Oyun

T129 ATAK War Thunder’a Geliyor!

T129 ATAK, İtalyan A129 Mangusta taarruz helikopterinin yerli olarak modifiye edilmiş ve Türkiye tarafından Türk hava kuvvetleri için üretilmiş lisanslı bir çeşididir. Yakında, bu son derece yetenekli egzotik araç bir sonraki büyük güncelleme ile Drone Age’in bir parçası olarak War Thunder’a güç katarken İtalyan helikopter ağacını süsleyecek!

Bundan önce oyuna gelen Türk aracı: M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Helikopterin ufak bir tarihçesini şu şekilde paylaşabilirim:


Mart 2007’de Türk hükümeti, Türk Hava Kuvvetleri için ATAK programının bir parçası olarak A129 Mangusta‘nın yeni bir varyantını ortaklaşa geliştirmek için AgustaWestland ile müzakerelere başladı. Eylül 2007’de sonuçlandırılan ve imzalanan anlaşma, Türkiye’nin aviyonik, silah cephaneliği ve diğer elektronik ekipmanlarında çeşitli değişiklikler yapılarak A129 uçak gövdesini yerli olarak üretmesine izin verdi. Sonuç olarak, Türkiye’nin bu yerel versiyonu uluslararası üçüncü taraf operatörlere ihraç etmesine de izin verildi. Bu Türk modifikasyonu daha sonra ‘T129’ adını aldı.

Başlangıçta, sözleşmeye bağlı olarak üzerinde anlaşmaya varılan 40 helikopter için bir seçenekle birlikte 51 ünitelik bir sipariş verildi. İlk prototip 2009’da tamamlandı ve ardından İtalya’da AgustaWestland tesislerinde test edildi. Akabinde, Türk yapımı ilk prototip, Ağustos 2011’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 2013 yılında Türk ordusuna teslim edilen ilk birlikler, denemeleri geçemedi ve iyileştirmeler için geri gönderildi. Sonuç olarak, T129’un ilk tam üretim versiyonu Nisan 2014’te hizmete girdi. Ertesi yıl, T129, Türkiye’nin Siirt ilinde terörle mücadele operasyonunun bir parçası olarak ilk muharebe görevini üstlendi. 2018’de T129’lar, Suriye’nin kuzeybatısındaki Türk Operasyonu Zeytin Dalı’nın da bir parçasıydı.

T129, tanıtılmasından bu yana, 2020 yılında Türkiye Savunma Bakanlığı’na altı adet T129 üretim siparişi veren Filipin Hava Kuvvetleri tarafından da benimsendi. Bugüne kadar Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından toplamda yaklaşık 70 adet T129 üretildi.


War Thunder’da T129 ATAK, bir sonraki büyük güncelleme olan “Drone Age” ile İtalyan helikopter ağacının en üst sıralarında yer alan pilotları bekleyen yepyeni bir Premium saldırı helikopteri olacak. Yakın İtalyan akrabası ile pek çok benzerliği paylaşan, tanıdık Mangusta helikopterinin bu Türk modifikasyonu, genişletilmiş ölümcül tanksavar füzeleri yelpazesine sahip ve böylece İtalyan helikopter ağacının yeteneklerini diğer uluslarınkiyle daha iyi eşleşecek şekilde yükseltiyor. Daha fazlasını öğrenmek isterseniz aşağıda daha fazla ayrıntıya göz atabilirsiniz.

War Thunder’daki bazı pilotların zaten aşina olduğu AgustaWestland A129’un Türk türevi olduğundan, T129 ATAK’ın orijinal İtalyan versiyonuyla pek çok ortak noktası olması şaşırtıcı olmamalı. Sonuç olarak, T129, gövdenin mükemmel yol tutuş özelliklerini ve küçük siluetini devralır ve bu da onu son derece zor ve meşgul edilmesi zor bir hedef haline getirir. Yine de, bir çift yükseltilmiş motora sahip olmasına rağmen, T129 ATAK aslında daha yavaş bir maksimum hıza sahip ve sadece 281 km/s’e kadar çıkıyor.

Ancak hızdaki kayıpları telafi eden Türk mühendisler, T129 ATAK’ı çok çeşitli ölümcül silahlarla donatmayı başardılar. Sonuç olarak, T129 standart olarak tanıdık üç namlulu 20 mm döner top ile donatılmış olarak geliyor. T129 ATAK, oyuna özel Türk L-UMTAS ve CİRİT lazer güdümlü füzelere de erişim sağlıyor. L-UMTAS, tandem şarjlı bir savaş başlığına ve 8 km’lik fırlatma mesafesine sahip lazer güdümlü füzelerdir ve pilotların yüksek seviyeli araçlarda yaygın olarak bulunan reaktif zırhı delmelerini sağlar. CIRIT, temel olarak lazer arayıcı ile donatılmış Hydra roketleridir. 10 km’lik bir fırlatma mesafesine sahiptir. Ancak kilitlenme menzili daha kısadır ve füze otomatik pilottan yoksundur. Bu küçük roketleri güdümsüz olarak ateşlerken 1500 metrelik lazer kılavuzluğu için minimum fırlatma mesafesine dikkat edin. Ayrıca, helikopter FZ49 HEAT güdümsüz roketler ve ATAS (AIM-92) havadan havaya füzeler ile donatılabilir. Böylece T129’un diğer helikopterleri avlama veya savaş alanının üzerindeki uçaklara karşı kendini savunma kabiliyeti artar.

T129 ATAK, bir sonraki büyük güncellemede İtalyan helikopter ağacına katılacak en gelişmiş araç olacak ve pilotlara yerdeki paletli müttefiklerini desteklemek için çok daha yetenekli bir makine sağlayacak.

T129 ATAK Ön Sipariş Paketi (49.99$)
T129 ATAK (6. Sıra, İtalya)
2000 Altın Kartal
15 günlük premium hesap
Ön sipariş bonusu: “Yeniçeri” çıkartması
Ön sipariş bonusu: benzersiz “Yeniçeri” unvanı
Ön sipariş bonusu: Türk Hava Kuvvetleri amblemli siyah kamuflaj kaplaması

T129 ATAK helikopterini ne yazık ki sadece oynayarak alamıyoruz. Onun yerine premium pakete dahil olarak geliyor. İyi tarafı ise paranız varsa hemen onunla uçabilirsiniz. Premium paketin içerikleri ise şöyle:

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: War Thunder

Son Gönderiler

Tek Konulu ve Çok Konulu Bloglardan Para Kazanma

Genel olarak, trafik seviyesinin aynı olduğu varsayıldığında, tek bir konu blogu çok nişli bir blogdan…

3 hafta önce

Para Kazanma Odaklı Blog Konusu Seçimi

İster tek konulu bir blog, ister çok nişli bir blog yazmaya başlayacak olun, ele alacağınız…

1 ay önce

Tek ve Çok Konulu Bloglar İçin Bloglama Giderleri

Blog yazmanın tek gerçek maliyeti, bir alan adı kaydettirmek ve barındırma için ödeme yapmaktır. Maliyetler tek konu…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog ile Pazarlama Fikirleri

Pazarlama, hedef kitlenizi büyütmenize, trafiği artırmanıza ve içeriğinizi görmeyecek yeni okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur. Bir blog…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog Yazmanın Artıları ve Eksileri

Artıları Bazı durumlarda içerik oluşturmak daha kolay ve daha hızlıdır - daha fazla içerik seçeneğiniz…

2 ay önce

Çok Konulu Blog Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Çok nişli bir blog oluşturmayı planlıyorsanız, başka bir nişe dalmadan önce mümkün olduğunca tek bir…

3 ay önce