İnternet

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip.

Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web tarayıcısı Chrome’un Android sürümü için bir güncelleme yayınladı.

En yeni Android sürümünde Chrome kullanıcıları ekranın sağ üst köşesindeki üç noktalı menüde yer alan yeni bir Takip Et düğmesini kullanarak en sevdikleri web sitelerinden bir güncelleme akışı oluşturabilir. Bu web sitelerinde yayınlanan makaleler kullanıcı her yeni tarayıcı sekmesini açtığında akıllı görünümlü bir özet akışında görünecektir.

Google Chrome Mühendislik Direktörü Adrienne Porter Felt’in tweet’lerine göre özellik, en son sürümü (Chrome 94) çalıştıran kullanıcıların bir kısmına zaten sunuldu. Diğerleri “web beslemesi” altındaki Chrome bayrak sistemi (chrome://flags) aracılığıyla özelliği manuel olarak etkinleştirebilir.

Ne yazık ki özellik şu anda iOS veya masaüstü kullanıcıları tarafından kullanılamıyor ancak Porter Felt, bu platformlar için güncellemelerin yolda olduğunu söylüyor.

Google Chrome’da RSS

Web içeriğini paylaşmak ve keşfetmek için yeni bir yol oluşturarak Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının yükselişi birçok toplama aracının dayandığı açık standart olan RSS’nin altın çağına etkin bir şekilde son verdi.

Bununla birlikte içerik keşfine yönelik algoritma tabanlı yaklaşımla ilgili sorunlar (yanlış bilgi, yankı odaları vb.) ortaya çıktıkça, kendilerine sunulan içerik üzerinde daha fazla kontrol uygulamanın bir yolunu arayan birçok insan var.

Şu anda bu insanların çoğu son derece kısıtlı bir bütçeyle (veya hiç bütçesiz) geliştirilen ve bu nedenle, genellikle özen ve derinlikten yoksun olan ücretsiz RSS okuyucularıyla idare ediyor. Ancak şimdi Google, kendi RSS hizmeti olan Google Reader’ı kapatma kararında değişiklik yapmak için Chrome ile sahaya geri dönüyor.

RSS’nin eski statüsünü geri kazanması pek olası olmasa da Google’ın bu teknolojiyi derinlerden geri getirme kararı yeni bir trendin başlangıcına işaret edebilir. Sosyal medyaya ve tıklama tuzağına ve yanlış bilgilere dayanak oluşturan ekonomiye yönelik tepki, RSS’nin (veya onun gibi başka bir teknolojinin) önümüzdeki yıllarda insanların web ile etkileşim kurma biçiminde çok daha etkili bir rol oynadığını görebilir.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Windows 11’de En Yaygın Sorunlar Nasıl Düzeltilir?

Windows 11'de sorun mu yaşıyorsunuz? Okumaya devam edin. Windows 11 Yükleme Sorunlarını Düzeltme Windows 10'un…

3 ay önce

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

4 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

4 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

5 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

5 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

6 ay önce