
  3. Bu seçeneklerin altındaki açılır menüye dokunun ve ayarı ‘Etkin’ olarak değiştirin, ardından Chrome’u yeniden başlatın.
  4. Şimdi ayarlar menüsünü açın, ‘Temalar’a dokunun ve ‘Koyu’yu seçin. Temalar seçeneğini göremiyorsanız Chrome’u yeniden başlatın.

İOS veya iPadOS’ta Chrome Karanlık Modu Etkinleştirme

Google, iOS’ta Chrome için karanlık bir mod yayınlamamıştır. Ancak bu devam eden bir çalışmadır ve tarayıcının bir sonraki ana güncellemesinde kullanılabilir. Şimdilik benzer bir etki elde etmek için Ters Çevir özelliğini kullanabilirsiniz.

  1. ‘Ayarlar’ı açın ve Genel > Erişilebilirlik > Binaları görüntüle’yi seçin.
  2. Cihazınızın ekranındaki her şeyin renklerini ters çevirmek için ‘Klasik Ters Çevir’i; görüntüleri tek başına bırakmak ama diğer her şeyi ters çevirmek için ‘Akıllı ters çevir’i seçin.

Chrome Karanlık Modu Web Sitelerinde Zorlayarak Etkinleştirme

Bazı web sitelerinde Chrome karanlık modunu kullanırken otomatik olarak etkinleştirilecek olan kendi karanlık modları bulunur. Yapmayanlar için tarayıcı bazı renkleri ters çevirerek karanlık modu zorlayabilir. Bu özellik henüz tam olarak uygulanmadı; bu yüzden ana menüde bulamayacaksınız. Ancak chrome://flags/#enable-force-dark adresini ziyaret ederek ve ‘Enabled’ düğmesine tıklayarak deneyebilirsiniz.

Chrome’u karanlık modda kullanıyorsanız tüm web siteleri otomatik olarak eşleşecek şekilde renk değiştirmelidir. Bu özellik henüz mükemmel değil. Bu yüzden bazı siteler biraz tuhaf görünebilir. Ancak genellikle iyi çalışıyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: google chrome

Son Gönderiler

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 hafta önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

3 hafta önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

4 hafta önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

1 ay önce

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

1 ay önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

2 ay önce