Dijital Ürünler Satarak Ek Gelir Nasıl Elde Edilir?

para kazanma

Potansiyel gelir akışlarından oluşan yepyeni bir dünya sizi bekliyor ve başlamak sandığınızdan daha kolay. Aslında, en büyük parasal kazançlarınız şimdiye kadar elde ettiğiniz en kolay şey olabilir.

Dijital ürünler, fiziksel ürünlerin yavaş yavaş pazar payını alıyor ve bazı durumlarda yeni potansiyel gelir akışı fırsatları yaratıyor. Örneğin müzik endüstrisini ele alalım. Son on yılda, fiziksel CD’ler ve teypler, iTunes ve Spotify gibi platformların gelişen başarısında görüldüğü gibi, dijital benzerlerine karşı kaybetti. Bunu, 1999’daki %90’a kıyasla toplam müzik endüstrisi gelirinin yalnızca %5,5’ini oluşturan 2020’deki CD satışlarına bakarak daha somut olarak anlayabiliriz.

Kitap endüstrisinde, e-Kitaplar pazar payını büyük ölçüde artırarak toplam kitap satışlarının yaklaşık %21’ine ulaştı. Buradan çıkarılacak bir ders var: İnsanlar kolaylık ve anında erişilebilirlik şeyler için para ödeyecek. Ürünün hiçbir maliyeti olmasa bile.

Dijital ürünler satmak, deney yapmanın ve birden çok gelir akışı oluşturmaya başlamanın düşük maliyetli, düşük riskli bir yoludur.

Teknoloji çözümleri, 2011’den beri dijital ürünlerin satışını kolaylaştırdı. İnsanlara istedikleri gibi çalışma, öğrenme ve yaşama özgürlüğü vermeye adanmış platformlar, ürünleri barındırma, ödemeleri yönetme ve anlamlandırma görevlerini soyutlayarak yaratıcı ortamı değiştirdi.

Dijital dağıtım ve e-ticaret platformları son on yılda olgunlaştıkça, başarılı girişimcilerin ve içerik oluşturucuların becerileri aynı kaldı. Dijital ürünlerin satışından ek gelir elde etmek, bunların ne olduğunu ve neden satılması gerektiğini anlamakla başlar.

Dijital Ürün Nedir?

Dijital ürünler, parasını ödeyebileceğiniz ve ardından anında indirip tüketebileceğiniz her şeydir. Başka bir deyişle, dijital biçimde satılabilen ve daha sonra çevrimiçi bir cihazdan kullanılabilen ürünlerdir. ‘Dijital ürünler’ denilince çoğu insanın aklına ilk gelen şeyler hepimizin bildiği ve sevdiği ürünlerdir. En sevdiğiniz Kindle kitaplarından veya bir sonraki Netflix dizisinden bahsediyoruz.

İyi haber şu ki, dijital ürünler oluşturarak veya satarak ek gelir elde etmek için milyar dolarlık bir bütçenizin olması gerekmiyor. Dijital bir ürün oluşturmak zamanınızı alabilir ancak bunun için herhangi bir para gerekmez. Sadece bir şeyi aklınızda bulundurun, eğer çevrimiçi olarak görüntülenebiliyorsa, çevrimiçi olarak satılabilir. Uzmanlığınızın daha sonra hedef kitlenize hitap edecek şekilde pazarlanabilecek bir dijital ürüne nasıl dönüştürülebileceğini anlamanız yeterlidir.

Dijital Ürün Satmanın Faydaları

fikri paraya dönüştürme

Dijital ürünler satmanın tüm faydalarını içeren ikna edici yola girmeden önce, bu yolun herkes için geçerli olabileceğini anlamak önemlidir. Teknolojiden anlayan insanlar, tüm süreci basitleştirebilecek ETSY, Gumroad, Lemon Squeezy gibi platformlar etrafında şirketler kurdular. Giderek artan dijital ekonomimizin meyvelerini toplamak için teknik bilgin olmanıza gerek yok.

1. Başlangıç Maliyetleri Az veya Hiç Yok

İnsanlar genellikle girişte ekonomik engellerle karşılaşırlar. Harika bir fikirleri vardır ve bir şeyi satmaya başlamak isterler. Ancak bir şeyleri sıfırdan başlatmak için çok fazla sermayeye ihtiyaçları olduğunu fark ederler.

Dijital ürünlerin doğası, başlangıç maliyetlerinizin son derece düşük olduğu anlamına gelir. Bu, kullanımı kolay olan ve insanların satışa başlamak için gerekli olduğunu düşündükleri güçlüklerin çoğunu ortadan kaldıran çevrimiçi pazaryerleri ve çeşitli e-ticaret araçları sayesinde mümkündür.

2. Esneklik Bir Özelliktir

Gittikçe daha fazla şirket, uzaktan çalışmaya geçiyor. Bu harika bir şey, ancak yine de belirli sayıda saat veya toplantı için çalışma masanıza bağlı olmanız bekleniyor.

Dijital ürünler satmanın harika yanı, kendi sanal işiniz olmasıdır. Yani üzerinde ne kadar süre ve nereden çalışmak istediğinize siz karar verirsiniz. Her şey üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

3. Her Ay Fiziksel Depolama Alanı İçin Ödeme Yapmanıza Gerek Yok

Ürün satışı söz konusu olduğunda lojistik, büyük bir dert olabilir. Fiziksel ürünler, üretim maliyetleri, fiziksel depolama düzenlemeleri ve ödemelerin yanı sıra potansiyel olarak zahmetli nakliye düzenlemeleri gerektirir.

Dijital ürünler satmak, bunların herhangi birinin gerekliliğini ortadan kaldırır ve bu da onu ideal bir yan gelir haline getirir.

Dijital ürünleri satmak, satabileceğiniz en düşük maliyetli ürünler olmasının yanı sıra, fiziksel ürün alternatifine göre daha az stresli bir yaşam demektir.

4. Pasif Gelir

Ürününüz kurulduktan ve satışa başladıktan sonra, pazarlama dışında yapmanız gereken pek bir şey yoktur. Pasif gelirin güzelliği de burada. Dolayısıyla, tam zamanlı bir işiniz olsa bile, çevrimiçi dijital ürünler satarak ek gelir elde etmek her ay para kazandırabilir. Dijital ürünlerin güzelliği, para için zaman satmamanızdır; bu da sizi, tercih ettiğiniz türden bir hayatı daha özgürce yaşama yolunda iyi bir şekilde ayarlayabilir. Hedeflerinizden biri zenginlik oluşturmaksa, bunu başarmanın kesin yollarından biri pasif gelir akışıdır.

5. Kazanma Potansiyelinde Tavan Yok

Dijital ürünleri ne kadar uzun süre satarsanız, kar marjlarınız o kadar artar ve zamanla gelişir. Bunun nedeni basittir. Sattığınız şey ne olursa olsun daha fazla ürün üretmek için daha fazla para harcamanıza gerek yok.

Bu nedenle dijital ürün satmak (neredeyse) sınırsız kazanç potansiyeline sahiptir. Sattığınız şeyin sanal doğası, ürününüzü çalışan bir internet bağlantısı ve bir e-posta hesabı olan herkese satabileceğiniz anlamına gelir.

6. Kontrol Tamamen Sizde

Nakliye, depolama ve ürününüzü üretme gibi gereksiz lojistik masrafların ortadan kaldırılması sayesinde, dijital ürünler satmanın altıncı avantajına ulaşıyoruz, tam kontrol. Her şeye siz karar verirsiniz. Ne üreteceğinize, hangi fiyata satacağınıza ve nereden satacağınıza. Herhangi bir fiziksel kısıtlama olmaması sayesinde dünyadaki herkese satış yapma potansiyeline sahipsiniz.


girişim para kazanma

Çevrimiçi Satılacak En İyi Dijital Ürünlerden Bazıları

Videolar ve Çevrimiçi Kurslar

En son ne zaman Google’da aradığınız bir sorununuz olduğunu düşünün. Muhtemelen bir videoyu önerilen bir cevap olarak görmüşsünüzdür. Çoğumuz yeni şeyler öğrenmeyi severiz, ancak NASIL öğrendiğimiz tüm farkı yaratır. Bazıları videoyu, bazıları sesi ve bazıları metni tercih eder. Video öğrenimini genellikle e-kitaplardan veya diğer dijital ürünlerden daha pahalıdır. Bu, daha fazla para kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Dolayısıyla, “en son teknolojiyi kullanarak sıfırdan açılış sayfalarının nasıl oluşturulacağı” üzerine bir video veya “yeni başlayan biri olarak bir sanat kariyerine nasıl başlanacağı” hakkında bir dizi oluşturmak istiyor olun, bundan para kazanabilirsiniz.

e-Kitaplar

e-kitaplar, teknoloji merkezli hayatımızın birçok harika avantajından birini temsil ediyor: Kolaylık. Bir e-kitap oluşturup yayınlayarak, bilginize e-okuyucularda, telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda tüketilebilecek bir biçimde erişim sağlıyorsunuz. Bu, okuyucularınızın yanlarında her yere götürebilecekleri içerik anlamına gelir.

Bir e-kitap oluşturmak kolaydır. Sadece ilham geldiğinde şunları yapmayı unutmayın:

  • Google Dokümanlar veya Microsoft Word’ü açın.
  • İçeriği yazın.
  • Canva’da bir kapak tasarlayın.
  • PDF olarak kaydedin.
  • e-kitabınızı yayınlayacak platformu seçin.
  • Satışa başlayın.

Şablonlar ve Tasarımlar

Şablonlar ve tasarımlar, arayüz tasarımcıları, sanatçılar, fotoğrafçılar, tasarımcılar ve web tasarımcıları için de cankurtarandır. Çok zaman kazandırır ve başkaları için zaman kazanabildiğinizde bundan para kazanabilirsiniz.

Ses

Müzik sizin tutkunuzsa ve müzik prodüksiyonunda çalıştıysanız, neden öldürücü vuruşlar yapıp bunları çevrimiçi satmaya başlamıyorsunuz? Bu, film müzikleri, şarkılar, döngüler ve hatta ses efektleri olabilir. Film stüdyoları, podcast yayıncıları, yayıncılar ve içerik oluşturucular her zaman yapımlarında kullanacakları yeni sesler ararlar. Zaten yetenek ve beceriye sahipsiniz, neden tutkunuzdan ve yaratıcılığınızdan nasıl para kazanacağınızı öğrenmiyorsunuz, böylece ek gelir elde etmeye de başlayabilirsiniz?

Dijital Ürün Fikirleri

Artık çevrimiçi satılacak en iyi dijital ürünlerden bazılarını öğrendiğinize göre, neler sunabileceğiniz konusunda biraz daha derine inelim. Evet, yüzlerce örnek var. Ancak göz önünde bulundurulması gereken birkaç popüler örneği şöyle sıralayabiliriz:

Teknoloji meraklısı için: Daha sonra hizmet (SaaS) olarak satılabilen web sitesi temaları, uygulamaları veya diğer yazılımları satabilirsiniz.

Eğer açıklamakta iyiysen: Bir süreci veya beceriyi açıklayan video eğitimleri, e-kitaplar veya ücretli haber bültenleri oluşturabilirsiniz.

Yetenekli bir konuşmacıysanız: İnsanların abone olabileceği birinci sınıf bir podcast oluşturabilirsiniz.

Yemek yapmayı seviyorsanız: Bir tarif kitabı, diyet planları ve yemek pişirme dersleri oluşturabilirsiniz.

Fotoğrafçılığı seviyorsanız: PSD dosyaları, şablonlar, simge paketleri ve tasarım kursları oluşturabilirsiniz.

Buradaki çıkarılacak sonuç, bir beceri satarak geçiminizi sağlayabilmeniz ve bunu yapmayı da sevebilmenizdir.

pasif gelir

En İyi Dijital Ürünler Nasıl Oluşturulur?

Kitle oluşturun

Popüler bir dijital ürün geliştirmenin en iyi yollarından biri, önce bir hedef kitle oluşturmaktır.

Nelerden hoşlandığınız ve hangi konularda bilgili olduğunuz hakkında konuşun. Ardından, kitlenizden gelen talep ve ilgiye dayalı bir ürün oluşturun.

Hassaslaştırın ve iyileştirin

Elbette, ilk ürününüzden sonra arkanıza yaslanıp rahatlamaya başlayabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, ürün yelpazenizi iyileştirmeye, geliştirmeye ve eklemeye devam etmek önemlidir.

Bu yaklaşım sadece müşterileriniz için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla satışa da yol açar.

Tutarlı satışlar

Bazılarımız “satış” kısmını beğenmeyebilir. Ancak ürününüz yardımcı oluyorsa, neden kendinden emin bir şekilde tanıtıp duyuru yapmıyorsunuz?

Ürününüzü piyasaya sürmek sizin için kolay olabilir, ancak düzenli ve tutarlı satışlar üretmeye nasıl devam edersiniz?

Uzun Lafın Kısası

Herkes pasif gelir elde etmek ister ama çoğu bunu başarmanın mümkün olmadığını düşünür. Bu doğru değil. Çevrimiçi dijital ürünler satarak ek gelir elde etmek, bilgimizi ve uzmanlığımızı iyileştirmek ve satmak için mevcut harika çevrimiçi araçlarla mümkündür.

Düşük başlangıç maliyetleri ile “Deneyip başarısız olmak hiç denememekten daha iyidir sözünü gerçekten uygulayabileceğiniz anlamına gelir.


Kaynak: Gumroad – How to earn a side income selling digital products

Rate this post

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: