Kategoriler: Oyun İncelemeleri

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan içeriği diyebiliriz. Warzone, çok kısa bir zamanda 50 milyon oyuncuya ulaşmıştır.


Bir Battle Royale türü olmakla beraber her sezon yeni savaş biletleri gelmektedir (Battle Pass). Sezon başlarında Call of Duty evreniyle ilgili hikayeler içeren videolar tüm oyunculara gösterilmektedir.

(Sürprizbozan uyarısı başlangıcı)

Örneğin; Call of Duty: Modern Warfare hikayesini oynadıysanız, Price hayatta kalıp yeni bir Task Force 141 takımı kurarken Alex’in kendini feda etmeye gittiğini bilirsiniz. Ancak Alex, Warzone’un 3. sezonunu başlatan sinematiğinde geri döndü. Simon ’Ghost’ Riley yardım istemişti ve Alex şimdi protez bacağıyla geldi.

(Sürprizbozan uyarısı bitişi)

Oyun Doğu Ukrayna, Verdansk’da geçiyor. Burası Doğu ile Batı farklılıklarını belirledikleri yerdi. Al-Qatala teröristleri ortaya çıktığında hepsi birlikte savaştılar (Amerika ve Rusya ordusu). Warzone bu olaydan sonra gerçekleşir ve 150 oyuncunun indiği Verdansk’ta zehirli gazın herkesi bir araya getirdiği zaman her iki taraftaki operatörler birbiriyle savaşır, herkes herkesle savaşır.

Oyun oynanış açısından normal olarak çoğu Call of Duty oyunuyla benzer ancak tabii ki bu oyunun da kendine özel birkaç farklı mekaniği var. Oyunun menüsünde oyuncuların ayarlayabildiği bir ‘Custom Loadouts’ sekmesi vardır, oyuncular buradan kendilerine teçhizatlar seçebilir, silahları özelleştirebilir ve hatta özel yetenekler bile kuşanabilirler. Bu yetenekler oyunculara radara gözükmeme, bombalardan az hasar alma, koşarken ses çıkarmama gibi avantajlar sağlar. Oyuncular, ayarladıkları bu özel teçhizatları oyun içerisinde ‘Loadout Drop’ diye adlandırılan droplardan edinebilirler. Warzone ile birlikte gelen bir başka yenilik de Gulag’dır. Gulag nedir derseniz, Gulag bir hapishanenin adıdır. Oyuncular öldüklerinde ikinci bir şans olarak hapishaneye gönderiliyorlar ve orada diğer ölen oyuncularla birlikte teke tek karşılaşmaya çıkartılıyorlar. Her iki oyuncuya da aynı silah ve aynı bombalar veriliyor. Kazanan oyuncu ikinci bir şans kazanıp paraşütle tekrar oyun alanına iniyor, kaybeden oyuncu ise lobiye geri dönüyor.


Grafik kısmına gelirsek, Warzone yeni nesil oyunlara kafa tutacak mükemmel bir grafiğe sahiptir. Harita 150 oyuncuya yetecek kadar büyük bir şekilde tasarlanmış, iç mekanlar özenle dizayn edilmiştir. Karakterler gerçek hayattaki insanların kopyası şeklinde tasarlanmıştır.

Silah sesleri, mermi değiştirme ve çatışma, gerçeği mükemmel bir biçimde yansıtmaktadır. Böylesine büyük bir çatışma atmosferinin olduğu oyunda çevre unsurlarının sesleri ortama ayrı bir hava katmaktadır.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Canva Pro Ücretsiz Kullanım Yöntemi

Çeşitli web 2.0 araçlarını incelerken denk geldiğim bir araçtan bahsetmek istiyorum. Benim de ara sıra…

2 gün önce

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

2 hafta önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

4 hafta önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

1 ay önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

1 ay önce

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

2 ay önce