Oyun İncelemeleri

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan içeriği diyebiliriz. Warzone, çok kısa bir zamanda 50 milyon oyuncuya ulaşmıştır.


Bir Battle Royale türü olmakla beraber her sezon yeni savaş biletleri gelmektedir (Battle Pass). Sezon başlarında Call of Duty evreniyle ilgili hikayeler içeren videolar tüm oyunculara gösterilmektedir.

(Sürprizbozan uyarısı başlangıcı)

Örneğin; Call of Duty: Modern Warfare hikayesini oynadıysanız, Price hayatta kalıp yeni bir Task Force 141 takımı kurarken Alex’in kendini feda etmeye gittiğini bilirsiniz. Ancak Alex, Warzone’un 3. sezonunu başlatan sinematiğinde geri döndü. Simon ’Ghost’ Riley yardım istemişti ve Alex şimdi protez bacağıyla geldi.

(Sürprizbozan uyarısı bitişi)

Oyun Doğu Ukrayna, Verdansk’da geçiyor. Burası Doğu ile Batı farklılıklarını belirledikleri yerdi. Al-Qatala teröristleri ortaya çıktığında hepsi birlikte savaştılar (Amerika ve Rusya ordusu). Warzone bu olaydan sonra gerçekleşir ve 150 oyuncunun indiği Verdansk’ta zehirli gazın herkesi bir araya getirdiği zaman her iki taraftaki operatörler birbiriyle savaşır, herkes herkesle savaşır.

Oyun oynanış açısından normal olarak çoğu Call of Duty oyunuyla benzer ancak tabii ki bu oyunun da kendine özel birkaç farklı mekaniği var. Oyunun menüsünde oyuncuların ayarlayabildiği bir ‘Custom Loadouts’ sekmesi vardır, oyuncular buradan kendilerine teçhizatlar seçebilir, silahları özelleştirebilir ve hatta özel yetenekler bile kuşanabilirler. Bu yetenekler oyunculara radara gözükmeme, bombalardan az hasar alma, koşarken ses çıkarmama gibi avantajlar sağlar. Oyuncular, ayarladıkları bu özel teçhizatları oyun içerisinde ‘Loadout Drop’ diye adlandırılan droplardan edinebilirler. Warzone ile birlikte gelen bir başka yenilik de Gulag’dır. Gulag nedir derseniz, Gulag bir hapishanenin adıdır. Oyuncular öldüklerinde ikinci bir şans olarak hapishaneye gönderiliyorlar ve orada diğer ölen oyuncularla birlikte teke tek karşılaşmaya çıkartılıyorlar. Her iki oyuncuya da aynı silah ve aynı bombalar veriliyor. Kazanan oyuncu ikinci bir şans kazanıp paraşütle tekrar oyun alanına iniyor, kaybeden oyuncu ise lobiye geri dönüyor.


Grafik kısmına gelirsek, Warzone yeni nesil oyunlara kafa tutacak mükemmel bir grafiğe sahiptir. Harita 150 oyuncuya yetecek kadar büyük bir şekilde tasarlanmış, iç mekanlar özenle dizayn edilmiştir. Karakterler gerçek hayattaki insanların kopyası şeklinde tasarlanmıştır.

Silah sesleri, mermi değiştirme ve çatışma, gerçeği mükemmel bir biçimde yansıtmaktadır. Böylesine büyük bir çatışma atmosferinin olduğu oyunda çevre unsurlarının sesleri ortama ayrı bir hava katmaktadır.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Teknolojik Gelişmelerin Türkçe’ye Olan Etkisi

Türkçe binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yoğurulup, farklı kültürlerle harmanlanıp günümüze kadar geldi ve bugünkü halini…

2 gün önce

Enerji Zenginliğe Nasıl Dönüştürülür?

Toplumca oluşturulan düzenin dışına çıkarak, sevgi ve tutkuyla eylemler yaptığımız zaman enerjimiz yükselecektir bu yüksek…

1 hafta önce

Valorant’ta İsim Nasıl Değiştirilir?

Riot games’in bizler için çıkardığı fps oyunu olan valorant, fps dünyasına çok hızlı bir şekilde…

2 hafta önce

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

3 hafta önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

1 ay önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 ay önce