Nasıl Yapılır?

Zoom’da Sesi Kapatma veya Açma

Bu yazıda bir bilgisayarda, telefonda veya tablette bir Zoom toplantısında kendi sesinizi nasıl kapatacağınızı veya açacağınızı öğreneceksiniz. Mikrofonunuzun sesini otomatik olarak kapatacak şekilde Zoom’u nasıl ayarlayacağınızı ve konuşmak istediğinizde mikrofonunuzun sesini geçici olarak açmak için Bas Konuş özelliğini nasıl kullanacağınızı da öğreneceksiniz.

Kendinizi Sessize Alma ve Sesi Açma

Bir Zoom toplantısına katılın veya başlatın. Mac, Windows, Android ve iPhone/iPad dahil olmak üzere herhangi bir platformdaki toplantılarda kendi sesinizi kapatıp açabilirsiniz.

Mikrofon simgesine tıklayın veya dokunun. Bunu ekranınızın sol alt köşesinde göreceksiniz; göremiyorsanız, simge satırını getirmek için ekrana tıklayın veya dokunun. Simge kırmızı olduğunda ve üzerinde bir çizgi olduğunda mikrofonunuzun sesi kapatılır.

Mikrofon simgesine tekrar tıklayın veya dokunun. Önceki işlem mikrofonunuzun sesini kapattıysa bu işlem mikrofonun sesini açar. Kendinizin sesini geçici olarak açmak için Bas Konuş özelliğini kullanma bölümüne de bakabilirsiniz.

Mikrofonunuzu Otomatik Olarak Kapatma

Bilgisayarınızda, telefonunuzda veya tabletinizde Zoom’u açın. Toplantılara katıldığınızda mikrofonunuzun sessize alınmasını istiyorsanız ayarlarınızda hızlı bir değişiklik yaparak bunu yapabilirsiniz.

Ayarlarınızı açın. Bilgisayardaysanız Zoom’un sağ üst köşesine yakın dişli çark simgesini tıklayın. Bir telefon veya tablette ekranın alt kısmındaki Ayarlar simgesine dokunun.

Ses seçeneğine tıkladığınızda mikrofonunuz için ayarlar ve diğer seçenekler görünecektir.

Mikrofonunuzu sessize alma seçeneğini seçin. Bilgisayar kullanıyorsanız “Toplantıya katılırken mikrofonumun sesini kapat” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bir telefonda veya tablette “Mikrofonumu her zaman sessize al” anahtarını açın.

Bas-Konuş’u Etkinleştirme ve Kullanma

PC’nizde veya Mac’inizde Zoom’u açın. Bas-Konuş özelliği klavyedeki boşluk çubuğunu basılı tutarken kendinizin sesini geçici olarak açmanıza olanak tanır. Çoğu zaman sessiz kalmak isteyeceğinizi düşünüyorsanız bu faydalı bir ayardır.

Dişli simgesine tıklayın. Zoom’un sağ üst alanındadır.

Menüde ses seçeneğine tıklayın. Bunu pencerenin sol tarafındaki menüde göreceksin.

“Kendinizin sesini geçici olarak açmak için BOŞLUK tuşunu basılı tutun” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu seçim işaretliyken konuşmak istediğinizde mikrofonunuzun sesini açmak için boşluk tuşunu basılı tutabilirsiniz. Parmağınızı kaldırır kaldırmaz mikrofonunuz tekrar sessize alınacaktır.

Bir Zoom toplantısına katılın veya başlatın. Artık Bas Konuş’u etkinleştirdiğinize göre şimdi onu çalışırken görme zamanı.

  • Mikrofonunuzun sesi henüz kapatılmamışsa şimdi sesini kapatmak için sol alt köşedeki mikrofon simgesine tıklayın.

Konuşurken boşluk çubuğunu basılı tutun. Bas Konuş düğmesine bastığınızda mikrofonunuzun etkinleştirildiğini belirtmek için ekranınızda büyük bir mikrofon simgesi göreceksiniz.

  • Toplantı yöneticisi katılımcıların kendi seslerini açmalarını engellediyse Bas Konuş’u kullanamazsınız.
  • Boşluk çubuğunu bıraktığınızda, tekrar sessize alınırsınız.
Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Zoom

Son Gönderiler

T129 ATAK War Thunder’a Geliyor!

T129 ATAK, İtalyan A129 Mangusta taarruz helikopterinin yerli olarak modifiye edilmiş ve Türkiye tarafından Türk…

5 gün önce

Android Hakkında 5 Şehir Efsanesi

Android işletim sistemi uzun süredir piyasada ve milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Doğal olarak, yıllar içinde…

3 hafta önce

Her Gün Uyandığınızda Nasıl Motive Olursunuz?

Pazartesi sabahı alarmınız çaldı. O anda nasıl motive olacağınızı biliyor musunuz? Gözlerinizi ilk açtığınızda aklınıza gelen düşünce nedir? Kalkıp…

1 ay önce

LearnPress ve TutorLMS Karşılaştırması

Mükemmel WordPress LMS eklentisini seçmek ciddi bir emek ister. Sitenizi belirlediğiniz eklenti ile kurduktan sonra…

2 ay önce

Teknolojik Gelişmelerin Türkçe’ye Olan Etkisi

Türkçe binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yoğurulup, farklı kültürlerle harmanlanıp günümüze kadar geldi ve bugünkü halini…

2 ay önce

Trambolin Parkı Hediyesi Nereden Alınır?

Kim demiş, kanatsız uçamayız, diye! Trambolin gibi bir gerçek varken üstelik! Evet, bize uçuyor hissi…

3 ay önce