İnternet

Teknolojik Gelişmelerin Türkçe’ye Olan Etkisi

Türkçe binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yoğurulup, farklı kültürlerle harmanlanıp günümüze kadar geldi ve bugünkü halini aldı. Yıllar sonrada harmanlanmaya farklı dillerin etkisinde kalmaya devam edecek.

Teknoloji çağındaki insanoğlu, iletişimi o kadar geliştirdi ki; artık eş zamanlı olarak Dünya’nın diğer ucundaki bir kişi ile iletişim kurabiliyoruz. Hal böyle iken Dünya’da ki tüm kültürler kolayca kaynaşıyor, yeni üretilen Teknolojik ürünler Dünya’nın her köşesine ulaşıyor ve ulaştığı her yerde sahipleniliyor. Teknolojiyi üreten firma ürününe bir isim verince o isim, o kelime neredeyse her eve giriyor. Gencinden yaşlısına kadar herkesin diline dolanıyor.

Teknolojiyle birlikte daha fazla yazıp çizmeye, günümüzdeki haliyle ‘mesajlaşmaya’, ‘mailleşmeye’ başladık. Dikkatsizce kurallara uymadan yazılan cümleler, yanlış harf kullanılarak yazılan kelimeler derken artık bazı kelimeler halk arasında dilimize geçmeye başladı. Artık halk olarak dilimizi daha özenli kullanmalıyız, Türk Diline sahip çıkmalıyız. Türk Diline ne kadar sahip çıkarsak kültürümüzü, özümüzü, benliğimizi o kadar korumuş oluruz. Atatürk bu konuyla ilgili olarak ’’Ülkesini ve yükseklerdeki istiklalini korumasını bilen Türk milleti dilini de artık yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.’’ Sözümü Friedrich Schiller’in sözüyle bitirmek istiyorum.

‘‘Dil bir ulusun aynasıdır. Bu aynaya baktığımızda orada kendimizden gerçek yankılar görürüz.’’

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

LearnPress ve TutorLMS Karşılaştırması

Mükemmel WordPress LMS eklentisini seçmek ciddi bir emek ister. Sitenizi belirlediğiniz eklenti ile kurduktan sonra…

17 saat önce

Trambolin Parkı Hediyesi Nereden Alınır?

Kim demiş, kanatsız uçamayız, diye! Trambolin gibi bir gerçek varken üstelik! Evet, bize uçuyor hissi…

1 ay önce

Enerji Zenginliğe Nasıl Dönüştürülür?

Toplumca oluşturulan düzenin dışına çıkarak, sevgi ve tutkuyla eylemler yaptığımız zaman enerjimiz yükselecektir bu yüksek…

2 ay önce

Valorant’ta İsim Nasıl Değiştirilir?

Riot games’in bizler için çıkardığı fps oyunu olan valorant, fps dünyasına çok hızlı bir şekilde…

2 ay önce

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

2 ay önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

3 ay önce