Kategoriler: Film İncelemeleri

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir yaşama sahip olan Dani varken diğer tarafta ilk iki filmdeki gibi yüksek teknolojiye sahip sıvı metalden oluşan bir katil robot vardır. Dani’yi korumak için Grace (Mackenzie Davis) adında yarı insan bir robot gelecekten gelmiştir. Sarah Conor (Linda Hamilton) da Dani’ye karşı düzenlenecek olan suikasti engellemek için yeniden ortaya çıkmıştır. Grace ve Sarah işbirliği yapıp insanlığı kötü bir gelecekten kurtarmak için yola koyulurlar.

Kara Kader, sıkı Terminatör hayranları için umut verici bir film. Film sizi başından sonuna kadar ekrana kilitliyor ve ister istemez serinin geçmiş filmleriyle bağlantı kurmaya zorluyor. Ancak ne yazık ki James Cameron bu filmde serinin diğer filmlerinde senaryoyu kuruttuğu için bir şey bulamamış. Onun yerine sil baştan tekrar başlayalım demiş. Bunu da popüler kültürün sancılarını bilerek dolu dolu aksiyon sahneleriyle süslemiş.

Bu filme özgü olarak Terminatörlerin savaştığı sahneleri önceki filmlere göre daha başarılı buldum. Robotların da gelişmesiyle birlikte yeni nesil “akışkan” robotlar biraz üzse de yine de hala savaş sahneleri aynı keyfi veriyor diyebilirim. Gelecekten gelen iyi ve kötü robotlardan REV-9 modeliyle kötü olan robotu Gabriel Luna oynamış. Yer aldığı yapımların aksine bu yapımda mimiklerini bir kenara atıp sadece kendini rolüne vermiş. Mahşer Günü’ndeki T-1000’i canlandıran Robert Patrick’ten sonra en iyi kötü robota aday olabilir. İyi tarafta ise insan robot karışımı daha önce görmediğimiz bir karakter çıkageliyor. Filme farklı bir soluk getirirken bu esna da tabi ki gözler T-800’ü aramıyor değil. Derken karizmatik bir girişle Sarah Connor rolünde Linda Hamilton çıkageliyor. Sarah Connor ve T-800 bir araya gelene kadar film sıradan bir post apokaliptik film gibi devam ediyor.

Arnold Schwarzenegger T-800 rolü ile filme giriş yaptığında filmin bitmesine dakikalar kalmış olması beni oldukça üzdü. Böylesi bir devam filminde serinin başrol oyuncularına daha fazla yer verilmeliydi diye düşünüyorum. Onun yerine yapımcılar günümüzün bazı modalarından kendini alamayıp genç oyunculara bir kapı aralamak istemişler. Bu filmde John Connor’ın kader ikizi olarak Kolombiyalı oyuncu Natalia Reyes yer alıyor. Serinin ilerleyen yapımlarında John Connor bir şekilde gelecekten dönerse bu ikili iyi işler ortaya koyabilir.

Terminatör: Kara Kader serinin hayranlarını üzmeyecek kadar iyi ancak senaryoya bağlılık konusunda da bir o kadar kötü bir filmdi. Ama yine de filmlerin peynir ekmek gibi tüketildiği günümüz şartlarına göre gayet iyi bir yapım.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

2 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

3 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

3 ay önce