Blog Yazarlığı

Tek Konulu ve Çok Konulu Bloglar için İçerik Oluşturma

Söylenildiği gibi, içerik kraldır. Yüksek kaliteli içerik oluşturabilirseniz trafik çekecek ve para kazanacak duruma gelebilirsiniz.

Çok nişli bir blog için içerik oluşturmak çok daha kolaydır, çünkü ne hakkında yazabileceğiniz konusunda çok fazla seçeneğiniz vardır. Nişlerinizden biri için fikriniz biterse, bir sonrakine geçebilirsiniz. Tüm nişleriniz için fikirleriniz tükenirse, yeni bir kategori oluşturabilir ve ilginizi çeken başka bir konu hakkında yazmaya başlayabilirsiniz. Çok nişli bir blog ile içerik fikirleriniz asla tükenmez.

Bazı tek konu blog nişleriyle ilgili sorun, nişiniz yeterince darsa, sonunda yazacak şeylerin bitmesidir. Örneğin, diş fırçaları, hesap makineleri veya klavyeler hakkında söyleyebileceğiniz çok şey var. Tabii ki, bazı nişler o kadar geniştir ki hakkında yazacak şeyler asla tükenmez. Örneğin, seyahat, yaşam tarzı veya yemek hakkında milyonlarca kelime söyleyebilir ve makale fikirleriniz asla tükenmez.

Çok nişli bloglamanın bir başka yararı da, içeriğin yazılmasının daha kolay olabilmesidir. Çünkü kendinizi yalnızca bildiklerinizi yazmakla sınırlayabilirsiniz. Deneyiminiz ve bilginiz olan bir şey hakkında makale yazmak, hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir şeyden çok daha hızlı ve kolaydır.

Tek bir konu hakkında yeterince uzun yazarsanız, sonunda bilginizin sınırlarına ulaşırsınız. Bu noktada, okuyucularınıza derin, doğru ve faydalı bilgiler sağlayabilmek için her makaleyi kapsamlı bir şekilde araştırmanız gerekecek.

Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir konu hakkında iyi bir makale yazmak için 10+ saat araştırma yapabilirsiniz. Konuya aşinaysanız, bilmediğiniz birkaç fikri kontrol etmek ve araştırmak için yalnızca bir saat kadar harcamanız gerekebilir.

Bir Kitle Oluşturma ve Okuyucunuzun İhtiyaçlarını Karşılama

Çekirdek bir düzenli okuyucu grubu oluşturmak, blogunuz için çok önemlidir. Düzenli ziyaretçileriniz bülteninize abone olur, sitenize düzenli olarak geri döner, makalelerinizi okur, sizi sosyal medyada takip eder, yorum yapar ve umarız içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşır. Bu, organik olarak maruz kalma ve trafik elde etmenize yardımcı olur. Düzenli ziyaretçilerinizin de sattığınız ürünleri satın alma olasılığı çok daha yüksektir. Aynı zamanda sizinle aynı ilgiyi paylaşan havalı insanlardır.

Tek bir konu hakkında blog yazarken, bir kitle oluşturmak ve sürdürmek, birden çok konu hakkında blog yazmaktan çok daha kolaydır. Bunun nedeni, çoğu insanın blogunuzu takip etmesidir. Çünkü sizinle belirli bir ilgi alanı paylaşırlar, tüm ilgi alanlarınızı değil. Kahve hakkında blog yazarsanız, okuyucularınız kahve hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Heykel yapmakla ilgilenseniz bile, heykeltıraşlık hakkında okumak istemezler. Ayrıca, bloğunuzu ziyaret ettiklerinde ilgilenmedikleri konular hakkında çok sayıda makale görürlerse, insanların abone olma olasılıkları daha düşük olabilir.

Hayranlarınız da blogunuzu düzenli olarak okumak istiyor. Tercihen haftalık. Aynı konu hakkında düzenli olarak içerik yayınlarsanız, hedef kitlenizi büyütmek ve okuyucunuzun ihtiyaçlarını karşılamak çok daha kolaydır. Bu şekilde, hedef kitleniz ne bekleyeceklerini bilir, böylece geri dönmeye devam ederler. Belirli bir konu hakkında yalnızca birkaç ayda bir paylaşım yaparsanız, hedef kitleniz daha yavaş büyüyebilir hatta küçülebilir. İnsanlar düzenliliğe ve güvenilirliğe değer verir.

Örneğin, evcil hayvanlarla ilgili makaleleri okumaktan zevk aldığınız için bir bloğa abone olduğunuzu düşünün. Blog sahibi köpekler hakkında bir makale yayınlarsa, ardından cep telefonları veya borsa veya kışlık ceketler hakkında bir makale yayınlarsa, abonelikten çıkabilir veya yazdıkları diğer konularla ilgilenmediğiniz için takip etmeyi bırakabilirsiniz. Sitedeki içeriğin yalnızca ¼’ü evcil hayvanlarla ilgiliyse ve blogcu yılda yalnızca birkaç kez evcil hayvanlarla ilgili paylaşımda bulunuyorsa, muhtemelen ilk etapta abone olmazsınız. Sonuçta, sizi ilgilendirmeyen rastgele konuların yayınınızda veya e-postanızda görünmesini istemezsiniz.

Bu, çok nişli bloglama ile ilgili büyük bir sorundur. İlk etapta bir takipçi kitlesi büyütmek zordur. Bir kitle oluşturduğunuzda bu kitleyi yönetmesi ve ilgilenmesi zordur. Daha az abone ve takipçi görebilirsiniz ve daha fazla takipten çıkma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Örneğin, bazı insanlar yemek hakkındaki makalelerinize abone olurken, diğerleri teknoloji hakkındaki makalelerinize abone olabilir. Bu kişilerden bazıları, çok sık ilgilenmedikleri konular hakkında yazarsanız abonelikten çıkacak veya takip etmeyi bırakacaktır. Zor olan bir denge kurmanız gerekiyor. Herkesi memnun edemezsiniz.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Tek Konulu ve Çok Konulu Bloglardan Para Kazanma

Genel olarak, trafik seviyesinin aynı olduğu varsayıldığında, tek bir konu blogu çok nişli bir blogdan…

2 hafta önce

Para Kazanma Odaklı Blog Konusu Seçimi

İster tek konulu bir blog, ister çok nişli bir blog yazmaya başlayacak olun, ele alacağınız…

1 ay önce

Tek ve Çok Konulu Bloglar İçin Bloglama Giderleri

Blog yazmanın tek gerçek maliyeti, bir alan adı kaydettirmek ve barındırma için ödeme yapmaktır. Maliyetler tek konu…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog ile Pazarlama Fikirleri

Pazarlama, hedef kitlenizi büyütmenize, trafiği artırmanıza ve içeriğinizi görmeyecek yeni okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur. Bir blog…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog Yazmanın Artıları ve Eksileri

Artıları Bazı durumlarda içerik oluşturmak daha kolay ve daha hızlıdır - daha fazla içerik seçeneğiniz…

2 ay önce

Çok Konulu Blog Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Çok nişli bir blog oluşturmayı planlıyorsanız, başka bir nişe dalmadan önce mümkün olduğunca tek bir…

3 ay önce