Sağlık

Bisiklet Doğru Sürüş Pozisyonu Nedir?

Yeni bir bisiklet satın aldınız ve bunun etrafta dolaşmak ve spor yapmak için en uygun yol olduğunu düşünüyorsunuz.

Bu çok iyi bir şey ama çoğu kişi bunu yaparken bisiklette doğru sürüş pozisyonunu unutuyor. Bu da şiddetli kas ağrılarına yol açıyor ve bu spordan keyif almanız engelliyor. Bütün bunların çözümü çok basit. Şimdi okuyacağınız yazıda bisiklette doğru sürüş pozisyonu nedir, bisiklette ayak yere değmeli mi?, bisiklet sele eğimi, bisiklet sele ayarı nasıl yapılır? gibi sorulara cevaplandıracağım.

Bisiklet Doğru Sürüş Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

İyi bir nötr sürüş pozisyonu kafa ile başlar ve ayaklarınıza kadar uzanır. Uzun sürüşlerde, kötü alışkanlıklara geri dönmediğinizden emin olmak için ara sıra vücut pozisyonunuzu kontrol edin.

Sele Yüksekliği. Kaynak: BikeFit
  1. Omuzlarınızı gevşetin ve onları kulaklarınızdan aşağı indirin. Bir tırmanışta çok zorluyorsanız, bu omuzlarınızın sertleştiğini ve tekrar kasılmaya başladığını gösterir.
  2. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırmak başınızı serbest bırakacak, dönüş yapmayı ve trafiğe bakmayı kolaylaştıracak ve aslında daha rahat kalmanıza yardımcı olacaktır.
  3. Dirseklerinizi bükün: Tıpkı bir dağ bisikletinde olduğu gibi, rahat, bükülmüş dirseklerle sürmek, kollarınızın süspansiyon gibi hareket etmesini sağlar. Yolda bir çukura çarparsanız veya bir çarpma yaşarsanız, kollarınız darbeyi emmenize yardımcı olabilir. Dağ bisikleti vücut pozisyonundan farklı olarak, dirsekleriniz kanatlar gibi geniş değil, yanlarınızda kapalı şekilde olmalıdır. Dirseklerinizi bükük tutmak, omuzlarınızdaki gerginliği de azaltacak ve ellerinize daha az baskı uygulayarak binmenizi sağlayacaktır.
  4. Ancak bileklerinizde bükülme olmamalıdır. Frenlerde dirseğinizden parmaklarınız arasına düz bir çizgi olmasına dikkat edin.
  5. Omurganızın nötr bir pozisyonda olmasına dikkat edin. Bu ne anlama geliyor? Sırtınız rahat olmalı, kalçalarınız ve omuzlarınız arasında oldukça düz bir çizgi bırakılmalıdır. Ne çok kambur ne çok dik.
  6. Dizinizin ayağınızın/pedalınızın ucunu izlediğinden emin olun. Sürüş sırasında dizleriniz yana doğru eğikse biraz komik görünebilir ve kesinlikle verimsizliğe ve ağrıya neden olacaktır.
Pedal Açısı. Kaynak: Bike Fit
Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

2 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

5 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce