Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir arada oturduğumuz, televizyon izlediğimiz ve misafirlerimizi ağırladığımız salonlarımız hem rahatlama hem de sosyalleşme alanımız olarak ev yaşantımızın önemli bir parçasıdır. Salon dekorasyonu yalnızca güzel bir görünüm için değil ferah ve rahat bir oturma alanı oluşturmak için de gereklidir. TV ünitesi seçimi ise salonun en önemli detaylarındandır. Özellikle dar bir oda içerisine mobilya yerleştirmeyi planlıyorsanız, odaya uygun TV ünitesi nasıl olmalı iyi bilmek gerekir.

TV Ünitesi seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

  • Dar salonlara televizyon ünitesi seçerken elbette ilk olarak oda boyutunu göz önünde bulundurularak seçim yapmak gerekiyor. Oda hem küçük hem de dar ise seçilen tüm mobilyalar gibi TV ünitelerinin de uygun boyutlarda olması lazım.
  • Yeterli genişliğe sahip olmayan odalar için yorucu detaylardan uzak olarak daha sade mobilya modelleri tercih edilmelidir. Televizyon ünitelerinin de kapak ve raflarında işlemeler, oymalar gibi detaylar kullanılmamalı, daha zarif ürünler seçilmelidir.
  • Yalnızca odanın değil salondaki diğer eşyalarında boyutları televizyon ünitesi seçiminde etkin rol alıyor. Büyük koltuk takımlarının yer aldığı bir salona küçük TV üniteleri uymadığı gibi dar koltuk takımları ve küçük yemek masaları olan bir oda için de büyük televizyon ünitesi kullanmak oda bütünlüğünü bozacaktır.
  • Dar bir salonunuz varsa saklama alanı bakımından daha yeterli gelecek bir televizyon ünitesini tercih edebilirsiniz. Böylece daha derli toplu bir salon dekorasyonu sağlamanın yanında fazlalıkları da muhafaza edebileceğiniz bir alan kazanmış olursunuz.
  • TV  üniteleri iki temel model halinde tasarlanır. İlkinde televizyon ayaklarıyla birlikte ünite üzerine yerleştirilirken diğer modelde televizyon duvara monte edilir. Eğer televizyonunuzu ünitenin üzerine ayakları ile yerleştirecekseniz, ünitenin genişliğinin televizyonunuzun boyundan büyük olması ve kalınlığının ayak şekline uygun olması gerekir. Eğer duvara monte televizyon kullanacaksınız daha dar TV üniteleri tercih edebilirsiniz.
  • Dar odalarda doğru dekorasyon stilleri kullanılarak çok daha fazla alan elde edebilmek mümkündür. Eğer dikdörtgen bir salonunuz varsa ve birbirine yakın mesafeli olan duvarlardan bir tanesine televizyon yerleştirmeyi düşünüyorsanız duvara monte edilen televizyon ünitelerini tercih edebilirsiniz. Bu televizyon ünitelerinde televizyonunuz duvara monte edilirken ünitenin geri kalan alanında bulunan raflar ve çekmeceler sayesinde hem dekorasyon ürünlerinizi hem de salonunuzda bulunması gereken diğer eşyaları bir arada tutabilirsiniz.
  • Dar odanızı daha büyük göstermek ve daha ferah bir alan yaratmak için odaya mümkün olduğunca açık renkler hakim olmalı. Beyaz-krem tonlarda mobilyalar, ince ve uzun tv üniteleri ve ünite etrafında yer alan açık renkli objeleri tercih edebilirsiniz.
  • Televizyonun veya TV ünitesinin üzerine yerleştirmeyi planladığınız dekorasyon ürünlerinin boyutları ile oynayarak odanızı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Bu sebeple yere yakın ve televizyonunuzdan daha uzun formda bir TV ünitesi kullanıp üzerine büyük ve sade objeler yerleştirebilirsiniz. Gerçek ve yapay çiçekler bu dekorasyon için oldukça uygundur.

TV Ünitesi ile Mobilyaların Uyumu Nasıl Sağlanır?

Dar salonlarda eşya seçimi kadar eşyanın yerleştirilme şekli de çok büyük önem taşır. Bu sebeple eşyalarınızı yerleştireceğiniz yerleri iyi planlamalı, alternatifleri kafanızda canlandırarak en doğru seçimi yapmalısınız. Bu sayede yerden tasarruf sağlayarak çok daha geniş bir kullanım alanı yaratabilirsiniz.

TV üniteleri ile yemek masası ve oturma grubunu bir takım haline getirebilirsiniz. Mobilyalarınızın ahşabı ile uyumlu bir TV ünitesi tercih edebilir, yemek masanız üzerindeki dekor ürünlerinin benzerlerini bu üniteler üzerinde de dekor olarak kullanabilirsiniz. Böylece tüm oda küçük bir dokunuş ile birbiri ile bağlantılı olacaktır.

Hem dekoratif hem de kullanışlı TV üniteleri ile salonunuza etkili dokunuşlarda bulunabilir, bol çeşitli TV ünitesi alternatifleri ile mobilya modellerini ÇiçekSepeti’nden satın alabilirsiniz.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...