Genel

Gönye Nedir?

Gönye, dik üçgen biçiminde, okulda öğrencilerin matematik ve geometri derslerinde soruları çözmek için, mühendislikte, mobilya üretiminde, inşaat sektörü gibi benzeri alanlarda uygulanacak malzemenin istenilen açı ile yerleştirilmesinde veya teknik çizimler yaparken kolaylık sağlaması için kullanılan yaygın araçtır.

Gönye Nasıl Kullanılır?

Gönye iki çizginin veya yüzeyin birbirine dik açı yapmasını sağlayan bir araçtır. Dik açıları ölçmekte kullanılır. Gönye ile işlemlerin düzgün şekilde yapılması açısından kullanışlı ve fonksiyonel bir alettir. Gönye çeşitleri farklı alanlardaki kullanım amaçlarına göre farklı malzeme ve ebat seçenekleri doğrultusunda üretilir. Genelde en çok bilinen ve tercih edilen gönyeler metal veya plastik yapımlıdır. Gönye kullanırken dayama kenarının kullanılacak parçaya temas etmesi gerekir.

Özellikle inşaat sektörü gibi benzeri kullanım alanlarında gönyenin dik açılı yapıda olması sayesinde ölçülecek veya çizilecek malzemelerin bir araya getirilerek kullanılması anında eğrilik sorunu ortadan kalkmış olur. Gönye ile 30 derecelik, 45 derecelik, 60 derecelik ve 90 derecelik açılar ölçülerek çizilebilir ancak geniş açı çizilemez. Oldukça kullanışlı bu fonksiyonel alet olan gönye çeşitlerini https://www.guvensanat.com/gonye sayfasından satın alabilirsiniz.

Rate this post
Fon YZ

Paylaş
Yazar
Fon YZ
Etiketler: ad

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

3 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

6 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce