İnternet

Teknolojik Gelişmelerin Türkçe’ye Olan Etkisi

Türkçe binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yoğurulup, farklı kültürlerle harmanlanıp günümüze kadar geldi ve bugünkü halini aldı. Yıllar sonrada harmanlanmaya farklı dillerin etkisinde kalmaya devam edecek.

Teknoloji çağındaki insanoğlu, iletişimi o kadar geliştirdi ki; artık eş zamanlı olarak Dünya’nın diğer ucundaki bir kişi ile iletişim kurabiliyoruz. Hal böyle iken Dünya’da ki tüm kültürler kolayca kaynaşıyor, yeni üretilen Teknolojik ürünler Dünya’nın her köşesine ulaşıyor ve ulaştığı her yerde sahipleniliyor. Teknolojiyi üreten firma ürününe bir isim verince o isim, o kelime neredeyse her eve giriyor. Gencinden yaşlısına kadar herkesin diline dolanıyor.

Teknolojiyle birlikte daha fazla yazıp çizmeye, günümüzdeki haliyle ‘mesajlaşmaya’, ‘mailleşmeye’ başladık. Dikkatsizce kurallara uymadan yazılan cümleler, yanlış harf kullanılarak yazılan kelimeler derken artık bazı kelimeler halk arasında dilimize geçmeye başladı. Artık halk olarak dilimizi daha özenli kullanmalıyız, Türk Diline sahip çıkmalıyız. Türk Diline ne kadar sahip çıkarsak kültürümüzü, özümüzü, benliğimizi o kadar korumuş oluruz. Atatürk bu konuyla ilgili olarak ’’Ülkesini ve yükseklerdeki istiklalini korumasını bilen Türk milleti dilini de artık yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.’’ Sözümü Friedrich Schiller’in sözüyle bitirmek istiyorum.

‘‘Dil bir ulusun aynasıdır. Bu aynaya baktığımızda orada kendimizden gerçek yankılar görürüz.’’

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Etsy’de Satış Yapmak için Canva’yı Kullanma Rehberi

Canva, yeni başlayanlardan uzmanlara kadar uzanan dijital içerik oluşturucuların güzel tasarımlar oluşturabileceği bir platformdur. Bir…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Bloglardan Para Kazanma

Genel olarak, trafik seviyesinin aynı olduğu varsayıldığında, tek bir konu blogu çok nişli bir blogdan…

2 ay önce

Para Kazanma Odaklı Blog Konusu Seçimi

İster tek konulu bir blog, ister çok nişli bir blog yazmaya başlayacak olun, ele alacağınız…

3 ay önce

Tek ve Çok Konulu Bloglar İçin Bloglama Giderleri

Blog yazmanın tek gerçek maliyeti, bir alan adı kaydettirmek ve barındırma için ödeme yapmaktır. Maliyetler tek konu…

3 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog ile Pazarlama Fikirleri

Pazarlama, hedef kitlenizi büyütmenize, trafiği artırmanıza ve içeriğinizi görmeyecek yeni okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur. Bir blog…

4 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog Yazmanın Artıları ve Eksileri

Artıları Bazı durumlarda içerik oluşturmak daha kolay ve daha hızlıdır - daha fazla içerik seçeneğiniz…

4 ay önce